Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Nejdrsnější je, že pokud je na lavici obžalovaných úřad nebo stát, rozsudky soudů prostě ignoruje, říká Pirát Bartoš. Ve Zlíně ale padla kosa na kámen

25.05.2015
Nejdrsnější je, že pokud je na lavici obžalovaných úřad nebo stát, rozsudky soudů prostě ignoruje, říká Pirát Bartoš. Ve Zlíně ale padla kosa na kámen

Autor: Piráti

Popisek: Ivan Bartoš

Luděk Maděra, dlouholetý bojovník za svobodný přístup k informacím a kandidát Pirátů ve sněmovních i senátních volbách, uspěl v průlomovém soudním sporu. Poté, co mu Zlínský kraj patnáctkrát (!) nezákonně odmítl poskytnout požadované informace a Ministerstvo vnitra rozhodnutí krajského úřadu patnáctkrát zrušilo, rozhodl se vystoupit z tohoto nekonečného úředního kolečka a obrátil se na soud. Okresní soud ve Zlíně mu rozsudkem z 21. dubna 2015 přiznal právo na zadostiučinění ve výši 40 tisíc korun.

„Způsob vyřizování podání žalobce Luďka Maděry byl naprosto neakceptovatelný, když žalovaný Zlínský kraj projevil nebývalou neúctu nejen k žalobci a realizaci jeho politického práva, ale také k moci zákonodárné, výkonné i soudní," píše se v odůvodnění rozsudku. 

Luděk Maděra k rozsudku říká: „Poté, co mě kontaktovala advokátka Petra Bielinová se svým návrhem postupu, dostala celá kauza jiný rozměr. Věřím, že úřady nebudou chtít odškodné platit a nakonec informace raději poskytnou. Pro celý případ je příznačné, že v období mezi rozhodnutím soudu a písemným vyhotovením rozsudku mi bylo doručeno 19. nezákonné rozhodnutí o odmítnutí poskytnutí informací z krajského úřadu." 

V Praze budeme postupovat stejně

Jakub Michálek, zastupitel Pirátů v Praze, ke kauze doplňuje: „V Praze se setkáváme s úplně stejným porušováním zákona o svobodném přístupu k informacím. Budeme požadovat, aby způsobenou škodu nahradili odpovědní politici a úředníci." 

„Nejsmutnější na celé kauze je fakt, že úřad raději zaplatí pokutu, než aby tazateli poskytl informace, jak mu nařizuje zákon. Vidím zde i další absurditu. Pirátská strana také vede řadu soudních sporů a výroky soudů nižších instancí, které v našem případě často rozhodují v náš neprospěch, respektujeme a řídíme se jimi. Například jsme stáhli videospot s legopanáčkem... Pokud je na lavici obžalovaných úřad nebo státní instituce, těmito výroky se prostě neřídí a nařízení shora ignorují,“ uzavírá bývalý předseda Pirátů, Ivan Bartoš. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace