Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Naše hodnoty jsou moderní přes dva tisíce let, řekl ve Zlíně staronový předseda lidovců Bělobrádek. Mluvilo se i o Babišově státofirmě a malátnosti a vyprázdněnosti pravice...

24.05.2015
Naše hodnoty jsou moderní přes dva tisíce let, řekl ve Zlíně staronový předseda lidovců Bělobrádek. Mluvilo se i o Babišově státofirmě a malátnosti a vyprázdněnosti pravice...

Foto: Daniela Černá

Popisek: Předsda lidovců na sjezdu ve Zlíně

FOTOGALERIE, REPORTÁŽ Vládní koalice funguje podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ku prospěchu České republiky. Řekl to novinářům na úvod sjezdu KDU-ČSL, který se koná v sobotu a v neděli ve Zlíně. Samotný lidovecký sjezd nemá moc překvapení - předseda Pavel Bělobrádek, který je členem vlády, svůj vedoucí post obhájil. Pravou rukou mu i nadále bude ministr zemědělství Marian Jurečka.

Premiér na úvod

Společnou vládu ČSSD, lidovců a ANO stále považuje premiér za nejrozumnější řešení, které mohli po volbách zvolit, dodal během proslovu na sjezdu. Lidovci dnes a v neděli volí nové vedení a diskutují o programu strany i o tom, jak přilákat voliče ze skupin, které nejsou jejich tradičními voliči, například nevěřící.

„Myslím, že koaliční vláda funguje dobře a i po tom roce a půl si myslím, že to bylo rozumné řešení a že to České republice prospělo," řekl Sobotka. Dodal, že pro fungování koalice jsou důležité stabilní koaliční strany. Lidovci by si tak podle něj měli zvolit stabilní vedení strany.

Zase to Babišovo firemní řízení...

V projevu si ale zároveň Sobotka lehce rýpnul do koaličního hnutí ANO a jeho šéfa Andreje Babiše, když poznamenal, že „veřejný prostor nelze řídit nebo dokonce zprivatizovat jako firmu". Vicepremiér a miliardář Babiš často opakuje, že je třeba stát řídit jako firmu.

Sobotka zároveň ocenil předsedu KDU-ČSL Pavla Bělobrádka za jeho práci pro fungování vlády. „Děkuji za vládní spolupráci, těším se na další spolupráci i po úterním hlasování ve Sněmovně," poznamenal s odkazem na snahu opozice vyslovit vládě nedůvěru na plánovaném úterním sněmovním hlasování. Lidovci a sociální demokraté mají podle premiéra odlišné programy, spojuje je ale myšlenka, že na prvním místě nejsou peníze, ale člověk. Sobotku, který po proslovu sjezd z pracovních důvodů opustil, delegáti ocenili potleskem.

Mimo Sobotky na sjezd dorazili například šéf poslanců koaličního hnutí ANO Jaroslav Faltýnek a předsedové opozičních TOP 09 Karel Schwarzenberg a ODS Petr Fiala.

Óda na radost

Lidovci sjezd zahájili českou hymnou i Ódou na radost, hymnou Evropské unie. Přihlásili se tak jasně ke své proevropské politice. Bělobrádek na úvod vyjádřil přání, aby sněm nebyl o vymezování proti ostatním stranám, ale o tom, co je dobré pro KDU-ČSL.

Současný předseda lidovců Pavel Bělobrádek neměl ve volbě protikandidáta a funkci obhájil. „Být konzervativní, jak mi napsal jeden můj bratr, není v rozporu s tím být moderní. Naše hodnoty jsou moderní přes dva tisíce let,“ uvedl předseda Pavel Bělobrádek na začátek sjezdu ve Zlíně. 

Souboj se čekal zejména o post prvního místopředsedy, o který se ucházeli ministr zemědělství Marian Jurečka, místopředseda lidovců Jan Bartošek a předseda středočeské organizace Miroslav Rovenský. Na zlínském sjezdu strany nakonec Jurečka získal 148 hlasů, odevzdáno bylo 278 hlasovacích lístků. Téměř 100 hlasů bylo neplatných. Jurečka porazil svého protikandidáta Miroslava Rovenského, který dostal 33 hlasů. Místopředseda Jan Bartošek kandidaturu stáhl, ucházet se bude o funkci řadového místopředsedy. Jurečka je prvním místopředsedou lidovců od roku 2011.

Plamenný projev o českém moři

Snad nejemotivnější proslov na sjezdu pronesl ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). „Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí,“ hřímal Herman, který ujistil, že pozici lidovců ve vládě vidí jako velkou šanci. Ministr nejdřív ve svém vystoupení zavzpomínal na mládí a poslech bavorského rozhlasu: „Tehdy jsem si říkal: Přál bych si dožít se doby, kdy se i u nás bude moct takto mluvit. Já jsem se toho dožil a je to obrovský dar. Přátelé, my jsme dostali prostor svobody, to je jedinečný dar,“ uvedl Herman a dále řekl: Kultura není něco jako zeměpis nebo matematika. Kultura je to, jak spolu sedíme, komunikujeme, jakým způsobem cestujeme. Je to atmosféra, ve které žijeme. Památky jsou naším mořem, to je magnet, za kterým přijíždějí lidé z celého světa." 

Neopomněl také zmínit, že ani kultura nemůže žít jen z vůně květin. Jsem rád, že se mi podařilo dosáhnout historicky nejvyšší hladiny státního rozpočtu na kulturu. Jsme na 11,2 miliardách," pochválil se.

I Bartošek si kopl

Lidovci na dnešním sjezdu už i zvolili čtyři řadové místopředsedy, jimiž se stali Zuzana Roithová, Jan Bartošek, Jiří Mihola a Ondřej Benešík. Neuspěli Miroslav Rovenský a Tomáš Zdechovský. Bartošek ve svém projevu v podstatě kritizoval koaliční ANO a jejího šéfa Andreje Babiše. Pokud připustíme premisu, že stát je firma, v tom případě sami pomůžeme destrukci demokracie v této zemi," řekl. 

Bartošek slíbil, že se bude jako místopředseda věnovat krajům a pravidelně je objíždět. Chce dopomoci k tomu, aby stranu volili lidé, kteří o tom dříve vůbec neuvažovali. Postavil se za větší finanční podporu armády a sociálního bydlení.    

Podle bývalé europoslankyně a ministryně zdravotnictví Roithové stojí za návratem KDU-ČSL do sněmovny odvaha dát si do čela mladé muže, sice talentované, ale bez zkušeností z větší politiky. Omlazení strany tak bylo podle ní ku prospěchu. Varovala před pokušením populismu, které by podle ní mohlo stranu vrátit zpět do situace po volbách v roce 2010.    

Předseda poslaneckého klubu lidovců Mihola řekl, že malátnost a vyprázdněnost pravicových stran nahrává podpoře křesťanských demokratů. Klíčovými tématy jsou pro něj, bývalého učitele, rodina a vzdělání. Chce se zasadit o to, aby bylo školství skutečnou prioritou KDU-ČSL. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš