Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dva roky podváděl svou lásku s Popelkou. Utajené hříchy slavného elegána Josefa Abrháma, který je navenek vzorem všech ctností... Tajnosti slavných

18.05.2015
Dva roky podváděl svou lásku s Popelkou. Utajené hříchy slavného elegána Josefa Abrháma, který je navenek vzorem všech ctností... Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Gentleman Josef Abrhám je odjakživa vzor ctností. I on se ale v mládí dopustil zrady, která se neodpouští.

I když se mu dostalo toho nejlepšího vychování, svou partnerku dva roky podváděl se slavnou Popelkou, která se rozhodla, že si ho prostě vezme. O jeho nevěře tak dlouho všichni jen šuškali, až se o ní hvězda Country Beatu dozvěděla u kadeřnice.

O hercích se říká, že jsou zpravidla extroverti se sklonem k exhibicionismu. Výjimkou, která potvrzuje pravidlo, je Josef Abrhám, který je navzdory úspěchu a popularitě pravý opak. Uzavřený introvert se nikdy nedokázal definitivně vypořádat s vrozenou stydlivostí, na veřejnosti se vyjadřuje opravdu jen velmi nerad a vlastní mu není ani přelétavost v partnerských vztazích, i když i on má z minulosti pořádné máslo na hlavě.

Královnu Country beatu podváděl dva roky

Elegantní vzhled, gentlemanské chování a určitá odtažitost byly Abrhámovou devízou, které nedokázala odolat ani Naďa Urbánková. Poznali se při natáčení filmu, a přestože se nevzali, vztah jim vydržel dlouhých osm let. „Strašně jsem se do něj zamilovala. Byla jsem tak zamilovaná, že jsem ani nepřipustila, aby se mě dotýkal někdo jiný než Josef,“ vzpomínala populární zpěvačka, která o něm mluví jako o nejintenzivnějším vztahu ve svém životě.

Hvězdu Country Beatu Jiřího Brabce a pětinásobnou Zlatou slavici Naďu Urbánkovou podváděl dva roky

Hvězdu Country Beatu Jiřího Brabce a pětinásobnou Zlatou slavici Naďu Urbánkovou podváděl dva roky

Jenže pak na scénu vstoupila jiná žena, mladičká Libuše Šafránková, a skoro dva roky vedl Abrhám dvojí život. Věděli to všichni, jenom Naďa nevěděla nic. Pak už to její kadeřnice nevydržela a řekla jí pravdu. A Naďa mu nikdy neodpustila, že jí to neřekl sám. „Dozvěděla jsem se to jako poslední,“ posteskla si. „Zaskočilo mě, když jsem se dozvěděla, že má jinou a že to dokázal tak dlouho tajit.“

Své předky si uměl vybrat

Poprvé zaplakal 14. prosince 1939 v Baťově nemocnici ve Zlíně a rodinu, do níž se narodil, si vybral opravdu výjimečnou. Je totiž vnukem slovenského dramatika a evangelického faráře Jozefa Hollého, s nímž se ale nemohl nikdy setkat, protože jeho významný dědeček zemřel v pouhých třiceti letech. „Měl všechny vlastnosti, které obdivuji a které mě zavazují. Jestli mám v sobě umělecké geny, tak je to v mnohém jeho zásluha,“ prohlásil herec v jednom rozhovoru.

Neodolatelný Josef Abrhám v roce 1967

Neodolatelný Josef Abrhám v roce 1967

Vyrůstal na vesnici v domečku, za nímž bylo obrovské pole. Stojí dodnes, a i když ho herec už nenavštěvuje, vzpomínky se jen tak vymazat nedají. Například na maminčin štrúdl, který prý voníval po celém domě. „Štrúdl, to je moje dětství, vyrostl jsem na něm. Moje maminka dělala tenoučké tažené štrúdly. Přes těsto bylo vidět a uvnitř převažovaly višně s mákem,“ olizuje se herec i při vzpomínce. Nezapomenutelné prý byly i její švestkové knedlíky. Kromě gurmánských zážitků však dostal z domova do vínku hlavně patřičnou výchovu – kultivované vystupování, hodiny klavíru a angličtinu. „Jsem mix předků z matčiny a otcovy strany. Jsem si toho vědom a snažím se podle svých možností a dispozic s tímto dědictvím slušně zacházet a nepokazit ho,“ říká nestárnoucí elegán.

Nejdřív se musel stát dělnickým kádrem

Jeho velkou láskou byla letadla, dokonce se chtěl stát pilotem. „Moc jsem chtěl létat, jenže mi bylo špatně i na kolotočích. Chtěl jsem být i rybářem, džezovým klavíristou, lyžařem, fotografem, evangelickým farářem… a možná jsem tím vším i tak trochu byl,“ zavzpomínal herec na své dětské sny. Na školu však mohl vzhledem ke svému původu zapomenout. „Po škole jsem měl zakázáno jít dál studovat, musel jsem se stát dělníkem,“ zavzpomínal na nesmyslná příkoří komunistického režimu v 50. letech. A tak nejprve několik let spároval obklady na domech, aby si mohl konečně podat přihlášku na bratislavskou VŠMU.

Spolu si slavní manželé zahráli mimo jiné v roce 1980 ve slavné komedii režiséra Ladislava Smoljaka Vrchní, prchni

Spolu si populární manželé zahráli mimo jiné ve slavné komedii režiséra Ladislava Smoljaka Vrchní, prchni

„Vůbec jsem se neprojevoval jako herec. I na přijímačkách se mě ptali, kamže to chci jít, jestli na režii nebo na výtvarnou, a když jsem odpověděl, že na herectví, udiveně kroutili hlavami. Ale přijali mě,“ vyprávěl Abrhám. „Nebyl výtržník ani extrémista, byl to chlapec z dobré rodiny. Nebyl si vůbec jistý, zda udělal dobře, když šel studovat herectví, ale zdálo se mu, že je to přesně to, co by měl dělat. To byly jeho pochybnosti, o nichž jsme si během nočních procházek Bratislavou povídali,“ zavzpomínal jeho tehdejší spolužák Milan Lasica. Ve slovenské metropoli studoval Abrhám herectví dva roky, teprve pak přestoupil na pražskou DAMU, kterou absolvoval v roce 1962.

Zamilovaná Popelka

Se svou osudovou láskou se Josef Abrhám setkal poprvé v divadle a ještě na prvním rande si prý vykali. „Libuška byla rozhodnutá si ho vzít. Helena Růžičková mi potom vyprávěla, jak byla na začátku sezóny při jejich prvním setkání v divadelním klubu. Tehdy Libuška seděla vedle něj, a když ji režisér všem představil, ukázala prstem na Josefa a řekla: Toho si vezmu,“ vyprávěla kdysi Naďa Urbánková.

Se slavnou Popelkou jsou manželé již téměř čtyřicet let

Se slavnou Popelkou jsou manželé již téměř čtyřicet let

A nakonec to opravdu vyšlo. Vzali se v roce 1976, když bylo Libušce třiadvacet a o čtrnáct let staršímu Josefovi už pomalu ťukala na dveře čtyřicítka, a již téměř čtyřicet let tvoří harmonický pár, kterému jejich krásný vztah kdekdo závidí. „Asi je to tím, že jsme měli podobné předky a štěstí. Naši předkové měli dost síly bojovat se všemi komplikacemi, problémy a existenčními starostmi. Je velmi snadné podlehnout krizi, důležité však je zvládnout ji a vydržet. Životním zkouškám se nevyhnete, je jen na vás, jak v nich obstojíte a jak se rozhodnete,“ řekl Josef Abrhám serveru Korzár.sk.

Krutý dárek k narozeninám

I když se slavní manželé objevují ve společnosti jen sporadicky a ještě řidší jsou rozhovory, které jsou ochotni komukoli poskytnout, informace o Libušiných vážných zdravotních komplikacích přece jen na sklonku loňského roku na veřejnost unikla. Potvrzení, že se opravdu jedná o rakovinu plic, přišlo právě v období Josefových 75. narozenin. Pro oba to znamená mimořádně těžkou zkoušku, pro Josefa možná ještě těžší, protože ho před lety připravila zákeřná nemoc o milovanou sestru.

Slavný otec se synem Josefem

Slavný otec se synem Josefem

Největší oporou je pro oba syn Josef, který zdědil umělecké geny a je režisér. Z vnoučat se ale manželé příliš těšit nemohou, protože se jeho manželství před časem rozpadlo. „Minulost každého rodu byla vždy bohatá na předchozí události a rodinné předky. Myslím, že štafeta života se má udržovat a člověk má zkusit posunout ji dál. Některé věci se nedají vrátit ani opakovat,“ dodává Abrhám starší, jenž si mimořádně zakládá na tom, aby nikdo z rodiny nedělal ostudu a všichni se vždy vzájemně podporovali.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

QRcode

Vložil: Adina Janovská