Zlínská vysoká škola má novou výzkumnou budovu. Chlouba univerzity, projekt za tři čtvrtě miliardy, může sloužit i inovacím v podnikatelském prostředí
02.05.2015
Foto: UTB Zlín
Popisek: Nová budova pro výzkumníky a vědce zlínské univerzity
Významný den, který nepochybně vejde do její historie, prožila Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně na konci dubna. Vědci a výzkumníci z Centra polymerních systémů (CPS) se dočkali slavnostního otevření nové budovy, která sídlí na Třídě Tomáše Bati ve Zlíně.
Slavnostnímu otevření bylo přítomno na 200 vzácných hostů. Čestného úkolu – přestřižení pásky – se s rektorem prof. Petrem Sáhou ujali paní Sonja Bata a pan Ing. Miroslav Zikmund, nositelé titulu dr. hon. causa zlínské univerzity. V novém objektu univerzita získává atraktivní moderní prostředí pro svou vynikající výzkumnou jednotku Centrum polymerních systémů. Vědeckým a výzkumným pracovníkům zde bude sloužit mimořádně kvalitní přístrojové vybavení.
V polymerech jsme špičky
Ve výzkumu polymerních materiálů Univerzita Tomáše Bati dlouhodobě dosahuje špičkové mezinárodní úrovně, a to zejména zásluhou současného rektora, profesora Petra Sáhy, a dalších českých vědců - většinou jeho žáků - a jejich zahraničních kolegů, kteří ve Zlíně působí.
„Centrum bude disponovat vybavením, které lze využívat k hodnocení fyzikálních vlastností, složení materiálů a jejich povrchových vlastností. Dále v něm budeme mít k dispozici laboratoře s poloprovozními zařízeními pro zpracovatelství plastů a budeme moci provádět chemické a mikrobiologické analýzy materiálů,“ uvedl rektor Petr Sáha.
Inovace ve spolupráci s tržním prostředím
Kromě základního výzkumu se bude Centrum zaměřovat na aktivní spolupráci s průmyslovými partnery. „Spolupráce bude možná v oblasti smluvního výzkumu, v řešení společných projektů výzkumu, vývoje, inovací a optimalizace technologických procesů nebo v oblasti využití moderní přístrojové techniky,“ sdělil ředitel centra Vladimír Pavlínek.
Na projekt získala Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně dotaci ve výši 713 milionů korun - 85 procent z prostředků EU v rámci operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace a 15 procent ze státního rozpočtu. Z toho na stavbu samotnou připadá 340 milionů korun, dalších 176 milionů stálo přístrojové vybavení.
Projekt budovy centra navrhl a zpracoval architekt Petr Stojan s ateliérem Project Building, s. r. o., generálním zhotovitelem stavby byla společnost Gemo Olomouc.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš