Venkov je diskriminován. Proč se mají utápět peníze ve výstavbě nových bytů, když jich je u nás 600 tisíc prázdných? Starostky ze Zlínska chtějí změnit pravidla pro bydlení chudých
11.04.2015
Foto: LinkedIn Olgy Tkáčové
Popisek: Starostka Olga Tkáčová, městys Pozlovice na Zlínsku
Sociální byty mají být především v oblastech, kde lidé mohou získat práci a kde takové byty pomohou zabránit vzniku ghett. Sdružení místních samospráv ze Zlína, které zastupuje malé obce, proto požaduje, aby byla vrácena k přepracování Koncepce sociálního bydlení na roky 2015 až 2025. Koncepce má podle vlády přinést dostatek bytů chudým lidem, bezdomovcům a podobně.
Snaha řešit sociální bydlení bez zajištění finanční podpory a bez informací od představitelů měst a obcí ale podle Sdružení místních samospráv (SMSČR) nevychází z reálných možností samospráv. „Sdružení místních samospráv ČR chápe snahu vlády řešit sociální bydlení, ale zásadně nesouhlasí s tím, aby byly na obce převáděny nové povinnosti bez současného zajištění finančních zdrojů a bez důkladné analýzy stávajícího stavu, vycházející z podkladů a informací představitelů územních samospráv,“ uvedla Jana Juřenčáková, předsedkyně Sdružení místních samospráv ČR.
Vesnice byty nemají. Je to nesmysl
Podle SMSČR je v České republice 77,3 procenta obcí, kde žije do tisíci obyvatel. A drtivá většina z nich nemá ve svém vlastnictví žádné byty. Například v obci s 500 obyvateli při celkovém počtu 150 bytů by navrhovaná povinnost vyčlenit pět procent bytů pro sociálně slabé znamenala mít k dispozici pro tyto účely osm bytových jednotek.
„To je nerealizovatelné. Sociální bydlení by mělo být zajišťováno v lokalitách, kde je možnost zapojení do pracovního procesu a tam, kde by nevznikaly sociálně vyloučené lokality,“ uvedla Juřenčáková. Podle sdružení by sociální byty měly zajišťovat obce s rozšířenou působností, které mají i dostatečný počet úředníků k posouzení všech okolností ohledně sociální situace lidí.
Zástupci malých obcí za prioritu především považují řešení problémů s nezaměstnaností a prevencí kriminality. To podle nich povede ke snížení počtu lidí, kteří budou sociální bydlení potřebovat.

Romové na ubytovně
Dotace jsou nastaveny špatně
Problémy malých obcí v oblasti bydlení zhoršuje i dotační politika státu. „Současná dotační politika státu naprosto ignoruje venkovský prostor. Dotace na bydlení, poskytované Státním fondem rozvoje bydlení, jsou převážně směřovány do měst na podporu regenerace panelových bytů a sídlišť. Venkovské obyvatelstvo však kromě možné podpory z programu Zelená úsporám nemá žádnou jinou dotační možnost na obnovu či výstavbu bytového fondu,“ uvedla starostka městyse Pozlovice Olga Tkáčová a dodala: „Rovněž je na zvážení podpora výstavby nových bytů v situaci, kdy podle výsledků sčítání je 600 000 bytů prázdných.“
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš