Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Boj o zlínský lyžařský svah: Zelení brojí proti kácení stromů

12.04.2013
Boj o zlínský lyžařský svah: Zelení brojí proti kácení stromů

Foto: Jiri Benak/iDNES.cz/Profimedia.cz.

Popisek: Strana zelených, Ondřej Liška

Lyžařská sjezdovka v centru Zlína opět čeří hladiny. Strana zelených je přesvědčena, že současná délka svahu je dostatečná a kácení stromů kvůli rozšíření areálu je zcela zbytečné. Provozovatel areálu, firma Sporthouse CZ Corporations, je však opačného názoru.

Zelení označují plány provozovatele areálu za megalomanské a tvrdí, že primárním cílem firmy je dosáhnout na dotace z Evropské unie. "I díky připomínkám Strany zelených se plány provozovatele lyžařského střediska podařilo již zredukovat. V projektu tak už například není zahrnuto wellness centrum, bike park či stavba rozhledny. Stále je ale ve hře stavba čtyřsedačkové lanovky, prodloužení lyžařského svahu a vybudování bobové dráhy. To však podle nás zásah do krajiny v bezprostřední blízkosti centra města a kácení asi 2,5 hektaru lesa nijak neospravedlňuje," podotkl místopředseda zlínské Strany zelených Petr Jurča.

Nevratná devastace biokoridoru

 

Strana je přesvědčena, že pro tréninkové účely rodin s dětmi je současná délka svahu dostatečná. "Další rozšiřování svahu a vybudování čtyřsedačkové lanovky kvůli třem měsícům provozu v  roce je zbytečné, vezmeme-li v  potaz fakt, že realizací záměru dojde k  nevratné devastaci biokoridoru a zbytečnému vykácení zdravého bukového lesa. Proti projektu mluví i to, že přes vynikající sněhové podmínky během letošního března byl zájem veřejnosti o lyžování až na výjimky minimální," tvrdí Jurča.

S jeho tvrzením však zásadně nesouhlasí ředitel společnosti Sporthouse CZ Corporations Michal Cepek. "Ctíme názor strany zelených, neboť žijeme v  demokratickém státě, kde má každý nárok projevit či říct svůj názor na danou věc nebo problematiku. V  některých bodech, a to zejména v  bodu návštěvnosti, však nesdílíme stejný názor. Náš areál dosahuje stále lepších čísel," konstatoval pro server krajskelisty.cz Cepek.

Zelení se prý pletou

 

Nelíbí se mu ani skutečnost, že Strana zelených poukazuje na snahu firmy získat evropskou dotaci. "Pokud se Strana zelených  domnívá, že může být cílem dosáhnout a vyčerpat dotace z  programu Regionálního operačního programu, zřejmě nezná postup při dělení a čerpání dotace. Investor musí dílo první celé uhradit, zkolaudovat a následně požádat o čerpání. Po důkladné kontrole pracovníků operačního programu pak může a nemusí přidělenou dotaci získat. Tedy pokud stavebník poruší nebo nesplní nějakou z  daných podmínek, nedostává vůbec nic a nemá žádný právní nárok na to, aby mu byla dotace zaslána," reagoval Cepek.

Zeleným se ale podle všeho jakákoliv modernizace areálu příčí. "Plánovaná realizace bobové dráhy podle nás nedává vůbec smysl. Bobovou dráhu vnímáme zejména jako atrakci, kterou si možná kde kdo jednou rád pro zajímavost vyzkouší, ale představa investora, že ji budou místní lidé využívat pravidelně a dlouhodobě, je dle našeho názoru scestná," řekl Jurča.

Průzkum jako důkaz

 

Kromě atrakcí vidí Zelení problémy i v technické oblasti. "Z připomínek vzešlých ze zjišťovacího řízení se investor nijak nevypořádal zejména s  vlivem záměru na krajinný ráz, kde se vůbec nehodnotí světelné znečištění. Dalším nedořešeným problémem je dlouhodobý zdroj vody pro zasněžování. Proto požaduje buď přesnou lokalizaci hloubkového vrtu včetně vydatnosti tohoto zdroje, a nebo posouzení vlivu odběru vody na vodovodní řád. Vše je nutné zahrnout do dokumentace EIA," podotkl Jurča.

Podle Cepka ale firma Straně zelených předložila hydrogeologický průzkum, který jasně dokazuje, že při větším počtu vrtů bude dostatek vody pro celý areál.

Velký kus práce před náni

 

„K otázkám světelného smogu jsme jasně deklarovali, že toto v  žádném případě výrazně nezvýší světelné znečištění v  noční době, protože zimní provoz areálu bude omezen do 20 hodin a navíc použijeme nejekologičtější LED diody, které osvětlují cíleně pouze sjezdovku," vysvětlil Cepek.

„Máme před sebou ještě velký kus práce, abychom mohli tento ojedinělý projekt ve Zlíně postavit, máme velkou podporu veřejnosti, statutárního města Zlín i Zlínského kraje a pevně věříme, že se nám podaří tento projekt dokončit a přinést tak Zlínu ojedinělou možnost celoročního sportovního vyžití v  našem areálu," dodal Cepek.

Ivana Fojtů

Vložil: Anička Vančová