Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Boj o zlínský lyžařský svah: Zelení brojí proti kácení stromů

12.04.2013
Boj o zlínský lyžařský svah: Zelení brojí proti kácení stromů

Autor: Jiri Benak/iDNES.cz/Profimedia.cz.

Popisek: Strana zelených, Ondřej Liška

Lyžařská sjezdovka v centru Zlína opět čeří hladiny. Strana zelených je přesvědčena, že současná délka svahu je dostatečná a kácení stromů kvůli rozšíření areálu je zcela zbytečné. Provozovatel areálu, firma Sporthouse CZ Corporations, je však opačného názoru.

Zelení označují plány provozovatele areálu za megalomanské a tvrdí, že primárním cílem firmy je dosáhnout na dotace z Evropské unie. "I díky připomínkám Strany zelených se plány provozovatele lyžařského střediska podařilo již zredukovat. V projektu tak už například není zahrnuto wellness centrum, bike park či stavba rozhledny. Stále je ale ve hře stavba čtyřsedačkové lanovky, prodloužení lyžařského svahu a vybudování bobové dráhy. To však podle nás zásah do krajiny v bezprostřední blízkosti centra města a kácení asi 2,5 hektaru lesa nijak neospravedlňuje," podotkl místopředseda zlínské Strany zelených Petr Jurča.

Nevratná devastace biokoridoru

 

Strana je přesvědčena, že pro tréninkové účely rodin s dětmi je současná délka svahu dostatečná. "Další rozšiřování svahu a vybudování čtyřsedačkové lanovky kvůli třem měsícům provozu v  roce je zbytečné, vezmeme-li v  potaz fakt, že realizací záměru dojde k  nevratné devastaci biokoridoru a zbytečnému vykácení zdravého bukového lesa. Proti projektu mluví i to, že přes vynikající sněhové podmínky během letošního března byl zájem veřejnosti o lyžování až na výjimky minimální," tvrdí Jurča.

S jeho tvrzením však zásadně nesouhlasí ředitel společnosti Sporthouse CZ Corporations Michal Cepek. "Ctíme názor strany zelených, neboť žijeme v  demokratickém státě, kde má každý nárok projevit či říct svůj názor na danou věc nebo problematiku. V  některých bodech, a to zejména v  bodu návštěvnosti, však nesdílíme stejný názor. Náš areál dosahuje stále lepších čísel," konstatoval pro server krajskelisty.cz Cepek.

Zelení se prý pletou

 

Nelíbí se mu ani skutečnost, že Strana zelených poukazuje na snahu firmy získat evropskou dotaci. "Pokud se Strana zelených  domnívá, že může být cílem dosáhnout a vyčerpat dotace z  programu Regionálního operačního programu, zřejmě nezná postup při dělení a čerpání dotace. Investor musí dílo první celé uhradit, zkolaudovat a následně požádat o čerpání. Po důkladné kontrole pracovníků operačního programu pak může a nemusí přidělenou dotaci získat. Tedy pokud stavebník poruší nebo nesplní nějakou z  daných podmínek, nedostává vůbec nic a nemá žádný právní nárok na to, aby mu byla dotace zaslána," reagoval Cepek.

Zeleným se ale podle všeho jakákoliv modernizace areálu příčí. "Plánovaná realizace bobové dráhy podle nás nedává vůbec smysl. Bobovou dráhu vnímáme zejména jako atrakci, kterou si možná kde kdo jednou rád pro zajímavost vyzkouší, ale představa investora, že ji budou místní lidé využívat pravidelně a dlouhodobě, je dle našeho názoru scestná," řekl Jurča.

Průzkum jako důkaz

 

Kromě atrakcí vidí Zelení problémy i v technické oblasti. "Z připomínek vzešlých ze zjišťovacího řízení se investor nijak nevypořádal zejména s  vlivem záměru na krajinný ráz, kde se vůbec nehodnotí světelné znečištění. Dalším nedořešeným problémem je dlouhodobý zdroj vody pro zasněžování. Proto požaduje buď přesnou lokalizaci hloubkového vrtu včetně vydatnosti tohoto zdroje, a nebo posouzení vlivu odběru vody na vodovodní řád. Vše je nutné zahrnout do dokumentace EIA," podotkl Jurča.

Podle Cepka ale firma Straně zelených předložila hydrogeologický průzkum, který jasně dokazuje, že při větším počtu vrtů bude dostatek vody pro celý areál.

Velký kus práce před náni

 

„K otázkám světelného smogu jsme jasně deklarovali, že toto v  žádném případě výrazně nezvýší světelné znečištění v  noční době, protože zimní provoz areálu bude omezen do 20 hodin a navíc použijeme nejekologičtější LED diody, které osvětlují cíleně pouze sjezdovku," vysvětlil Cepek.

„Máme před sebou ještě velký kus práce, abychom mohli tento ojedinělý projekt ve Zlíně postavit, máme velkou podporu veřejnosti, statutárního města Zlín i Zlínského kraje a pevně věříme, že se nám podaří tento projekt dokončit a přinést tak Zlínu ojedinělou možnost celoročního sportovního vyžití v  našem areálu," dodal Cepek.

Ivana Fojtů

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace