Ombudsmanka Šabatová se na apríla chystá na Zlínsko. Promluví také o Romech, jejichž právo na bydlení je podle ní více než přání majitele bytu
30.03.2015
Foto: VONS
Popisek: Ombudsmanka Anna Šabatová
Obyvatelé Zlínského kraje budou mít ve středu 1. dubna možnost setkat se s veřejnou ochránkyní práv Annou Šabatovou, případně využít návštěvy i k podání podnětu proti některé z českých institucí. Je možné, že kritika poputuje i k samotné ombudsmance. Rozvířila vody naposledy tím, že podpořila Romy v tom, že jim realitní kanceláře nemohou upírat pronájem bydlení kvůli jejich etnicitě, i když si to tak přeje majitel bytu.
Čeká se hodně kontaktní program
Veřejná ochránkyně práv zamíří do Zlínského kraje v rámci osvětové kampaně „Zajímáte nás“. Jejím cílem je zvyšovat právní povědomí občanů, povzbudit je v řešení problémů a vysvětlit jim, v čem jim může ombudsman pomoci. Ochránkyně se setká s obyvateli kraje, se zástupci úřadů, navštíví domov pro osoby se zdravotním postižením a připraven je i vzdělávací program pro studenty.
„Program veřejné ochránkyně práv je koncipován jako velmi kontaktní a poprvé budou mít občané Zlínského kraje možnost se takto bezprostředně s ombudsmankou setkat a prodiskutovat své záležitosti. Vítáme tuto iniciativu, podporujeme ji a věřím, že v prostorách krajského úřadu i na jiných místech regionu občané této možnosti využijí,“ řekl ředitel Krajského úřadu Zlínského kraje Vladimír Kutý.
Rovnou můžete podat stížnost
Návštěvu kraje zahájí ochránkyně v dopoledních hodinách v Domově pro osoby se zdravotním postižením v Kvasicích. Seznámí se s fungováním zařízení, podmínkami, v nichž klienti pobývají a hovořit bude i s personálem.
V 11:00 ochránkyně osobně přivítá občany u dočasného informačního stánku na Krajském úřadě ve Zlíně. Právníci Kanceláře veřejného ochránce práv zde pak budou až do 15:30 přijímat podněty od občanů (stížnosti na úřady či na diskriminaci), vysvětlovat působnost a pravomoci ochránkyně, průběh šetření i to, jak může ochránkyně v konkrétních případech pomoci.
S dětmi se baví skrze divadlo
V dopoledních hodinách (10 – 13 hodin), se studenti Gymnázia a jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky Zlín zúčastní osvětově-vzdělávacího programu pro mládež. Na veřejnou ochránkyni práv se totiž s dotazy a podněty obracejí i děti a náctiletí. Hra s divadelními prvky a workshop vtáhnout studenty do diskuze, v níž se lépe seznámí se svými právy, budou mluvit o toleranci k odlišnosti a o občanské odpovědnosti. Studenti se dozvědí, s čím a jak se mohou na ochránkyni obracet, jaká je její působnost. S právníky Kanceláře veřejného ochránce práv mohou rovnou prohovořit i některé vážné situace, do nichž se sami dostávají.
Večer diskuze s lidmi. Téma může sklouznout úplně jinam
V Městské knihovně ve Valašském Meziříčí se v 18:00 uskuteční večerní setkání ochránkyně s občany. Jeho hlavní tématem, jsou (Ne)rovné šance v zaměstnání a uvede ho hraná divadelní scénka s příběhem popisujícím potíže s diskriminací v zaměstnání. Účastníci večera mohou do příběhu zasahovat svými zkušenostmi a náměty, jak by bylo možné popisovaný problém řešit. V následné diskuzi s veřejnou ochránkyní práv a jejími právníky se pak dozví, jak by měli postupovat, jaká jsou jejich práva, kdy a jak jim může veřejný ochránce práv pomoci. Vstup na večerní setkání je volný.
Kontroverzním tématem posledních dní, které možná budou někteří lidé chtít probírat mnohem více než téma nastolené kulturním představením, je problematika údajné diskriminace Romů realitními kancelářemi. Šabatová nyní čelí vlně odporu za to, že iniciovala situační testování čili provokaci realitních agentur romskou „provokatérkou“, aby zjistila, zda jsou Romové při hledání bydlení diskriminováni. „Zaměstnankyně poradny provedly tři testovací hovory, během nichž se vydávaly za zájemkyně o bydlení. Ve dvou případech se testující pracovnice představily jako Horvátová, v jednom případě se romská pracovnice představila vlastním jménem. Makléři se poté pracovnic zeptali, zda jsou Romky. Poté, co tuto otázku pracovnice zodpověděly kladně, jim makléři sdělili, že požadovanou prohlídku bytu nemohou zprostředkovat, neboť si to majitel bytu nepřeje,“ uvádí ve zprávě ombudsmanka Šabatová.
Majitelé bytů a domů jsou přesvědčeni, že nemají povinnost uzavřít smlouvu s kýmkoliv, v tomto případě s romským zájemcem. Kritici závěrů ochránkyně jsou přesvědčeni o tom, že si vlastník může dělat, co chce, pokud neporušuje zákon.
To není vše: Nyní žádá odškodnění jedna z žen, která zájem o byt jen předstírala – prý se natolik vžila do role diskriminované osoby, že cítí újmu. Šabatová ji v tom podporuje.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš