Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Z areálu ve Vrběticích se munice začíná odvážet v pondělí. Otázkou je, co se stane s opuštěným areálem

02.02.2015
Z areálu ve Vrběticích se munice začíná odvážet v pondělí. Otázkou je, co se stane s opuštěným areálem

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Muniční sklad Květná v Pardubickém kraji je na převoz munice připraven

Policie v pondělí začne s odvozem munice z jedné z budov areálu muničních skladů ve Vrběticích, části obce Vlachovice na Zlínsku. Munice bude nejprve zkontrolována, poté ji zástupci jedné z firem odvezou k novému majiteli. Ale co se potom stane s areálem ve Vrběticích?

Informaci sdělila zlínská policie, která od počátku záležitost monitoruje a spolupracuje s armádou. Souběžně s vyskladňováním bude probíhat i kontrola podle kontrolního řádu. Zkontrolovanou a vyskladněnou munici odvezou zástupci jedné z firem novému majiteli. „Transport bude probíhat podle zákonných norem a podmínek přepravy a bude plně v gesci firmy, která bude materiál přemísťovat. Předpokládáme, že vyskladňování munice bude probíhat denně po několik týdnů," poznamenala Kozumplíková.

Komplikací může být zejména počasí

Vyskladnění a následný odvoz munice může podle ní zkomplikovat velmi nepříznivý vývoj počasí, jako je intenzivní sněžení či nesjízdné komunikace. „Stávající povětrnostní podmínky odvoz munice neblokují. V případě náhlé změny operativní situace budeme reagovat na její vývoj," doplnila policejní mluvčí. 

V areálu v Květné na Svitavsku, kam bude část munice z Vrbětic na Zlínsku převezena, je už připraveno dvacet objektů. Na převoz bude potřeba několik desítek nákladních aut. Trasu transportu munice nechtějí zástupci ministerstva vnitra ani obrany kvůli bezpečnostním rizikům upřesňovat. Starosta Květné Petr Škvařil obavy z převozu nemá. V minulosti skladem proběhly desítky tisíc tun munice. Jako starostu mě nikdo neinformoval, ale vůbec to nevadilo. Armáda měla procesy nastavené tak, že je řídila podle svých předpisů, a fungovalo to," uvedl Škvařil.

Co bude s areálem ve Vrběticích? 

Do areálu ve Vrběticích se už munice nevrátí. Ve sněmovně to před pár dny řekl poslancům při interpelacích premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). O budoucím využití areálu bude vláda prý diskutovat s okolními obcemi a se Zlínským krajem. Podobně jako premiér se nedávno vyjádřil při sněmovním projednávání petice místních obyvatel za odvoz munice a nebezpečného materiálu z areálu náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta. Soudí, že by areál mohl být pronajat nebo prodán firmám, které nemají s municí nic společného.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) počátkem loňského prosince v Poslanecké sněmovně zveřejnil, že celý areál ve Vrběticích má na délku deset kilometrů. Dlouho se tady mluví a spekuluje o tom, jak je areál vlastně velký. Ten areál má na délku deset kilometrů. Je to obrovský areál, ve kterém je 50 objektů. V 27 těchto objektech, a většina z nich má rozsah 500 až 1000 metrů čtverečních, byla uložena munice," upozornil přitom Chovanec.

Areál je zapečetěn

Ve vrbětickém areálu, kde vybuchl loni v říjnu sklad číslo 16 s 58 tunami vojenského materiálu včetně munice a počátkem prosince pak sklad číslo 12 s 98 tunami vojenského materiálu, nyní operují vojáci a policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ Ostrava) areál zapečetil a šetří, co vlastně výbuchům předcházelo a kdo za ně může. 

Podle dokumentu, který má redakce k dispozici, ve skladu číslo 12 bylo uskladněno kromě pěti tisíc kusů munice i 688 granátů, přičemž každý skrýval přes 16 kilogramů trhaviny. Jen granáty tudíž obsahovaly celkem více než jedenáct tun trhaviny! Ve Vrběticích je v 27 objektech 15 000 tun munice - po odečtení váhy obalů 7500 tun. Z toho plyne, že bezpečná kapacita skladu je 3,5krát překročena,“ zmiňuje dále tento materiál.

Ve skladu skončilo vše z Vlárských strojíren

V těch skladech v údolí A, kde to v říjnu bouchlo, je skoro veškerá munice, kterou kdysi vyráběly Vlárské strojírny. Tedy letecké pumy, urychlované bomby (urychlované raketovými motory)... Bylo to široké spektrum munice, kompletní výrobní program, který byl kdysi uskladněn v mobilizačních výrobních skladech strojíren. Ty se kdysi nacházely poblíž skladů v údolí B a C,“ uvedl v prosinci odborník, jehož jméno redakce z důvodu jeho bezpečnosti nezveřejnila. Munice, která se nyní nachází ve zmiňovaných 27 skladech v údolí A, byla s největší pravděpodobností do těchto skladů přemístěna poté, co se nekdejší státní podnik Vlárské strojírny Slavičín ocitl v roce 1999 ve zmanipulovaném konkurzním řízení.

Právník Imex Group Radek Ondruš v prosinci například ParlamentnímListům.cz navíc řekl, že firma měla skutečně ve skladech dělostřeleckou a leteckou munici, ale i pěchotní zbraně.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš