Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tohle jste možná nevěděli: Chlápek, co mu bouchl muniční sklad, letěl se Zemanem do Asie. A co je nového ve Vrběticích?

30.01.2015
Tohle jste možná nevěděli: Chlápek, co mu bouchl muniční sklad, letěl se Zemanem do Asie. A co je nového ve Vrběticích?

Autor: ParlamentniListy.cz

Popisek: První exploze v muničních sadech na Zlínsku mohla být náhodná, druhá už ale stěží. Policie intenzivně pátrá po pachateli.

Prezident Miloš Zeman vzal s sebou na zahraniční cesty podnikatele, jehož munice vybuchla ve skladu ve Vrběticích. Stalo se tak až po první explozi. Lidové noviny k tomu před pár dny napsaly, že Hrad by si měl pohlídat, kdo na zahraniční cesty prezidenta doprovází a nepřipustit, aby byl spojován s kontroverzními osobnostmi. Zvláště, když Zeman sám volal pro přísnější kontrole obchodníků se zbraněmi. Práce v muničním areálu ve Vrběticích mimochodem zkomplikovala vydatná sněhová nadílka, část munice už byla odvezena do trhací jámy.

Deník připomíná návrat Miloše Zemana z Kazachstánu a Tádžikistánu, kdy vyjádřil evakuovaným solidaritu a ostře zkritizoval zbrojaře. „Je zapotřebí razantně změnit licenční politiku, omezovat počet těchto firem, mít tvrdší podmínky pro udělení licence,“ prohlásil.

A proč tedy Petr Bernatík byl v družině podnikatelů, která doprovázela hlavu státu po středoasijských zemích? Bernatík je výkonným ředitelem firmy Imex Group, jejíž munice v polovině října ve Vrběticích rozmetala vojenský sklad. Přestože se po celou dobu i v médiích skloňovalo jméno firmy Imex Group, Bernatík s prezidentem do postsovětských zemí bez potíží odletěl.

Svaz průmyslu informace o Bernatíkově účasti potvrdil. „Přihlásil se stejným způsobem a na základě rovných podmínek jako všichni ostatní účastníci, kterých na všech cestách za rok 2014 byly stovky,“ uvedla Olga Zuláková, manažerka pro mezinárodní vztahy svazu průmyslu.

Bernatík navštívil s prezidentem také Izrael

„Neexistoval žádný důvod, aby se tato firma cesty neúčastnila, a seznam přihlášených účastníků byl schválen příslušným orgánem – v tomto případě Kanceláří prezidenta republiky,“ dodala. Noviny podotýkají, že Bernatík je bezúhonný a dodnes nebyl z žádného trestného činu v souvislosti s vrbětickými výbuchy obviněn. „Náš zájem je, aby se misí mohly účastnit pokud možno všechny firmy, které projeví zájem,“ cituje deník Zulákovou ze svazu.

Jiný zájem by však podle novin měla sledovat hradní kancelář, která by prezidenta měla chránit před spojováním s kontroverzními podnikateli. To se v případě Bernatíka nestalo a kancelář jeho jméno schválila. Nebylo prý poprvé, co se zbrojař objevil v prezidentově družině. Byl mimo jiné součástí podnikatelské mise, která jej doprovázela při předloňské cestě do Izraele.

Práce v muničním areálu ve Vrběticích zkomplikoval vydatná sněhová nadílka

Vrbětická kauza mimochodem stále není dořešena. Sníh stále komplikoval práce v areálu muničních skladů ve Vrběticích, části obce Vlachovice na Zlínsku. Pyrotechnici zde kvůli vydatné nadílce přerušili průzkum v neděli. Munice byla pod sněhem. Policie potřebovala zkontrolovat důkladně veškerý obsah skladů, stav munice, dodržování zákona o zbraních a střelivu a také to, zda je ve skladech materiál, který byl deklarován. Z Vrbětic byly nejprve odvezeny jen chemikálie, které patřily společnosti Bochemie z Karvinska.

Začátkem týden vyrazila kolona vozidel z muničního areálu ve Vrběticích do vojenského újezdu Libavá. V kamionu se převážela munice určená ke zneškodnění, ovšem schopná převozu, a to ke zničení v trhací jámě v Libavé. Kamion naložený municí doprovázela vozidla vojenské policie a vozidla dopravní policie.

Policie České republiky a ostatní složky Integrovaného záchranného systému jsou připraveny k odvozu munice ze skladů ve Vrběticích.

Podle Ministerstva vnitra bylo v 27 skladech v areálu uloženo asi 7000 tun materiálu včetně 1000 tun výbušniny. Firmy, které si sklady pronajímají, část munice odvezly svým zákazníkům. Zbytek se přemístí do skladů v Květné na Svitavsku.

V areálu vybuchl loni v polovině října sklad číslo 16 s 58 tunami vojenského materiálu včetně munice a počátkem prosince sklad číslo 12 s 98 tunami vojenského materiálu. Oba objekty si pronajímala ostravská společnost Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci.

Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, pracuje na nich speciální tým policejního prezidia. Bezpečnostní okruh kolem areálu střeží armáda. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace