Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tohle jste možná nevěděli: Chlápek, co mu bouchl muniční sklad, letěl se Zemanem do Asie. A co je nového ve Vrběticích?

30.01.2015
Tohle jste možná nevěděli: Chlápek, co mu bouchl muniční sklad, letěl se Zemanem do Asie. A co je nového ve Vrběticích?

Foto: ParlamentniListy.cz

Popisek: První exploze v muničních sadech na Zlínsku mohla být náhodná, druhá už ale stěží. Policie intenzivně pátrá po pachateli.

Prezident Miloš Zeman vzal s sebou na zahraniční cesty podnikatele, jehož munice vybuchla ve skladu ve Vrběticích. Stalo se tak až po první explozi. Lidové noviny k tomu před pár dny napsaly, že Hrad by si měl pohlídat, kdo na zahraniční cesty prezidenta doprovází a nepřipustit, aby byl spojován s kontroverzními osobnostmi. Zvláště, když Zeman sám volal pro přísnější kontrole obchodníků se zbraněmi. Práce v muničním areálu ve Vrběticích mimochodem zkomplikovala vydatná sněhová nadílka, část munice už byla odvezena do trhací jámy.

Deník připomíná návrat Miloše Zemana z Kazachstánu a Tádžikistánu, kdy vyjádřil evakuovaným solidaritu a ostře zkritizoval zbrojaře. „Je zapotřebí razantně změnit licenční politiku, omezovat počet těchto firem, mít tvrdší podmínky pro udělení licence,“ prohlásil.

A proč tedy Petr Bernatík byl v družině podnikatelů, která doprovázela hlavu státu po středoasijských zemích? Bernatík je výkonným ředitelem firmy Imex Group, jejíž munice v polovině října ve Vrběticích rozmetala vojenský sklad. Přestože se po celou dobu i v médiích skloňovalo jméno firmy Imex Group, Bernatík s prezidentem do postsovětských zemí bez potíží odletěl.

Svaz průmyslu informace o Bernatíkově účasti potvrdil. „Přihlásil se stejným způsobem a na základě rovných podmínek jako všichni ostatní účastníci, kterých na všech cestách za rok 2014 byly stovky,“ uvedla Olga Zuláková, manažerka pro mezinárodní vztahy svazu průmyslu.

Bernatík navštívil s prezidentem také Izrael

„Neexistoval žádný důvod, aby se tato firma cesty neúčastnila, a seznam přihlášených účastníků byl schválen příslušným orgánem – v tomto případě Kanceláří prezidenta republiky,“ dodala. Noviny podotýkají, že Bernatík je bezúhonný a dodnes nebyl z žádného trestného činu v souvislosti s vrbětickými výbuchy obviněn. „Náš zájem je, aby se misí mohly účastnit pokud možno všechny firmy, které projeví zájem,“ cituje deník Zulákovou ze svazu.

Jiný zájem by však podle novin měla sledovat hradní kancelář, která by prezidenta měla chránit před spojováním s kontroverzními podnikateli. To se v případě Bernatíka nestalo a kancelář jeho jméno schválila. Nebylo prý poprvé, co se zbrojař objevil v prezidentově družině. Byl mimo jiné součástí podnikatelské mise, která jej doprovázela při předloňské cestě do Izraele.

Práce v muničním areálu ve Vrběticích zkomplikoval vydatná sněhová nadílka

Vrbětická kauza mimochodem stále není dořešena. Sníh stále komplikoval práce v areálu muničních skladů ve Vrběticích, části obce Vlachovice na Zlínsku. Pyrotechnici zde kvůli vydatné nadílce přerušili průzkum v neděli. Munice byla pod sněhem. Policie potřebovala zkontrolovat důkladně veškerý obsah skladů, stav munice, dodržování zákona o zbraních a střelivu a také to, zda je ve skladech materiál, který byl deklarován. Z Vrbětic byly nejprve odvezeny jen chemikálie, které patřily společnosti Bochemie z Karvinska.

Začátkem týden vyrazila kolona vozidel z muničního areálu ve Vrběticích do vojenského újezdu Libavá. V kamionu se převážela munice určená ke zneškodnění, ovšem schopná převozu, a to ke zničení v trhací jámě v Libavé. Kamion naložený municí doprovázela vozidla vojenské policie a vozidla dopravní policie.

Policie České republiky a ostatní složky Integrovaného záchranného systému jsou připraveny k odvozu munice ze skladů ve Vrběticích.

Podle Ministerstva vnitra bylo v 27 skladech v areálu uloženo asi 7000 tun materiálu včetně 1000 tun výbušniny. Firmy, které si sklady pronajímají, část munice odvezly svým zákazníkům. Zbytek se přemístí do skladů v Květné na Svitavsku.

V areálu vybuchl loni v polovině října sklad číslo 16 s 58 tunami vojenského materiálu včetně munice a počátkem prosince sklad číslo 12 s 98 tunami vojenského materiálu. Oba objekty si pronajímala ostravská společnost Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci.

Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, pracuje na nich speciální tým policejního prezidia. Bezpečnostní okruh kolem areálu střeží armáda. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš