Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Vrchní soud zrušil rozsudek nad sedmi obžalovanými v metanolové kauze

26.01.2015
Vrchní soud zrušil rozsudek nad sedmi obžalovanými v metanolové kauze

Autor: Hans Štembera

Popisek: Metylalkohol, koláž

Olomoucký vrchní soud zrušil v neveřejném jednání rozsudek nad sedmi lidmi, obžalovanými v hlavní části metanolové kauzy, která před více než dvěma lety otřásla nejen Zlínským krajem. Případ se vrátil zpět zlínskému krajskému soudu.

Odvolání dvou hlavních aktérů případu, Tomáše Křepely ze Zlína a Slováka Rudolfa Fiana, kteří podle obžaloby otrávenou směs míchali, projedná veřejně zlínský krajský soud 4. února. Novinářům to koncem minulého týdne řekl mluvčí olomouckého vrchního soudu Vladimír Lichnovský. Fianovi a Křepelovi uložil krajský soud doživotí. Odvolací soud o případu rozhodoval koncem minulého týdne. Rozhodnutí zatím nemůže soud podle Lichnovského komentovat do té doby, než bude doručeno účastníkům řízení. Dosud se tak nestalo, rozhodnutí dosud neobdržel ani státní zástupce Roman Kafka, který se případem zabýval.  

Metanolová aféra začala 3. září 2012

V případu původně figurovalo deset obžalovaných, u jednoho z nich už květnový rozsudek zlínského soudu nabyl právní moci. Proti verdiktu krajského soudu se odvolalo devět obžalovaných. Podle rozhodnutí vrchního soudu se krajský soud bude muset znovu zabývat případem Martina Jirouta, Alexandra Jordána, Aleše Svobody, Martina Cekoty, Viktora Koláčka, Libora Vanderky a Roberta Sedlaříka. Muži dostali původně tresty od osmi do 21 let. Proti rozsudku se všichni dovolali, u některých z nich podal odvolání také státní zástupce.

Metanolová aféra začala 3. září 2012. Obžaloba postihuje jen období do konce roku 2012. Hlavním aktérům klade za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných včetně lidí s trvale poškozeným zdravím. Podle obžaloby majitel firmy na výrobu autokosmetiky z Řitky u Prahy Křepela opatřil na přelomu srpna a září 2012 pět tisíc litrů metylalkoholu i prostory v Opavě a pomohl Fianovi, který byl obchodním zástupcem Křepelovy firmy Carlogic, namíchat 10 000 litrů směsi, tvořené metanolem a ze zbylé části etanolem. Směs byla poté dále distribuována.

Nejvíc obviněných v historii

Podle údajů z Wikipedie do 29. ledna 2013 na otravu metanolem zemřelo 47 osob na různých místech republiky a desítky dalších byly hospitalizovány; mnozí utrpěli trvalé poškození zraku. Toto číslo však není konečné, kvůli tomu, že množství jedovatého metanolu stále kolovalo mezi lidmi, se i po hlavní vlně otrav stále objevovaly nové oběti. Policejní pátrání vyústilo v případ s největším počtem obviněných v historii české kriminalistiky.

První případ dvou zemřelých v Havířově oznámila karvinská policie 6. září 2012. V květnu 2014 vynesl krajský soud ve Zlíně nepravomocné rozsudky nad deseti obviněnými v hlavní větvi metanolové aféry. Dva byli odsouzeni k doživotnímu vězení, zbylých osm k trestům od 8 do 21 let.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace