Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Čerpání stamilionů korun z Evropy se blíží a Zlín se chystá uzmout pořádný balík. Víme, na co peníze půjdou

23.01.2015
Čerpání stamilionů korun z Evropy se blíží a Zlín se chystá uzmout pořádný balík. Víme, na co peníze půjdou

Autor: Lucie Bartoš

Popisek: Zlín čeká na miliony z Evropy.

Obchvat Zálešné, nákup nových vozů pro DSZO, cyklostezky, kanalizace pro místní části Velíková, Klečůvka a Lhotka a také tovární areál, modernizace vybavení škol nebo třeba investice do zeleně a životního prostředí. Město Zlín se aktivně chystá na čerpání evropských dotací.

Do roku 2020 by si mohlo „sáhnout“ na částku v řádech stovek milionů korun.

„Konkrétnější v současné době ještě být nemůžeme, Česká republika nemá od Evropské unie ještě schváleny všechny podklady. V každém případě se nám ale může podařit přivést do Zlína významné dotace. Pokud se dobře připravíme,“ upozornil primátor Miroslav Adámek.

O evropské dotace bude město žádat na základě dokumentu s názvem Integrovaný plán rozvoje území Zlín pro období 2014 – 2020 (IPRÚ). Dopracován bude v první polovině letošního roku, v návaznosti na schválení finálních verzí operačních programů Evropskou komisí. Informace o jeho přípravě zájemci naleznou na městském webu

Předsedou přípravného výboru IPRÚ je Miroslav Adámek, kromě dalších zástupců města jej tvoří i partneři z řad veřejného, podnikatelského a neziskového sektoru.

Zlín pomůže i okolním vesničkám

Město bude žádat o peníze nejen pro sebe, ale i pro okolní obce, se kterými má společné projekty. Stalo se totiž jedním ze šesti měst v České republice, které dostalo status Regionálního centra. „Právě ten nás opravňuje k tomu, abychom se nezabývali pouze projekty pro samotný Zlín, ale i těmi, ve kterých bude naše město spolupracovat s okolím,“ vysvětlila Marie Cepková z Oddělení koordinace projektů zlínské radnice, která se tvorbou IPRÚ zabývá.

Podle radní Lenky Horákové je velkou předností dokumentu fakt, že mapuje silné a slabé stránky v jednotlivých socioekonomických oblastech a pojmenovává hlavní příležitosti a hrozby, které souvisí s realizací jednotlivých projektů. „Tento materiál umožní rozvoj města komplexně jako celku,“ ocenila.

Čerpání evropských dotací bude koordinovat Regionální stálá konference Zlínského kraje, ve které byl v prosinci zvolen místopředsedou Miroslav Adámek. Funkci předsedy zastává hejtman Stanislav Mišák.

Co je Integrovaný plán rozvoje území?

Integrovaný plán rozvoje území (dále jen „IPRÚ“) je účelovým strategickým nástrojem, který analyzuje vymezené území, popisuje jeho konkrétní problémy a potřeby a stanovuje cíle a priority, které budou naplněny realizaci konkrétních, vzájemně provázaných projektů. IPRÚ je dokumentem výrazně zaměřeným na dosažení konkrétních výsledků.

IPRÚ musí reflektovat strategické dokumenty vyšších úrovní (krajů, ČR, EU), a provázat jej s cíli a prioritami podporovanými kohezní politikou v období 2014-2020 za účelem zajištění spolufinancování z fondů EU. Současně musí IPRÚ vycházet ze schválených strategických dokumentů nositele IPRÚ a zapojených obcí.

Územní vymezení IPRÚ musí přesahovat administrativní hranice města Zlína a odvíjí se z prokazatelných funkčních vazeb v aglomeraci.

Financování IPRÚ je postaveno na fondech EU a je doplněno o financování ze zdrojů nositele (tj. města), partnerů a z národních zdrojů. Financování IPRÚ bude navázáno na několik operačních programů programového období 2014 – 2020, což umožní městu rezervovat v příslušných dotačních programech poměrně výraznou finanční částku na realizaci cílů výsledného IPRÚ.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace