Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Do Vrbětic se chystá peloton třiceti inspektorů. S odškodněním vláda lidi nepotěší

17.01.2015
Do Vrbětic se chystá peloton třiceti inspektorů. S odškodněním vláda lidi nepotěší

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Jednání kolem muničního skladu Květná, kam by se munice měla převážet, vede hejtman Pardubického kraje Martin Netolický od listopadu

Sklady va Vrběticích přijede na pokyn policejního prezidenta zkontrolovat třicet inspektorů. Projednává se mimo jiné odškodnění obyvatel u vybuchlého skladu. Vláda lidi zrovna nepotěší.

Policie chce do konce ledna zahájit intenzivní vyskladňování munice, zbraní a výbušnin z areálu muničních skladů ve Vrběticích, části obce Vlachovice na Zlínsku. Policejní prezident Tomáš Tuhý nařídil kontrolu tamních skladů, o kterou se postará asi třicet inspektorů pod dohledem policejního prezidia.

Kontrolou projde každý kousek

Podle Tuhého bude kontrolován materiál čtyř z pěti subjektů, které v areálu mají sklady. Policie se zaměří na dodržování zákona o zbraních a střelivu, na stav skladovaného materiálu i na to, zda je ve skladech to, co firmy deklarovaly. „Kontrolovat se bude bedna po bedně, náboj po náboji," řekl novinářům ředitel Ředitelství služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Zdeněk Bambas.

Minulý týden byl z areálu odvezen první materiál. Chemikálie odvážela v nákladních vozech společnost Bochemie z Bohumína na Karvinsku. Šlo o chloristan amonný, který byl vyroben a připraven k expedování ještě před loňskými výbuchy v muničním areálu. Vrbětický areál ale zatím neopustila žádná munice, na přípravě jejího odvozu stále pyrotechnici pracují.

Silnice mezi obcemi je nadále uzavřena

Podle ministerstva vnitra bylo v 27 skladech v areálu uloženo asi 7000 tun materiálu včetně 1000 tun výbušnin. Firmy, které si sklady pronajímají, část munice odvezou svým zákazníkům. Zbytek se přemístí do skladů v Květné na Svitavsku.

V areálu vybuchl loni v polovině října sklad číslo 16 s 58 tunami vojenského materiálu včetně munice a počátkem prosince sklad číslo 12 s 98 tunami vojenského materiálu. Oba objekty si pronajímala ostravská společnost Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, pracuje na nich speciální tým policejního prezidia. Bezpečnostní okruh kolem areálu střeží armáda. Uzavřena zůstává silnice mezi obcemi Haluzice a Lipová.

Veřejnost zajímá spíš její újma. Nedostala dobrou zprávu

Lidé z oblasti, kterou postihly výbuchy muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku, mají kontaktní osobu, je jí Bohuslav Dvořák. Mnoho povzbudivých informací pro ně ovšem nemá. V rozhovoru pro páteční Lidové noviny například vysvětluje, jak to bude s odškodněním za psychickou újmu, kterou mohli občané utrpět v důsledku výbuchů a s nimi spojenou evakuací. „Kdo je pojištěný, řeší to normálně přes svou pojišťovnu. Kolik a jakých škod tam celkově bude, to vám ale zatím neřeknu, věc se týká hlavně tří obcí – Lipové, Haluzic a Vlachovic.  Nicméně pro plošné odškodnění za psychickou újmu, jak se občas navrhovalo, v zákonu žádnou oporu nemáme," říká jasně Dvořák.

Stát ze zákona nese odpovědnost za škody, vzniklé v důsledku havárie, a za řešení jejich následků, což znamená, že lidem mohou být uhrazeny náklady na evakuaci či za uhynulé zvířectvo. Pokud však někomu v důsledku výbuchu vyletěla okna u domu, odškodnění se zřejmě nedočká, byť to ještě není definitivně jasné. Dvořák také připomíná, že lidé musí vznést požadavek na náhradu škody do půl roku od jejího zjištění, přičemž je na žadatelích, aby prokázali, jak je celková věcná škoda vysoká.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš