Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Komplikace pro lidi ze Zlínska! Policie uzavřenou cestu u Vrbětic neotevře. A k tomu čekejte zahájení vývozu munice

14.01.2015
Komplikace pro lidi ze Zlínska! Policie uzavřenou cestu u Vrbětic neotevře. A k tomu čekejte zahájení vývozu munice

Foto: Daniela Černá

Popisek: Zóně kolem vybuchlého muničního skladu Ve Vlachovicích-Vrběticích by se měl teď každý vyhýbat.

Policie z bezpečnostních důvodů zatím neotevře silnici mezi obcemi Haluzice a Lipová, jejíž uzavření po výbuchu druhého muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku komplikuje život místním obyvatelům. Na webových stránkách policie to uvedl velitel zásahu, krajský policejní ředitel Jaromír Tkadleček. Blíží se zahájení vývozu munice z Vrbětic, vozy budou sledovány.

Výbuch a rozmetavé střepiny, to stále hrozí

„Hlavním důvodem pro důsledné dodržování zákazu vstupu do nebezpečné zóny je skutečnost, že ani v současné době nelze úplně vyloučit nebezpečí dalšího neřízeného výbuchu, možného rozmetání střepin a způsobení zranění osob," přiblížil Tkadleček. 

Schopnost výbuchu rozmetat střepiny do uvedené vzdálenosti podle něj potvrdil i pyrotechnický průzkum, který začal po uplynutí bezpečnostní lhůty bez neřízených výbuchů. Pyrotechnici při něm podle velitele zásahu našli části munice i v bezprostřední blízkosti uvedené komunikace. 

Sklad číslo 12, který vybuchl 3. prosince, se nachází na okraji areálu a je tak mnohem blíže obcím a dalším místům užívaným lidmi, než je sklad číslo 16, jenž explodoval 16. října. Část silnice mezi Haluzicemi a Lipovou tak spadá do bezpečnostního okruhu 1200 metrů od epicentra druhého výbuchu. 

„Jedná se prostor, který je bezprostředně ohrožen účinky rozletu střepin, v němž z hlediska ochrany života a zdraví platí režimová opatření a mohou do něj vstupovat pouze pracovníci složek integrovaného záchranného systému," popsal Tkadleček. Dodal, že nespokojenosti občanů rozumí, ale z důvodu zajištění bezpečnosti nemůže policie postupovat jinak. 

Uzavírka stojí lidi peníze

Lidem uzavírka komplikuje život. Starosta Lipové Miroslav Pala upozornil na to, že obyvatelé obce kvůli ní najezdí řadu kilometrů navíc na objízdných trasách a stojí je to nemalé peníze. Obec by podle něj stála alespoň o zřízení kyvadlové dopravy v časech, kdy lidé silnicí nejvíce potřebují projet. Kolonu jejich vozidel by podle Paly doprovázela policie. 

Oba vybuchlé sklady si pronajímala ostravská společnost Imex Group. Při první explozi zahynuli dva její zaměstnanci. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení. Bezpečnostní okruh kolem areálu střeží armáda. Pyrotechnici nyní areál připravují na odvoz munice. Zatím byly tento týden odvezeny jen chemické látky, které patřily firmě Bochemia. 

Vývoz munice by mohl začít v druhé polovině ledna

Ministr vnitra Milan Chovanec se v pátek 9. ledna sešel s místostarostou Květné na Svitavsku Vojtěchem Pražanem a starosty obcí Vendolí, Pomezí, Karle a Radiměř. Hlavním tématem schůzky byla přeprava munice z Vrbětic do muničního skladu nedaleko Květné. Zástupci samospráv si s ministrem navíc vyměnili informace, které k tématu měli. Ministr ujistil, že bezpečnost přepravy výbušnin bude zajištěna v maximální možné míře. Totéž prohlásil i o uskladnění.

„Děkuji starostům za to, že přišli a že jsme mohli jednat napřímo,“ oznámil ministr Milan Chovanec po schůzce. „Sdělili jsme zástupcům obcí realistický harmonogram toho, jak by mohly nejbližší dny a týdny vypadat. Munici chtějí v Květné uskladnit tři firmy, které mají svůj materiál doposud ve Vrběticích.“ Do Květné by se měly podle posledních odhadů převézt asi tři tisíce tun munice. „Myslím, že vývoz materiálu by mohl začít v druhé polovině ledna,“ konstatoval Chovanec s tím, že přesný termín bude záležet na klimatických podmínkách. Domnívá se, že odvoz bude trvat několik měsíců.

Vozidla budou sledována

Ministerstvo vnitra deklaruje, že budou použity všechny dostupné prostředky k tomu, aby byl převoz bezpečný. „Bude monitorován a munice se bude transportovat speciálními auty. Vozidla budou sledována GPS systémem,“ uvedl Milan Chovanec. V některých případech bude policie transport doprovázet. „Pokud bude přeprava zabezpečena tak, jak je řečeno, bude vše v pořádku. To je pro občany zásadní,“ konstatoval na schůzce starosta obce Vendolí Vladimír Buchta. „Vážím si možnosti osobního jednání s panem ministrem Chovancem, je to jediná šance na rychlé a konstruktivní jednání. Nechceme, aby vznikaly dezinformace a aby se na jejich základě mezi občany šířila zbytečná panika,“ dodal starosta.

Areál v Květné je podle odborníků ve velmi dobrém stavu. Navíc ho hlídají vojenští policisté, které brzy doplní jejich kolegové z Policie ČR. Harmonogram převozu bude formován tak, aby co nejméně zatěžoval dopravu. Transporty se tedy budou uskutečňovat v časech, kdy není doprava silná.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš