Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Soud nechal dál sedět šéfa lihové mafie ze Zlína. Dva obžalovaní ale mohou na svobodu. Za jakých podmínek?

10.01.2015
Soud nechal dál sedět šéfa lihové mafie ze Zlína. Dva obžalovaní ale mohou na svobodu. Za jakých podmínek?

Foto: Hans Štembera

Popisek: Bar, ilustrační foto.

Dva podnikatelé, kteří jsou obžalovaní se zlínským podnikatelem Radkem Březinou z lihových podvodů, mohou z vazby. Soud tento týden stanovil kauci ve výši milion korun. Rozhodnutí se netýká samotného bosse. Je to příliš velký hráč a stratég, soud se bojí.

Aktuální rozhodnutí soudu se týká šéfa Morávia-Chemu Radka Menšíka a správce nemovitostí Ivana Kováříka, kteří byli obviněni s Radkem Březinou ze Zlína z obrovských daňových podvodů. Samotná hlava lihové mafie, podnikatel Radek Březina, zůstává kvůli obavám z útěku a možného ovlivňování svědků dál za katrem, a to v ještě přísnější vazbě. S ním doposud zůstávali ze sedmičlenné organizované skupiny ve vazbě právě už jen Kovářík a Menšík.

Březina  o propuštění nežádal

Jde o kauzu, v níž tato partička připravila stát na daních o 6,7 miliardy korun při obchodování s nelegálním lihem. Březina o propuštění z vazby nežádal. „Když už tady člověk je, je lepší si to odsedět v kuse. Újmu jsem tady způsobil, takže o mém trestu pochyb nebude. Ale ovlivňovat už nemám koho,“ uvedl Radek Březina. S poslední větou ovšem soud nesouhlasí, protože paralelně běží trestní řízení, v němž je stíhán právě za ovlivňování svědků. Podobná strategie je prý patrná i v tomto případu, kdy dokonce byly nalezeny poznámky, které to potvrzují. Vinu se snažil hodit buď na toho, kdo už zemřel, nebo na někoho, kdo by vinu vzal na sebe za finanční odměnu. Ale když začal obžalovaný Kaláč vystupovat jako první v jeho neprospěch, změnil svou strategii a začal svou aktivitu směřovat právě vůči němu,“ popsal u soudu státní zástupce.

Březinův bratr Tomáš je na svobodě už od června, složil patnáctimilionovou kauci. Obviněný šéf lihové mafie Radek Březina ze Zlína už loni v červenci slíbil soudu, že se přizná. Tehdy se odhodlal k vyřizování účtů a začal udávat své komplice. Kaláč trestnou činnost páchá až doteďka a není zavřený,“ řekl k tomu nyní naštvaný Březina. Zmíněného někdejšího spolupracovníka Lubomíra Kaláče v létě nařkl z krádeže tří tisíc litrů nelegálního lihu. Na další dva svědky, kteří v případu figurují, podal trestní oznámení. V případu daňových podvodů v lihových obchodech hrozí obžalovaným tresty od devíti let a dvou měsíců do 13 let a čtyř měsíců odnětí svobody. 

Březinova rodina nabízela úplatek za křivé výpovědi

Tento pátek u soudu vypovídali svědci. Někteří uvedli, že Březinova matka i žena nabízely finančí odměnu za křivé výpovědi. Sám Březina prý nabídl 400 000 korun právě Kaláčovi. „Byla za mnou matka Březiny. Chtěla po mně, abych svědčil v jeho prospěch. Předložila mi papír s pokyny a nabídla peníze podle toho, jak moje výpověď pomůže. Kdybych mlčel, šlo by o částku od 100 do 150 tisíc, pokud by to pomohlo. Kdybych vypovídal proti Kaláčovi, tak bych dostal 300 až 400 tisíc korun,“ popsal jeden z bývalých pracovníků Morávia-Chem.

Nejde o jediný případ

Údajný šéf lihové mafie čelí obvinění, že se svým bratrem Tomášem a s Tomášem Pantlíkem disponoval utajenými sklady lihu v Olomouci, Stojčíně na Pelhřimovsku a ve Valašském Meziříčí. Z lihu ale neodvedli státu daně. Podle žalobců tak mohli stát ošidit o tři miliardy korun. Březinovi navíc figurují i v případu takzvané lihové mafie, v němž policisté obvinili patnáct lidí včetně Březinovy manželky.

Nádrž v areálu bývalé cihelny ve Stojčíně byla podle žalobců naplněna téměř milionem litrů lihu. Podle Březiny však ve výpočtech chybí zhruba tři sta tisíc litrů lihu. Odcizit je měl jeho společník Lubomír Kaláč, který byl hlavním řidičem, navážejícím nelegální sklady. Ten přitom s policií spolupracuje a v kauze vystupuje jako svědek. Březina podle serveru Týden.cz soudu přiznal, že má na Kaláče spadeno. „Člověk, který 300 000 litrů lihu prodá, má z toho několik milionů korun. Potom je spolupracujícím obviněným a v závěru dostane třeba podmínku," podotkl Březina. A nejde prý o ojedinělý případ. „Nádrže v Duchcově jste taky našli poloprázdné," konstatoval v létě.

Obhájce Kaláče označil obvinění za nesmysl

Obhájce Lubomíra Kaláče vznesená obvinění popřel. „Pan Březina si vymýšlí, je to součást jeho obhajoby," řekl už dříve. Jeho klient údajně nádrže navážel ještě s dalším mužem, který však již zemřel. „Je to využití situace, kdy je Kirchner mrtvý. Proč by se to tedy neshodilo na mého klienta," podotkl obhájce už v loňském roce.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš