Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Odškodnění pro evakuované se starostovi Vlachovic zdá příliš malé. Mluvilo se o pěti tisících, on chce přidat několik nul

05.01.2015
Odškodnění pro evakuované se starostovi Vlachovic zdá příliš malé. Mluvilo se o pěti tisících, on chce přidat několik nul

Foto: ParlamentníListy.cz

Popisek: Oblast je stále pro veřejnost nebezpečná. Hlídá ji armáda.

Odškodné za evakuace a morální újmu, způsobenou výbuchy v nedalekém muničním skladu, bude vyžadovat pro své občany starosta Vlachovic Zdeněk Hověžák. Pod Vlachovice spadá i ves Vrbětice, v jejíž blízkosti se nachází muniční sklad. V něm se v loňském roce odehrály dvě série neřízených výbuchů, jejichž příčiny se stále vyšetřují. O uplynulém víkendu nad sklady opět létal vrtulník.

Starosta Hověžák o možné výši odškodného mluvil mimo jiné v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Přiznal, že výši odškodnění ještě nemá vyčíslenou. Již nyní ale řekl, že u lidí, kteří kvůli výbuchům zažili evakuaci, se nespokojí s odškodněním jen v jednotkách tisíc. „Celkové odškodnění po dvou výbuších, když se mluvilo o částce pět tisíc, přidal bych k tomu několik nul,“ uvedl Hověžák.

Jak dlouho potrvá odvoz munice z Vrbětic? Bude jezdit deset kamionů denně

Naznačil také, že odvoz munice z muničního skladu ve Vrběticích do Květné potrvá poměrně dlouho. Od zástupce firmy Excalibur, jež je jen jednou z firem, která má ve Vrběticích munici uskladněnou, se dozvěděl, že tam mají munici, která se vejde asi na 280 kamionů. Z areálu je prý firma schopna vypravit asi deset kamionů denně.

Hověžák uvedl, že na situaci, která po výbuších nastala, nebyl nikdo připravený. „První výbuch vyvolal chaos, nikdo nevěděl, v jakém režimu se areál nachází, kompetence si přehazovali,“ uvedl s tím, že nastalá situace odhalila velké mezery v legislativě. Také se zjistilo, že obce nemají tento areál v krizovém plánu.

Chceme, aby nám někdo zajistil bezpečí

Vyjádřil se také k výroku náčelníka generálního štábu Petra Pavla, který kritizoval fakt, že areál ve Vrběticích hlídají vojáci. Pavel totiž uvedl, že na hlídání pásky nemusí být speciální výcvik. „My chceme, aby nám někdo zajistil bezpečí,“ reagoval starosta na námitku, že areál skladu ve Vrběticích není ministerstva obrany, opáčil s tím, že toto ministerstvo firmu, které nyní patří, zřídilo.

Za zásadní chybu považuje, že někdo vůbec povolil, aby se skladování munice dostalo do soukromých rukou. Když totiž muniční sklad ve Vrběticích převzala soukromá firma, už nehlídala celý areál, ale jen jednotlivé sklady, kdy každý z nich byl zvlášť oplocený.

Areál v Květné je již připraven

Během prosince  již mimo jiné armáda zprovoznila zakonzervovaný muniční sklad v Květné na Svitavsku v Pardubickém kraji, kam by právě měla být převezena část munice z vybuchlého skladu u Vrbětic na Zlínsku. Než bude moci armáda munici z Vrbětic převézt, musí tam ustat výbuchy a pyrotechnici chtějí překontrolovat každý kus munice, která má zamířit na Svitavsko.

V Květné byl muniční sklad desítky let, zrušen byl teprve loni. Poté co ve Vrběticích explodovaly desítky tun munice, má nyní část obyvatel Květné a okolních obcí ze znovuobnovení provozu obavy. Garance chtějí i politici z Pardubického kraje. Starostové z oblasti i pardubické hejtmanství požadují po státu, aby garantoval bezpečnost uložené munice a evidenci jejího množství a druhu. Nesmí být překročena minimální vzdálenost pro jednotlivá skladiště nebo skladována neznámá a neprověřená munice. Příjem, skladování, výdej a manipulaci musí provádět příslušníci armády nebo policie. Na místě by podle nich měla být rovněž vybavená profesionální hasičská jednotka. Munice by měla být v Květné nanejvýš do konce příštího roku, pak by areál mělo převzít ministerstvo vnitra.

Květná je prý v dobrém stavu

Zatím o požadavcích rozhodnuto nebylo. „Nemyslíme si ale, že by to bylo nějak zanedbané. Jestli to bude splněno o týden dřív nebo později, není rozhodující. Munice z Vrbětic tady bude až v příštím roce, možná až v únoru nebo květnu," řekl médiím starosta Květné Petr Škvařil.

Jeho místostarosta Vojtěch Pražan, který od roku 1992 v muničním skladu pracoval 20 let a odpovídal za skladování, ošetřování, výdej a příjem munice, považuje areál za velmi zachovalý. „Podle mne stačí udělat nové revize hromosvodů, rozvodů elektřiny a požárního zabezpečovacího systému, vyčistit okapy a posekat bezpečnostní pás kolem budov," řekl novinářům Pražan, kterého ministerstvo obrany požádalo, aby od ledna znovu v Květné dohlížel na správné uložení munice.

Nad muničními sklady létal vrtulník s termovizí

Hlídky, střežící prostor muničních skladů, o uplynulém víkendu v sobotu vpodvečer na některých stanovištích zaslechly několik slabých ran. Jelikož nedokázaly stoprocentně vyvrátit, že mohly exploze vycházet ze střeženého prostoru, přistoupili v sobotu policejní pyrotechnici k šetření uvnitř areálu. Vzhledem k dobrým letovým podmínkám k průzkumu využili i vrtulník s termovizí. Díky němu zmonitorovali celý areál ze vzduchu. Pyrotechnický průzkum však probíhá také na zemi. Nejedná se o žádné mimořádné opatření, při kterém by hrozilo nějaké nebezpečí.

Dosud nic nenasvědčuje tomu, že by páteční slabé rány jakýmkoliv způsobem souvisely se střeženým prostorem. V současné době se zlínská policie přiklání k variantě, že se jednalo o zábavní pyrotechniku, kterou někdo použil v nedalekých obcích. Podle některých poznatků došlo v daném období k několika výstřelům zábavní pyrotechniky v blízkém Slavičíně. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš