Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Za co si připlatí každý obyvatel Zlína v nadcházejícím roce? Třeba za vodu a teplo. Zato poplatek za pejsky se nezmění

30.12.2014
Za co si připlatí každý obyvatel Zlína v nadcházejícím roce? Třeba za vodu a teplo. Zato poplatek za pejsky se nezmění

Foto: Hans Štembera

Popisek: Voda, ilustrační foto

V roce 2015 nedojde ve městě Zlíně k žádným zásadním změnám v hrazení poplatků, daní či jiných plateb. K mírnému nárůstu ale u některých komodit dojde. Většina cen zůstává na stejné úrovni jako v letošním roce, v jednom případě došlo dokonce k poklesu.

„Snažíme se hospodařit tak, aby ke zdražování nebo výraznému zdražování nedocházelo, tedy v těch oblastech, které můžeme ovlivnit. Lidé mají i tak hodně svých starostí. Velkému zdražování předcházíme tím, že hledáme úspory na straně města a pouštíme se jen do projektů, na které máme peníze,“ prohlásil primátor Miroslav Adámek.

Jaké budou ceny pro rok 2015, ukazuje následující přehled.

Vodné a stočné = připlatíte si 0,43 Kč za 1000 litrů

Žádná velká změna, za kubík odebrané a následně vyčištěné vody zaplatí Zlíňané 86,12 korun včetně DPH, tedy pouze o 43 haléřů více než v roce 2014. Už třetí rok tak ve městě zůstává cena vody prakticky „zamrzlá“. Veškerý denní servis zahrnující vodu na pití, vaření, splachování, mytí, praní a úklid tak obyvatel Zlína pokryje částkou nepřesahující 8 korun. V žebříčku měst, který srovnává ceny vody, klesne Zlín v roce 2015 do třetí desítky pořadí. V roce 2012 byl druhý.

Nájemné v městských bytech = v říjnu se snížilo

Už od letošního roku se nájemné ve velkokapacitních domech, ve kterých se nachází většina městských bytů, snížila. Změna platí i pro rok 2015. V případě městských bytů, které se nachází v I. a II. segmentu a v domě Nad Ovčírnou, nájemné kleslo z 79,53 Kč za metr čtvereční na 69 Kč. U bytů se zhoršenou kvalitou, které jsou situované v lokalitách staré Obeciny, K Majáku a U Slanice, se nájemné snížilo z 71,08 Kč za metr čtvereční na 65 Kč. Nižší nájemné platí od října také ve startovacích bytech pro mladé nájemníky. Jako startovací bylo vyčleněno 15 bytů na I. segmentu a stejný počet na II. segmentu.

Snížení nájemného je pomoc lidem v současné složité ekonomické situaci. Dalším důvodem byla snaha zvýšit zájem o byty vlastněné městem, z nichž zejména ty, které se nachází ve velkokapacitních domech, jsou dlouhodobě málo vyhledávané.

Svoz komunálního odpadu = opět postačí pětistovka

V tomto případě se cena, stejně jako v minulých letech, nemění. Za roční svoz komunálního odpadu postačí občanovi částka 500 korun. Splatnost tohoto poplatku je při roční periodě platby 15. května a při nahlášené pololetní periodě platby je splatnost 15. května a 15. září. Město cenu ponechá i přesto, že na tuto činnost musí každý rok doplácet cca 10 milionů korun. „Náklady na svoz a uložení odpadu rostou, stále se s tím ale dokážeme v rámci rozpočtu vyrovnat,“ ujistil náměstek primátora Bedřich Landsfeld.

Radnice zároveň apeluje na občany, aby za svoz odpadu řádně zaplatili. S neplatičikomunikuje prostřednictvím vymáhacího oddělení, a to nařízením daňové exekuce - například srážkami ze mzdy nebo jiných příjmů či třeba přikázáním pohledávky z účtu občana. Vymáhací oddělení taktéž spolupracuje se soudními exekutory.

V případě svozu komunálního odpadu bude město i nadále poskytovat občanům řadu úlev a osvobození. Například úlevu ve výši 40 procent z poplatku poskytuje město dětem do 18 let a seniorům od 65 let, studenti studující mimo Zlínský kraj nebo občané, kteří jsou držiteli průkazu ZTP a ZTP/P. Osvobození ve stoprocentní výši město poskytuje občanům, kteří se více jak deset měsíců v kalendářním roce zdržují mimo Zlín, a tento fakt prokáží patřičným dokladem.

Jízdenky v MHD = nic se nemění

Tvrzení, že k poslednímu nárůstu cen jízdného došlo v roce 2011 bude platit i nadále. Například základní jízdenka platná 20 minut vyjde na 12 korun, nepřenosná síťová měsíční permanentka bude nadále stát 480 korun. Novinkou posledních měsíců je možnost zakoupení jízdenky prostřednictvím SMS zprávy. Podrobné informace k jízdnému najdete na www.dszo.cz.

Poplatky za psy? Také dobrá zpráva

Hlouběji do kapsy nebudou muset sáhnout kvůli poplatku ani chovatelé psů. Výše poplatku je stanovena podle trvalého bydliště. Cena se pohybuje v rozmezí 200 do 1 000 korun za jednoho psa, cena závisí na lokalitě a dané ulici, jejichž soupis je přílohou obecně závazné vyhlášky. Osoby pobírající jakýkoliv druh důchodu, který je jejich jediným zdrojem příjmů, platí po prokázání 200 korun. Splatnost tohoto poplatku je při roční periodě platby 30. dubna a při nahlášené pololetní periodě platby, kdy částka poplatku přesahuje 1 000 korun, je splatnost 30. dubna a 30. září.

Cena za teplo pro rok 2015 = nárůst o dvě procenta

Za teplo si obyvatelé města trochu připlatí. Jestliže byla v roce 2014 průměrná předběžná cena ve výši 598,01 Kč/GJ včetně DPH, pro rok 2015 předpokládáme průměrnou předběžnou cenu ve výši 614,24 Kč/GJ vč. DPH, což představuje nárůst 2,07 procenta,“ sdělil Josef Morys, ředitel společnosti Teplo Zlín. Výsledná cena tepelné energie za rok 2014 bude známa v lednu 2015.

Daň z nemovitosti = platí koeficienty z roku 2014

Pro pozemky, obytné domy a byty jsou ve Zlíně uplatněny tyto základní koeficienty: na katastrálním území Lhotka u Zlína, Salaš u Zlína, Klečůvka, Lužkovice, Velíková, Kudlov, Štípa, Kostelec u Zlína, Mladcová, Jaroslavice u Zlína a Příluky u Zlína jde o nejnižší koeficient 2, v Malenovicích u Zlína, Prštném a Loukách nad Dřevnicí to je koeficient 2,5, střed Zlína je zatížen koeficientem 4,5. „Místní koeficient může obec stanovit obecně závaznou vyhláškou až na výši 5. Ten zatím město Zlín neuplatňuje, byť by znamenal navýšení jeho příjmů o desítky milionů korun ročně,“ uvedl Vladimír Chudárek, vedoucí odboru ekonomiky a majetku magistrátu. 

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

 

Vložil: Lucie Bartoš