Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton(ky) Jiřího Macků

Fejeton(ky) Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Týden v kultuře

Týden v kultuře

Nejen knížky, i ´živá´ kultura nás zajímá. Aneb Pavel Přeučil každé pondělí

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

S poutníkem za Bílou paní

S poutníkem za Bílou paní

Strašidla pro víkendy i všední den. Kde? No přeci na hradech a zámcích

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jediný špatný krok může znamenat i smrt! Jak vypadá běžný den vojáků ve Vrběticích a kde přespávají? Podívejte se...

29.12.2014
Jediný špatný krok může znamenat i smrt! Jak vypadá běžný den vojáků ve Vrběticích a kde přespávají? Podívejte se...

Autor: Armáda ČR

Popisek: Vojáci na Zlínsku hlídají okolí muničního skladu. Takto nocují ve stanech.

FOTOGALERIE Vojáky, kteří střeží areál muničního skladu ve Vrběticích, během vánočních svátků navštívil náčelník Generálního štábu české armády, armádní generál Petr Pavel. Seznámil se s aktuální situací, se systémem střežení areálu a také s vybudovaným zázemím vojáků. Ti nacházejí mimo jiné torza samopalů. Střídají se po několika hodinách střežení. Pořád chodí. A v lese to není žádný med. Domů se vrátí až za měsíc.

Obyvatelé vojákům přinesli cukroví

Generál Petr Pavel s vojáky neformálně pohovořil přímo ve stanech, kde odpočívali, ina strážních stanovištích. Ocenil vstřícnost místních obyvatel v Haluzicích, kteří je na Štědrý den navštívili a kromě betlémského světla jim přinesli i vánoční cukroví. Místní děti si pak mohly pohlédnout nejen základnu, ale také techniku, kterou zde vojáci používají.

„Vojáci se střídají v současné době na stanovištích po šesti hodinách. Pokud dojde ke zhoršení počasí, může se interval střídání upravit,“ uvedl poručík Jan Mikláš na základně v Haluzicích a seznámil generála Pavla s počtem stacionárních a mobilních stanovišť a s místy, která jsou zajištěna technickými prostředky.

Nachodí za směnu zhruba patnáct kilometrů

„Je to poměrně náročné. Když jdete v lese, musíte být neustále bdělý, sledovat určený prostor a naslouchat. Za šestihodinovou směnu nachodím zhruba 14 až 15 kilometrů,“ konstatoval velitel družstva rotný Leoš Posák a uvedl, že je potom každý rád, když si může odpočinout.

Vojáci mají v jednom ze stanů vybudované odpočinkové zázemí, kde mají k dispozici televizi a přístup na internet. Probíhající svátky zde připomíná vánoční stromek. Stravu, která je dovážena z civilního sektoru, připravuje vojákům v Haluzicích velitelka hospodářského družstva, rotná Pavla Ševčíková. „Na Štědrý den jsme měli tradiční bramborový salát, ke kterému jsme si mohli vybrat buď kapra, nebo kuřecí řízek,“ popisuje s tím, že každý obdržel i vánoční balíček. Vánoce se svými blízkými však oslaví až po svém návratu 29. ledna, kdy jí a jejím kolegům zde končí služba.

Probíhá sběr munice. Jen ať nepadá sníh!

Na druhé ze základen ve Vrběticích pohovořil generál také s pyrotechniky Vojenské policie, kteří s příslušníky EOD týmu z 15. ženijního pluku spolupracují s policejními pyrotechniky při očistě prostoru od munice, rozházené výbuchy po okolí. Celkem zde působí šest příslušníků EOD týmu z 15. ženijního pluku a čtyři pyrotechnici z Vojenské policie. „Provádíme povrchový sběr munice. Jsou tam fragmenty munice a střepiny. Našli jsme tam i torza samopalů,“ popisoval jeden z pyrotechniků aktuální stav generálu Pavlovi a poukázal na to, že postup prací ztěžuje špatná prostupnost terénu a také počasí. Případný sníh může podle něj veškerou činnost zastavit.

Kdy pomine hrozba

Po setkání s vojáky, kterého se účastnil i velitel 7. mechanizované brigády plukovník Josef Kopecký, se generál Pavel setkal v řídicím centru ve Vrběticích se zástupci policie, která zásahu velí. Společně prodiskutovali otázky a specifika spolupráce armády a policie. Poté uvedl, že předpokládá, že se počet střežících vojáků ve Vrběticích sníží, jakmile se ujasní, jaká munice je ve vrbětickém areálu skladována, a tím pomine hrozba manipulace s případnými důkazy. „Jakmile bude znám obsah skladů, pak může podle mého názoru přejít sklad a kompletně celý areál na standardní režim střežení,“ uvedl generál při setkání se zástupci policie ve vrbětickém areálu.

S přítomnými představiteli policie, plukovníky Jindřichem Kučerou a Tomášem Jindrou, se shodl, že otázka celkového odvozu munice z areálu není záležitostí dnů, ale měsíců, a samotnému odvozu bude muset předcházet důkladná kontrola stavu skladované munice. Zahájení odvozu bude také záviset na tom, jak rychle se podaří vyčistit prostor a přístupové cesty po druhém výbuchu, což může zkomplikovat právě očekávaný sníh.

V současné době působí v areálu muničního skladu ve Vrběticích přes 200 vojáků, a to zejména ze 74. lehkého motorizovaného praporu z Bučovic. V pondělí 29. prosince je vystřídá nová jednotka ze 71. mechanizovaného praporu z Hranic.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace