Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jediný špatný krok může znamenat i smrt! Jak vypadá běžný den vojáků ve Vrběticích a kde přespávají? Podívejte se...

29.12.2014
Jediný špatný krok může znamenat i smrt! Jak vypadá běžný den vojáků ve Vrběticích a kde přespávají? Podívejte se...

Foto: Armáda ČR

Popisek: Vojáci na Zlínsku hlídají okolí muničního skladu. Takto nocují ve stanech.

FOTOGALERIE Vojáky, kteří střeží areál muničního skladu ve Vrběticích, během vánočních svátků navštívil náčelník Generálního štábu české armády, armádní generál Petr Pavel. Seznámil se s aktuální situací, se systémem střežení areálu a také s vybudovaným zázemím vojáků. Ti nacházejí mimo jiné torza samopalů. Střídají se po několika hodinách střežení. Pořád chodí. A v lese to není žádný med. Domů se vrátí až za měsíc.

Obyvatelé vojákům přinesli cukroví

Generál Petr Pavel s vojáky neformálně pohovořil přímo ve stanech, kde odpočívali, ina strážních stanovištích. Ocenil vstřícnost místních obyvatel v Haluzicích, kteří je na Štědrý den navštívili a kromě betlémského světla jim přinesli i vánoční cukroví. Místní děti si pak mohly pohlédnout nejen základnu, ale také techniku, kterou zde vojáci používají.

„Vojáci se střídají v současné době na stanovištích po šesti hodinách. Pokud dojde ke zhoršení počasí, může se interval střídání upravit,“ uvedl poručík Jan Mikláš na základně v Haluzicích a seznámil generála Pavla s počtem stacionárních a mobilních stanovišť a s místy, která jsou zajištěna technickými prostředky.

Nachodí za směnu zhruba patnáct kilometrů

„Je to poměrně náročné. Když jdete v lese, musíte být neustále bdělý, sledovat určený prostor a naslouchat. Za šestihodinovou směnu nachodím zhruba 14 až 15 kilometrů,“ konstatoval velitel družstva rotný Leoš Posák a uvedl, že je potom každý rád, když si může odpočinout.

Vojáci mají v jednom ze stanů vybudované odpočinkové zázemí, kde mají k dispozici televizi a přístup na internet. Probíhající svátky zde připomíná vánoční stromek. Stravu, která je dovážena z civilního sektoru, připravuje vojákům v Haluzicích velitelka hospodářského družstva, rotná Pavla Ševčíková. „Na Štědrý den jsme měli tradiční bramborový salát, ke kterému jsme si mohli vybrat buď kapra, nebo kuřecí řízek,“ popisuje s tím, že každý obdržel i vánoční balíček. Vánoce se svými blízkými však oslaví až po svém návratu 29. ledna, kdy jí a jejím kolegům zde končí služba.

Probíhá sběr munice. Jen ať nepadá sníh!

Na druhé ze základen ve Vrběticích pohovořil generál také s pyrotechniky Vojenské policie, kteří s příslušníky EOD týmu z 15. ženijního pluku spolupracují s policejními pyrotechniky při očistě prostoru od munice, rozházené výbuchy po okolí. Celkem zde působí šest příslušníků EOD týmu z 15. ženijního pluku a čtyři pyrotechnici z Vojenské policie. „Provádíme povrchový sběr munice. Jsou tam fragmenty munice a střepiny. Našli jsme tam i torza samopalů,“ popisoval jeden z pyrotechniků aktuální stav generálu Pavlovi a poukázal na to, že postup prací ztěžuje špatná prostupnost terénu a také počasí. Případný sníh může podle něj veškerou činnost zastavit.

Kdy pomine hrozba

Po setkání s vojáky, kterého se účastnil i velitel 7. mechanizované brigády plukovník Josef Kopecký, se generál Pavel setkal v řídicím centru ve Vrběticích se zástupci policie, která zásahu velí. Společně prodiskutovali otázky a specifika spolupráce armády a policie. Poté uvedl, že předpokládá, že se počet střežících vojáků ve Vrběticích sníží, jakmile se ujasní, jaká munice je ve vrbětickém areálu skladována, a tím pomine hrozba manipulace s případnými důkazy. „Jakmile bude znám obsah skladů, pak může podle mého názoru přejít sklad a kompletně celý areál na standardní režim střežení,“ uvedl generál při setkání se zástupci policie ve vrbětickém areálu.

S přítomnými představiteli policie, plukovníky Jindřichem Kučerou a Tomášem Jindrou, se shodl, že otázka celkového odvozu munice z areálu není záležitostí dnů, ale měsíců, a samotnému odvozu bude muset předcházet důkladná kontrola stavu skladované munice. Zahájení odvozu bude také záviset na tom, jak rychle se podaří vyčistit prostor a přístupové cesty po druhém výbuchu, což může zkomplikovat právě očekávaný sníh.

V současné době působí v areálu muničního skladu ve Vrběticích přes 200 vojáků, a to zejména ze 74. lehkého motorizovaného praporu z Bučovic. V pondělí 29. prosince je vystřídá nová jednotka ze 71. mechanizovaného praporu z Hranic.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš