Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zprovoznění skladů pro munici z Vrbětic bude stát do 20 milionů. Rojí se nové spekulace

18.12.2014
Zprovoznění skladů pro munici z Vrbětic bude stát do 20 milionů. Rojí se nové spekulace

Foto: Policie ČR

Popisek: Ve Vrběticích už mají dohled na starosti vojáci.

Zprovoznění muničního skladu v Květné na Svitavsku by mělo stát do 20 milionů korun, řekl tento týden po jeho návštěvě ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Převoz munice do Květné z areálu ve Vrběticích na Zlínsku, kde vybouchly dva objekty, možná začne už po Novém roce. Kromě toho se rojí nové spekulace, že další výbuchy už nebyly náhodné.

Zakonzervovaný muniční sklad v Květné na Svitavsku armáda zprovoznila v minulých dnech. S firmami, které budou mít na starost hlavní zabezpečení skladu, se podle ministra stále jedná. „Jakkoli je ta situace mimořádná, tak my prostě nechceme být vydíráni tím, že nám zajišťují nějakou práci v extrémním čase a extrémních podmínkách,“ řekl Stropnický k nákladům obnovení provozu skladu.

Převezen z Vrbětic do Květné bude jen bezpečný materiál. „Když všechno dobře půjde, tak bych to tipoval po Novém roce, to rozhodně, a kdy v novém roce, možná v průběhu ledna už ano,“ řekl ministr. Záležet bude podle něj na situaci ve Vrběticích, kdy se podaří tamní areál vyčistit pyrotechnikům. Munice se bude do Květné přepravovat zřejmě po silnici. „Pochybuji, že tohleto zrovna by se dalo řešit železnicí,“ řekl ministr s tím, že snahou bude munici co nejméně překládat.

Ve skladech v Květné by měla být munice z Vrbětic uložena podle dřívějších informací nejdéle do konce příštího roku. Do budoucna by mohl sklad jako jediný v České republice spadat pod Integrovaný záchranný systém a mohlo by se zde skladovat třeba i zboží zabavené celníky. Podle Stropnického o tom ještě bude rozhodovat vláda.

Spekulace o úmyslu. Obchod se zbraněmi je totiž lukrativní

Všichni odborníci, s kterými novináři doposud hovořili, se shodují v tom, že munice nemohla vybuchnout sama a už vůbec ne v rozptylu několika dní. To v pořadu Názory a argumenty Českého rozhlasu připomněl Karel Hvížďala. Navíc v druhém skladu byla dělostřelecká munice, u níž není žádný důvod, aby samovolně vybuchla, řekl soudní znalec Jiří Chládek a další odborníci to potvrzují.

Hvížďala ve svém komentáři připomíná, že pokud výbuch rozhodí munici, tak ta vychladne a pak nemůže dojít k dalším explozím. „Z toho lze usuzovat s velkou pravděpodobností, že došlo-li k prvnímu výbuchu kvůli nějaké chybné manipulaci, další výbuchy už mohly mít jinou příčinu,“ naznačuje, co vede odborníky z tajných služeb, kteří ovšem nechtějí být jmenováni a od kterých měl nejspíš informaci i Andrej Babiš, k různým spekulacím, proč druhý sklad nevybuchl náhodou. 

„Obchod se zbraněmi je totiž nejlukrativnější byznys na světě, vydělává se na něm víc než na drogách či na obchodě s bílým masem a dodáváte-li zbraně či munici přes překupníky do zemí, kam je dovoz embargován, zisky jsou enormní a zbyde dost i pro ty, kdo nad takovým obchodem zamhouří oči,“ zaznělo od Hvížďaly do éteru.

Podezření u zmíněné české firmy, která ve Vrběticích skladuje munici, je podle něj o to větší, že její výkonný ředitel Petr Bernatík měl podle Andreje Babiše již problémy s vývozem zbraní do Bulharska, kde munice rovněž explodovala a prý Imex něco vyvezl i do embargovaného Konga a sice přes Zimbabwe, jak zdokumentovaly Lidové noviny.

To vše jsou důvody, které podle Hvížďaly spekulace jen podporují: „Po prvním výbuchu by totiž do skladu přišla velmi důkladná kontrola a kdyby zjistila, že počty uskladněné munice neodpovídají tomu, co má ve skladech být, firma by měla vážné problémy,“ vysvětluje.

V jeho komentáři pro Český rozhlas také zaznělo, že simulovat další výbuch není pro odborníky nic složitého. „Po prvním výbuchu je v okolí rozházeno tolik trosek, že se z nich dá těžko rozpoznat, o co šlo a i zbytky časované rozbušky se v nich ztratí. Nehledě na rafinovanější způsoby vznícení pomocí chemikálií, které zvýší teplotu až s velkým zpožděním a po kterých nezbude skoro žádná stopa,“ objasnil-

Václav Moravec ve svém nedělním pořadu šel se spekulacemi ještě dál - upozornil na podobnost s lihovou mafií: obě aféry se totiž odehrály na Zlínsku. 

Zlínská policie předala žezlo vojákům

Tento týden přebrala kompletní střežení celého čtrnáctikilometrového perimetru Armáda České republiky na několika desítkách stanovišť, a to v počtu kolem 180 vojáků denně. Policisté ze speciálních pořádkových jednotek z krajských měst se podílí na střežení okruhu na dvou stanovištích.

Pracují jako zákrokové skupiny v počtu 22 policistů a jsou připravení vyrazit v případě podezření na porušení vnějšího perimetru, případně při podezření na spáchání jakéhokoli protiprávního činu. Zároveň budou nepřetržitě v obcích Lipová, Haluzice a Vlachovice-Vrbětice hlídky policistů, které budou dohlížet na bezpečí občanů. Celkem bude denně v areálu kolem padesáti policistů.

Všichni členové Integrovaného záchranného systému budou pracovat v rámci společného řídícího centra, kde budou společně koordinovat složky policistů, záchranářů, hasičů a vojáků.

 V okolí několika stovek metrů od skladu číslo 12, který explodoval 3. prosince, je rozházené velké množství munice a jejích úlomků. Pyrotechnici proto společně s dvacítkou policistů vytvořili rojnici, která prohledává prostor v okolí obcí Haluzice a Lipová tak, aby vyloučili riziko nenadálého výbuchu rozházené munice pro obyvatele obcí.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš