Zprovoznění skladů pro munici z Vrbětic bude stát do 20 milionů. Rojí se nové spekulace
18.12.2014
Foto: Policie ČR
Popisek: Ve Vrběticích už mají dohled na starosti vojáci.
Zprovoznění muničního skladu v Květné na Svitavsku by mělo stát do 20 milionů korun, řekl tento týden po jeho návštěvě ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Převoz munice do Květné z areálu ve Vrběticích na Zlínsku, kde vybouchly dva objekty, možná začne už po Novém roce. Kromě toho se rojí nové spekulace, že další výbuchy už nebyly náhodné.
Zakonzervovaný muniční sklad v Květné na Svitavsku armáda zprovoznila v minulých dnech. S firmami, které budou mít na starost hlavní zabezpečení skladu, se podle ministra stále jedná. „Jakkoli je ta situace mimořádná, tak my prostě nechceme být vydíráni tím, že nám zajišťují nějakou práci v extrémním čase a extrémních podmínkách,“ řekl Stropnický k nákladům obnovení provozu skladu.
Převezen z Vrbětic do Květné bude jen bezpečný materiál. „Když všechno dobře půjde, tak bych to tipoval po Novém roce, to rozhodně, a kdy v novém roce, možná v průběhu ledna už ano,“ řekl ministr. Záležet bude podle něj na situaci ve Vrběticích, kdy se podaří tamní areál vyčistit pyrotechnikům. Munice se bude do Květné přepravovat zřejmě po silnici. „Pochybuji, že tohleto zrovna by se dalo řešit železnicí,“ řekl ministr s tím, že snahou bude munici co nejméně překládat.
Ve skladech v Květné by měla být munice z Vrbětic uložena podle dřívějších informací nejdéle do konce příštího roku. Do budoucna by mohl sklad jako jediný v České republice spadat pod Integrovaný záchranný systém a mohlo by se zde skladovat třeba i zboží zabavené celníky. Podle Stropnického o tom ještě bude rozhodovat vláda.
Spekulace o úmyslu. Obchod se zbraněmi je totiž lukrativní
Všichni odborníci, s kterými novináři doposud hovořili, se shodují v tom, že munice nemohla vybuchnout sama a už vůbec ne v rozptylu několika dní. To v pořadu Názory a argumenty Českého rozhlasu připomněl Karel Hvížďala. Navíc v druhém skladu byla dělostřelecká munice, u níž není žádný důvod, aby samovolně vybuchla, řekl soudní znalec Jiří Chládek a další odborníci to potvrzují.
Hvížďala ve svém komentáři připomíná, že pokud výbuch rozhodí munici, tak ta vychladne a pak nemůže dojít k dalším explozím. „Z toho lze usuzovat s velkou pravděpodobností, že došlo-li k prvnímu výbuchu kvůli nějaké chybné manipulaci, další výbuchy už mohly mít jinou příčinu,“ naznačuje, co vede odborníky z tajných služeb, kteří ovšem nechtějí být jmenováni a od kterých měl nejspíš informaci i Andrej Babiš, k různým spekulacím, proč druhý sklad nevybuchl náhodou.
„Obchod se zbraněmi je totiž nejlukrativnější byznys na světě, vydělává se na něm víc než na drogách či na obchodě s bílým masem a dodáváte-li zbraně či munici přes překupníky do zemí, kam je dovoz embargován, zisky jsou enormní a zbyde dost i pro ty, kdo nad takovým obchodem zamhouří oči,“ zaznělo od Hvížďaly do éteru.
Podezření u zmíněné české firmy, která ve Vrběticích skladuje munici, je podle něj o to větší, že její výkonný ředitel Petr Bernatík měl podle Andreje Babiše již problémy s vývozem zbraní do Bulharska, kde munice rovněž explodovala a prý Imex něco vyvezl i do embargovaného Konga a sice přes Zimbabwe, jak zdokumentovaly Lidové noviny.
To vše jsou důvody, které podle Hvížďaly spekulace jen podporují: „Po prvním výbuchu by totiž do skladu přišla velmi důkladná kontrola a kdyby zjistila, že počty uskladněné munice neodpovídají tomu, co má ve skladech být, firma by měla vážné problémy,“ vysvětluje.
V jeho komentáři pro Český rozhlas také zaznělo, že simulovat další výbuch není pro odborníky nic složitého. „Po prvním výbuchu je v okolí rozházeno tolik trosek, že se z nich dá těžko rozpoznat, o co šlo a i zbytky časované rozbušky se v nich ztratí. Nehledě na rafinovanější způsoby vznícení pomocí chemikálií, které zvýší teplotu až s velkým zpožděním a po kterých nezbude skoro žádná stopa,“ objasnil-
Václav Moravec ve svém nedělním pořadu šel se spekulacemi ještě dál - upozornil na podobnost s lihovou mafií: obě aféry se totiž odehrály na Zlínsku.
Zlínská policie předala žezlo vojákům
Tento týden přebrala kompletní střežení celého čtrnáctikilometrového perimetru Armáda České republiky na několika desítkách stanovišť, a to v počtu kolem 180 vojáků denně. Policisté ze speciálních pořádkových jednotek z krajských měst se podílí na střežení okruhu na dvou stanovištích.
Pracují jako zákrokové skupiny v počtu 22 policistů a jsou připravení vyrazit v případě podezření na porušení vnějšího perimetru, případně při podezření na spáchání jakéhokoli protiprávního činu. Zároveň budou nepřetržitě v obcích Lipová, Haluzice a Vlachovice-Vrbětice hlídky policistů, které budou dohlížet na bezpečí občanů. Celkem bude denně v areálu kolem padesáti policistů.
Všichni členové Integrovaného záchranného systému budou pracovat v rámci společného řídícího centra, kde budou společně koordinovat složky policistů, záchranářů, hasičů a vojáků.
V okolí několika stovek metrů od skladu číslo 12, který explodoval 3. prosince, je rozházené velké množství munice a jejích úlomků. Pyrotechnici proto společně s dvacítkou policistů vytvořili rojnici, která prohledává prostor v okolí obcí Haluzice a Lipová tak, aby vyloučili riziko nenadálého výbuchu rozházené munice pro obyvatele obcí.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš