Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Výbuchy v muničáku ve Vrběticích neskončily, evakuovaní žádají odškodnění. A vynořila se spousta skandálů okolo firmy Imex Group i celého areálu...

10.12.2014
Výbuchy v muničáku ve Vrběticích neskončily, evakuovaní žádají odškodnění. A vynořila se spousta skandálů okolo firmy Imex Group i celého areálu...

Foto: Daniela Černá

Popisek: Zóně kolem vybuchlého muničního skladu Ve Vlachovicích-Vrběticích by se měl teď každý vyhýbat.

Po čtyřech dnech, kdy byl v areálu muničních skladů ve Vrběticích úplný klid, byly v úterý večer zaznamenány opět slabé neřízené výbuchy. Kauza se snad konečně dostane na mimořádnou schůzi poslanců. Armáda sem posílá 450 vojáků. V blízkosti skladu se běžně konaly akce jako rallye závody a podobně.

Protože se v půlce týdne ozvaly další výbuchy,  odsunuje se  lhůta k zahájení asanace areálu a odstraňování rozházené munice na příjezdových cestách a v jejich okolí. Pyrotechnici sem budou moci vkročit až za 9 dní od posledního výbuchu. Vše se tak vrací do bodu nula. A bude záležet, zda se opět nějaký výbuch ještě neozve.

Ve čtvrtek mají dorazit vojenské posily. O posílení původní stovky o dalších 350 rozhodla vláda. Vojáci budou moci na místě působit až do 30. června 2015.

Nasazení až 450 vojáků je podle premiéra Sobotky dočasné, počty se budou postupně snižovat podle toho, jak bude areál zabezpečován různými technickými opatřeními. Podle nařízení vlády budou mít příslušníci armády podobná oprávnění jako příslušníci Policie ČR, se kterými budou areál společně střežit.

Evakuovaní lidé mohou žádat odškodnění

Kromě ostrahy armáda poskytne do Vrbětic také mobilní místo velení včetně obsluhy a bezpilotní vzdušné prostředky, které budou dění na místě monitorovat. Divize VTÚ ve Slavičíně vyčlení jednoho pracovníka, který bude shromažďovat žádosti místních obyvatel, z nichž řada se musela opakovaně evakuovat, o odškodnění.

Nezaspal tak trochu i hejtman či jeho lidé?

Také vyšlo na povrch, že muniční sklad nebyl zahrnut do krizových plánů vedení kraje. „V širokém okolí muničního skladu je mezi lidmi známo, jaké provozy a firmy se na tomto území nacházejí a že se tam manipuluje s municí. A já nechci hejtmanu Mišákovi radit, co měl dělat,“ šťouchl si do vedení Zlínského kraje ministr obrany Stropnický.

Ministr dodal, že po prvním výbuchu on poslal do Vrbětic svého náměstka se šéfem vojenské policie. „Krátce nato jsem tam jel i já a pokaždé jsme se ptali lidí, co od nás potřebují... ale pan hejtman nepřišel,“ uvedl Stropnický. Zmínil také, že režim muničního skladu v pořádku nebyl. „A já vylučuji, že se o tom ve vedení kraje nevědělo,“ podotkl ministr.

V muničním skladu probíhaly myslivecké hony i automobilové závody

S odstupem času se veřejnost dozvídá až nevídané věci. Sám ministr obrany Stropnický v rozhovoru pro server Aktuálně.cz uvedl, že přes areál muničního skladu si zkracovali lidé cestu lesem, objevovali se tu také houbaři. „Nemluvím už o naprosto šílených aktivitách, jako jsou myslivecké hony či automobilové závody v areálu muničního skladu,“ uvedl Stropnický příklad toho, kam vedla vzájemně si odporující pravidla.

A jako perličku zmínil to, že letos v létě lokální automotoklub požádal Ministerstvo obrany o povolení pořádat v areálu muničního skladu ve Vrběticích automobilové závody. „Samozřejmě, že jsme to zamítli. Dříve ale byly podobné - z dnešního pohledu šílené - aktivity na tomto území vcelku běžné,“ přiznal ministr. Na otázku, kdo tyto závody v muničáku povoloval, odpověděl, že se to šetří.

Jaké jsou názory napříč politickým spektrem?

Místopředseda sněmovny a poslanec zvolený za Zlínský kraj Petr Gazdík (STAN) ví, kde je zakopán pes v případě vybuchlých skladů ve Vrběticích. Jméno viníka prý můžeme najít po pročtení příslušných smluv. V této souvislosti se vymezil jak proti zlínskému hejtmanovi Stanislavu Mišákovi, tak proti některým dalším představitelům státu.

Právě Gazdík, který je nespokojen s tím, jak vláda ve věci postupuje, pomohl se svoláním mimořádné sněmovní schůze, kde se budou poslanci situací zabývat. Na problémy bylo zaděláno v roce 2006, kdy z něj odešla armáda a sklady se dostaly do rukou soukromých firem. „Tehdy organizace zřizované státem nejednaly podle příslušných vyhlášek, než pronajaly sklady soukromníkům, měly instituce provést rekolaudaci,“ poznamenal Gazdík.

To je podle něj důvod, proč kvůli tomu občané Vrbětic žijí v nejistotě. „Z tohoto bychom si měli vzít poučení. Je to vina toho, kdo ten areál pronajímal, ale přitom nezajistil, co měl,“ zdůraznil Gazdík v televizi. Jméno viníka podle jeho názoru najdeme například na smlouvách o pronájmu.

Muničák řeší i v Pardubickém kraji. Lidé se bojí. Nechtějí z Květné druhé Vrbětice

Pardubický kraj je podle některých ukázkou regionu, kde neberou zkušenost ze Zlínského kraje na lehkou váhu. Bezpečnostní rada Pardubického kraje tento týden  formulovala ve spolupráci se starosty obcí kolem muničního skladu v Květné na Svitavsku bezpečnostní požadavky a potřebu garance státu při přesunutí munice z Vrbětic. „Znovu jsme probírali požadavky kraje a příslušných obcí, za kterých si dovedeme představit přesun a následné uskladnění munice v Květné. Zajištění bezpečnosti a klidu obyvatel je pro nás všechny prioritou,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Obce chtějí znát například režim provozu muničního skladu a podmínky uložení munice. Chceme, aby starostové mohli obyvatelům svých obcí tlumočit jednoznačné vyjádření, že jejich bezpečnost nebude v žádném případě ohrožena,“ dodal Martin Netolický.

Munice, která ve vrbětickém skladu v současné době je, by měla být postupně převezena a část uskladněna právě v muničním skladu v Květné. Ten stát využíval do roku 2013, kdy byl prohlášen za nepotřebný. Zástupci obcí a kraje chtějí těmito požadavky eliminovat možnost opakování scénáře z Vrbětic, kde munici střežila soukromá firma.

Objekty musí hlídat armáda nebo policie

Mezi podmínky bezpečného převozu a skladování munice patří především garance státu týkající se stavu ukládané munice, se kterou by být manipulováno pouze pod dozorem armádních nebo policejních specialistů. Tyto subjekty by měly také obstarávat zabezpečení celého objektu. Dále je požadováno zřízení profesionální jednotky požární ochrany umístěné přímo v Květné, která zde již v minulosti působila. Tato jednotka by tak v případě vzniku krizové situace byla ihned připravena k jejímu řešení. Zároveň by měl být připraven časový plán na přesun munice. „Je nezbytné seznámit veřejnost i zástupce obcí s harmonogramem případného přesunu. Chceme vědět, v jakém množství a kdy bude co do Květné převáženo, naskladňováno a vyskladňováno,“ dodal k dalšímu z požadavků hejtman Martin Netolický.

A co majitel skladu? Dluhy, pošramocená pověst. Potvrdil to Babiš

Ministr financí a zároveň šéf hnutí ANO Andrej Babiš si trvá na svém a tvrdí, že pokud by si Ministerstvo obrany pečlivě zjistilo vše o firmě Imex Group, pravděpodobně by muniční sklady ve Vrběticích do nájmu nedostala. „Pro mě je nestandardní, pokud je pravda, že majitel večer před výbuchem jde do skladu,“ řekl novinářům Babiš a uvedl dále: „Já jsem vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Když se podíváme, co psala média v roce 2006 - obcházeli zbrojní embargo, vyvážejí dál. Mám články o té firmě od roku 2005 až do roku 2014. Dokonce byli na černé listině americké armády, protože dodávali materiál, který byl označen za podvodný, afghánské armádě, irácké… Takže čekám, co ta firma ode mě vlastně bude chtít. Já jsem neprozradil žádné státní tajemství. Jsem překvapen, že vůbec tato firma mohla dostat do nájmu ten sklad. Kdyby se ministerstvo podívalo, kdo je pronajímatel, tak pravděpodobně na základě těchto kontroverzních informací by ten nájem neměl být dán,“ stojí si na své kritice šéf ANO.

Na společnost Imex Group se po výbuchu dvou muničních skladů v areálu Vojenského technického ústavu ve Vrběticích řítí jedna špatná informace za druhou. Po kritice ministra financí Andreje Babiše, že firma s kontroverzní pověstí vůbec neměla munici v areálu skladovat, vyplouvají na povrch další varovná zjištění z minulosti. A renomé firmy rozhodně nevylepšují.

Klíčovou osobou Imexu je Petr Bernatík senior. I když už ve společnosti nefiguruje, oficiálně ji vede jeho syn Petr, který den před první explozí vrbětický sklad, který vybuchl jako první, osobně navštívil. Jméno Bernatíka seniora ale stále, přestože ve společnosti oficiálně nefiguruje, budí mezi obchodníky s takzvaným speciálem, spoustu negativních emocí.

Na internetu lze nalézt hned několik odkazů, které popisují obchodní praktiky zakladatele Imexu. Mimo jiné pokus původní firmy Bernatíků Arms Moravia o prodej vojenského materiálu do embargovaného Konga. Tato firma skončila v konkursu s pohledávkami 19 miliónů korun.

Ostravská firma Arms Moravia, později přejmenovaná na Technoex, nakoupila na přelomu století protitankové střely u ministerstva vnitra. Podle dřívějších informací médií se v prodeji přímo angažoval tehdejší ministr vnitra Stanislav Gross. Petr Bernatík s ním měl o obchodu osobně jednat. Gross mu pak nechal zbraně prodat přímo, bez soutěže. Co kus, to sedm tisíc korun. Pro zamýšlenou transakci do Afriky se firmě podařilo získat také předběžný souhlas tehdejšího ministra zahraničí Jana Kavana. Policie ale nakonec případ, v němž putovalo tisíc protitankových vrhačů, pět kulometů a šest raketometů do Konga, odložila.

Ostravský krajský soud se v roce 2009 zabýval osobami obou Bernatíků – otce i syna. Byli obžalováni z toho, že v letech 2005 a 2006 provedli několik transakcí, které se měly uskutečnit bez patřičného povolení – licencí. Jednalo se o prodej samopalů a nábojů na Slovensko za více než čtvrt milionu korun. Mezi zbraněmi byly mimo jiné i samopaly Škorpion. Oba Bernatíkovi vinu popřeli, podle jejich právního zástupce Radka Ondruše všechny obchody proběhly v souladu se zákonem. Nakonec byli osvobozeni, údajně kvůli tomu, že pro obchod nebylo licence zapotřebí a stačily pouze takzvané průvodní listy.

Bernatíkova firma ale neměla dobré vztahy pouze s ministerstvem vnitra nebo zahraničních věcí. Hospodářské noviny například v roce 2006 zjistily, že ačkoliv firma dlužila státu takřka dva milióny korun na sociálním a zdravotním pojištění, licenční správa ministerstva průmyslu jí dál prodlužovala povolení k vývozu zbraní. Nic se nezměnilo ani poté, co vše vyšlo najevo. „Nepodařilo se jednoznačně prokázat, že došlo ze strany podnikatele k porušení zákona,” tlumočil tehdy stanovisko licenční správy mluvčí Jiří Havlíček.

Může to být ale jinak

Právní zástupce Imex Group Radek Ondruš ale tvrdí, že osoba Bernatíka seniora s kauzou muničních skladů ve Vrběticích, respektive Vlachovicích, nesouvisí. Bernatík senior otázky Parlamentních listů nechal bez povšimnutí. „Jediným společníkem společnosti je Ing. Petr Bernatík ml. Předmět dotazu nikterak nesouvisí s neštěstím ve Vlachovicích ani s činností společnosti jako takové, která nepovažuje za nutné je komentovat, a to zejména kvůli sporné pravdivosti citovaných odkazů,“ uvedl Ondruš.

S původní společností Bernatíka seniora Arms Moravia (později přejmenované na Technoex) bylo v loňském roce zahájeno insolvenční řízení, letos v lednu se dostala do soudem uznaného úpadku. Rodinný zbrojní byznys se přesunul na Imex Group. Podle údajů z insolvenčního rejstříku společnost dlužila věřitelům téměř 20 miliónů korun. Konkurs nyní směřuje do finále. Nezajištění věřitelé ale budou uspokojeni pouze částkou 1 miliónu 363 tisíc korun – tedy 6,8 procenty z celkové uznané pohledávky. Insolvenční správce Jiří Hanák letos dvacátého listopadu konstatoval, že rozvrhové usnesení ostravského soudu splnil, tedy, že věřitelům zaplatil. A požádal soud, aby konkurz zrušil. Škoda za pokračovatelkou rodinného byznysu – Imex Group – která měla pronajaty sklady ve Vrběticích a okolí, bude ale nesrovnatelně vyšší.

Podle hejtmana jsou některé věci jen drby

V pondělních Událostech, komentářích České televize se dál řešila krizová situace ve Vrběticích spojená se sklady vybuchující munice. Aktuální dění rozebírali hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák (ČSSD), náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta, 1. náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek, místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková a místopředseda senátního klubu ODS a místopředseda ODS Miloš Vystrčil.

Hejtman zde mimo jiné popřel některé informace, které se stávají důvodem ataků na něj. Ve vysílání došlo i na údajné prohánění se závodních aut v areálu ve Vrběticích. Do vysílání vstoupil hejtman Myšák, který zdůraznil, že kraj o pořádání obdobné akce nic neví. Kuchta dodal, že se mu dostal do rukou dopis se žádostí o pořádání závodů, které měly mít podporu kraje, ale on je zamítl. Mišák zopakoval, že o údajné podpoře kraje nic neví, přičemž to prověřoval na mnoha úrovních. Takto závažnou situaci nelze podle jeho názoru řešit pod dojmem nějakých „drbů".

Podle Kuchty měl být vyhlášen stav nebezpečí, a to z preventivních důvodů. Mohl se např. rozšířit oheň. To měl podle náměstka učinit kraj. Mišák s tím ale nesouhlasil, Kuchta podle jeho názoru jen mate lidi, Policie ČR prý situaci zvládá kontrolovat. „Nemaťte lidi, prostudujte si zákon, a pak se můžeme dál bavit," uzavřel své vystoupení Mišák.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš