Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Další, doposud největší evakuace na Zlínsku! Krizový štáb makal i v noci, hlavní pyrotechnik varuje: Dělostřelecký granát ohrožuje tisíce lidí

06.12.2014
Další, doposud největší evakuace na Zlínsku! Krizový štáb makal i v noci, hlavní pyrotechnik varuje: Dělostřelecký granát ohrožuje tisíce lidí

Foto: ČT

Popisek: Do kontroly muničního skladu na Zlínsku již policie nasadila bezpilotní dron, obrněný vůz i tank. Na funkční dělostřelecký granát, zaseknutý ve střeše, však budou muset pyrotechnici holýma rukama.

V noci na sobotu zasedal krizový štáb a od rozednění dnes intenzivně makají pyrotechnici v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku. Ve střeše objektu, nacpaného až po střechu municí, je totiž zaseknutý funkční dělostřelecký granát. Kdyby se propadl dovnitř, mohl by způsobit apokalyptické peklo!

„Je to vysoce riziková činnost. Hrozí i možnost přenosu detonace na další skladové objekty a jejich potenciální poškození, bereme skutečně tu nejhorší možnou variantu,“ řekl Právu hlavní pyrotechnik Pyrotechnické služby Policie ČR Michal Dlouhý.

Nebezpečí další tragédie

V sobotu ráno musela své domovy opustit zhruba tisícovka obyvatel Vlachovic a části Vrbětic. Všechny příjezdové cesty obsadili policisté, mimořádně povolaní z celého kraje. Někteří z nich se o službě dozvěděli v noci. Například členové dopravního inspektorátu z Kroměříže vyrazili do Vlachovic už ve čtyři hodiny ráno. Ohrožená oblast, v níž žijí zhruba dva tisíce lidí, zahrnuje obce Lipová, Haluzice, Vlachovice-Vrbětice a Vlárské strojírny včetně železniční zastávky Bohuslavice nad Vláří.

Příčinou víkendových ‘manévrů‘ je dělostřelecká munice, zaseknutá ve střeše jednoho z objektů muničního skladu. „Jde o objekt, který je plně obložen municí, která je v tomto objektu skladovaná. Hrozí riziko jeho propadnutí do skladového prostoru. A s tím může být spojena i exploze této munice. Z toho důvodu jsem okamžitě po zjištění informoval velitele zásahu a pan plukovník Jaromír Tkadleček rozhodl na základě našich doporučení o večerní evakuaci,“ informoval hlavní pyrotechnik.

Pyrotechnici musí nasazovat životy

Zaseknutá munice zřejmě ‘přistála‘ na střeše skladu č 11 během exploze sousedního skladu č. 12. Podle pyrotechniků je kompletní, tedy osazená zapalovačem. Navíc prošla nějakým procesem, tepelnými změnami, letem, nárazem a zaklíněním do střechy, takže její reakce na nemenší pohyb se vůbec nedá odhadnout. „Nasadíme do této akce nejzkušenější pracovníky Pyrotechnické služby Policie ČR. A jsem přesvědčen, že tým, před kterým tento úkol stojí, bude úspěšný,“ dodal Dlouhý.

Podle Dlouhého jsou zasahující pyrotechnici vystaveni mimořádně vysokému riziku, protože hrozí i možnost přenosu detonace na další skladové objekty a jejich potenciální poškození. Proto odborníci navrhli vyklizení prostoru v okruhu dvou kilometrů kolem celého vrbětického areálu. Pracovat musí rukama, protože neexistuje žádná technika, která by tento úkol dokázal bezpečně zvládnout.

Zkušení profíci si poradí

V budově, z jejíž střechy dnes musí pyrotechnici dělostřelecký grant odstranit, je uskladněno několik desítek tun munice. Jediný neopatrný pohyb by tudíž mohl vyvolat apokalypsu, kterou by bezpochyby zaplatili životem. „Všichni pracovníci našeho týmu vědí, o co se vlastně jedná, o jak rizikovou činnost jde. Zároveň jsou si vědomi, že není nikdo jiný, kdo by byl schopen tento problém vyřešit. Věřím, že tým tento úkol zvládne. Dosud zvládl všechny úkoly, které před ním stály,“ dodal hlavní pyrotechnik.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská