Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Neřízené detonace zní celý den! Muničák ve Vrběticích je stále velkou hrozbou, ale ani odborný znalec nechápe, co se vlastně děje

04.12.2014
Neřízené detonace zní celý den! Muničák ve Vrběticích je stále velkou hrozbou, ale ani odborný znalec nechápe, co se vlastně děje

Autor: Daniela Černá

Popisek: Zóně kolem vybuchlého muničního skladu Ve Vlachovicích-Vrběticích by se měl teď každý vyhýbat.

Je to tam jak minové pole! Situace po výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku stále není dořešená. Některé obce musely být evakuovány. Armáda zapojila drony. Policejní prezident Tomáš Tuhý před kamerami České televize vysvětloval, co bude dál po nových výbuších ve Vrběticích. Starosta Vlachovic-Vrbětic Zdeněk Hověžák se pustil do politiků - prý vypouštějí dezinformace. Zjistili jsme, co říkají pyrotechnici nebo bývalá ministryně obrany.

Nové výbuchy ve Vrběticích stále nedávají spát ať politikům, vedení obce, tak policii nebo odborníkům z oblasti pyrotechniky. Policie ještě ve čtvrtek v noci informovala, že z areálu se po celou středu ozývaly neřízené detonace. „Některé z nich byly doprovázeny černým kouřem. Většinou se jednalo o středně silné až silné exploze, které vyděsily obyvatele okolních obcí,“ potvrdila zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Lidé musejí opustit své domovy
Naštěstí nebyl nikdo zraněn. V nebezpečném území se v tu chvíli nepohyboval žádný člen integrovaného záchranného systému a výbuch nenastal v důsledku jakékoliv manipulace s výbušninami. „Z bezpečnostních důvodů jsme nařídili evakuaci obcí Haluzice a Lipová. Ve spolupráci s hasiči jsme evakuovali desítky osob. Evakuace proběhla i v blízkém areálu Vlárských strojíren a ve Střední odborné škole,“ vysvětlila Monika Kozumplíková.

Obyvatelé obcí mají zajištěno ubytování hotelového typu v blízké obci. Jedná se o preventivně bezpečnostní opatření. Vzhledem k tomu, že detonace neustaly do večerních hodin ze středy na čtvrtek, prostor v bezprostředním okolí není pro obyvatele bezpečný.

Pyrotechnici již během čtvrtka vyrazili v policejním obrněném vozidle do okolí obou vesnic, které prozkoumávají a hledají střepiny, jež mohly při výbuchu ze skladu odlétnout. Požádali o použití policejního vrtulníku. Vrtulník během dopoledne přistál a monitoruje areál a postiženou budovu ze vzduchu. Po provedených průzkumech, jak ze vzdušného prostoru, tak z obrněných vozidel, policie rozhodne o svém dalším postupu a o tom, zda bude stále pokračovat evakuace obyvatel dvou obcí.

Armáda zapojila drony

Během dne nad oblastí létal za účelem monitorování nad nebezpečným územím nejen vrtulníku . Monitoring prováděly i vojenské drony. „Vyhodnocením snímků jsme zjistili, že výbuchy vycházejí z budovy číslo 12. Podle předložených seznamů firmy, jež v tomto objektu skladuje munici, se uvnitř v době výbuchu nacházelo 12,8 tun zalaborovaných výbušnin. Jednalo se o dělostřelecké granáty a miny,“ upřesnila k původním zjištění policejní mluvčí. Sklad ještě dále hořel vysokým plamenem. 

Tento týden přitom mělo začít s odvozem nebezpečné munice. Neřízené výbuchy vyskladňování zastavily. Po tom, co skončí neřízené detonace, budou muset pyrotechnici opět prohledat a odminovat veškeré komunikace nacházející se v areálu.

Funguje speciální linka

V platnosti zůstává nadále speciální linka zřízená pro občany postižené neustávajícími explozemi. Číslo 974 666 555 je k dispozici všem občanům okolních obcí, kteří se chtějí na cokoliv v souvislosti s dnešními detonacemi zeptat, či těm, kteří našli v blízkosti svých obydlí jakýkoli nebezpečný předmět. Nadále trvá varování občanů před vstupem do nebezpečné oblasti. Oblast je označená policejními páskami a varovnými cedulemi a je nepřetržitě střežená policisty a vojáky.

S politiky je trochu problém. Skřípe to

O nových výbuších ve Vrbětich na Zlínsku ve středečních Událostech, komentářích České televize diskutovali policejní prezident Tomáš Tuhý, poslanec Karel Fiedler (Úsvit), předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Roman Váňa (ČSSD), starosta Vlachovic-Vrbětic Zdeněk Hověžák (STAN), starostka Haluzic Stanislava Zvonková (nez.) a soudní znalec v oboru pyrotechniky Jiří Chládek.

Starostka Haluzic Zvonková hned v úvodu poznamenala, že informace o nových výbuších dostala od policie okolo půl osmé ráno. Aktuální výbuchy prý byly mnohem horší než ty z poloviny října.

Starosta Hověžák dostal informace ve stejnou dobu. Po odborné stránce prý odborné složky dělají maximum pro bezpečí občanů. Trochu problém je ale s politiky. „Co se týče politické roviny, tak tam to někdy skřípe a někdy zaznívají až dezinformace. Jeden ministr říká něco, druhý třeba něco jiného a podobně," zkritizoval politiky starosta Vlachovic-Vrbětic.

Areál je ve vlastnictví státu

Následně se k situaci vyjádřil policejní prezident Tuhý, podle něhož není jisté, že hned bude možné v areálu bezpečně pracovat. Bude se čekat dalších sedm dní. Ale neznamená to, že se nebudou postupně přibližovat k místu výbuchu. Před kamerami jednoznačně potvrdil, že vybuchl jiný sklad, než v polovině října. V ranních hodinách to ale ještě nebylo zcela zřejmé. „V tuto chvíli můžeme konstatovat, že nedošlo k úniku nebezpečných látek do ovzduší," ubezpečoval Tuhý také diváky.

Policejní prezident připomněl, že celý areál je ve vlastnictví státu, který ho dál pronajímá soukromým subjektům.

Soudní znalec Chládek před kamerami České televize uvedl, že podobný materiál je uskladněn na řadě míst planety a nestává se, že by začaly vybuchovat samy od sebe. „V tuto chvíli není dostatek vypovídajících technických faktů. Bylo by to předčasné," poznamenal k otázce, co tedy mohlo výbuch způsobit.

Stát situaci podcenil, shodli se poslanci

Nakonec o případu debatovali poslanci Fiedler a Váňa. Shodli se na tom, že stát situaci podcenil, ale pro podrobnější hodnocení není dostatek informací. „Domnívám se, že způsob soukromého využití muničních skladů není dobrý," řekl Váňa. Fiedler mu dal za pravdu. Posteskl si ale nad tím, že návrh Úsvitu řešit případ na půdě sněmovny, byl smeten ze stolu.

„Uvědomme si, že oblast je srovnatelná s minovým polem. A dosud nikdo nebyl schopen ověřit, zda deklarované stavy skladů odpovídají skutečnosti. A to se obávám, že bude trvat ještě poměrně dlouho, protože je to místo činu, kde zemřeli lidé a prověřuje to policie," pokračoval Váňa. Sněmovny by měla mít dotaz informací. „Byl bych velmi nerad, kdyby to sklouzlo k tomu, že budeme podávat nějaké informace jen proto, aby nějaké zazněly, a ty se následně ukázaly jako falešné," varoval Váňa.

Fiedler se ale s tímto tvrzením nespokojil. Jako laik si klade otázku, zda už nenastal čas odebrat oněm soukromým firmám licenci k nakládání s tímto materiálem. Nechápe proto, proč poslanci ČSSD a ANO zavrhli návrh Úsvitu k debatě nad touto problematikou.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace