Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Voda lidem? Jen některým, tvrdí komentátorka a upozorňuje na zdiskreditovaného korupčníka v pozadí zlínské kauzy

24.11.2014
Voda lidem? Jen některým, tvrdí komentátorka a upozorňuje na zdiskreditovaného korupčníka v pozadí zlínské kauzy

Foto: Hans Štembera

Popisek: Voda, ilustrační foto

KOMENTÁŘ U vrchního soudu v Olomouci v současné době probíhá soudní řízení, ve kterém jde o to, zda si statutární město Zlín udrží kontrolu nad firmou, která je ve městě od roku 1935 a která je dodavatelem vody pro 4 500 firem a 170 000 obyvatel v celém regionu. V opačném případě by v městské firmě posílil vliv minoritních akcionářů a podivných konzultantských firem, které za žalobou stojí.

Zlín by také teoreticky mohl pod stromeček dostat nejen zablokování svých akcionářských práv, ale těžko odhadnutelné finanční sankce. Je přitom paradoxní, že iniciátor celého sporu – frýdecko-místecká společnost Compas Capital Consult a její jednatel Radek Novotný vystupují v tomto případě navenek výhradně jako občanská iniciativa, které jde o obecný prospěch a o občany Zlína.

V devadesátých letech patřil k nezbytnému koloritu valných hromad nově vzniklých akciových společností fenomén minoritního „akcionáře – škodiče“. Šlo o praxi, kdy někteří podnikavci nebo firmy založili svůj obchodní model na vydírání většinových akcionářů nebo potenciálních investorů prostřednictvím obstrukcí na nekonečných valných hromadách, hrozeb, žalob a komplikováním právních procedur v dané společnosti. Škodiči využívali komplikovanost a nepružnost legislativy, případně neznalost některých majitelů akcií. Často se jim tak podařilo napadené firmy prakticky ochromit.

Kverulanti nezmizeli, ale je jich méně. Objevily se ale nové triky

Od té doby se už firmy naučily lépe takovýmto nájezdníkům čelit a postupně se vyvíjející legislativa také umožňuje efektivnější fungování obchodních společností. Kverulanti na valných hromadách úplně nezmizeli, ale není jich již tolik. Zájem těchto subjektů se přesunul do jiných oblastí a stejně jako v mnoha ohledech jim podobní „šmejdi“ z prodejních akcí pro důchodce se učí novým trikům.

Jednou z oblastí, kde se těmto nekalým aktivitám stále daří, jsou síťová odvětví – například distribuce tepla, vody nebo energie. Je to logické.  Většinou jsou zde využívány komplexní provozní modely, v řadě takovýchto firem je komplikovaná a fragmentovaná akcionářská struktura a akcionáři jsou města a obce, tedy subjekty, které nemají pro řízení obchodních společností ty nejlepší předpoklady. Připočtou-li se k tomu často protichůdné politické zájmy v zastupitelstvech obcí, je zde ideální podhoubí pro komplikace, spory a parazitování na nich.

Odborník Radek Novotný? Provařený korupčník

Podobně je tomu i v případě Zlína. Celá kauza sahá zpět až k roku 2002, kdy podle kritiků mělo město Zlín laicky řečeno porušit formální evidenční povinnost v důsledku čehož by, pokud to nebude soudem vyvráceno, měla být neplatná jednání všech dalších valných hromad společnosti. Tím, kdo město Zlín napadá, je zmíněná společnost Compas Capital Consult, která se už ve vodárenství v minulosti podobným způsobem angažovala. Tato firma vlastní kromě menšinového podílu ve VaK Zlín akcie i v řadě dalších vodárenských společností po celé České republice. V roce 2005 byl její jednatel Radek Novotný členem vodohospodářské komise ministerstva financí. Poté, co Česká televize odvysílala reportáž s nahrávkou schůzky, na níž zazněla vůči představitelům společností Penta a Veolia žádost o úplatek 50 milionů a když vyšlo najevo, že jako „nezávislý odborník“ je zároveň akcionářem několika vodohospodářských firem, musel z komise okamžitě odejít a ta byla nakonec rozpuštěna.

Compas Capital Consult nyní zvolila pro svůj útok na Zlín nesporně originální strategii. Radek Novotný navenek komunikuje s představiteli dalších akcionářů coby nezávislý odborník a aktivista. Firma dokonce založila několik webových stránek, které působí spíše jako prezentace ekologické organizace, než společnosti, jejíž hlavní náplní je obchodování s cennými papíry a zpeněžování „potížismu“ v akciových společnostech. Používaná hesla jako „voda lidem“ jen dokreslují barvitost tohoto přístupu k podnikání. Iniciativa dokonce přišla při podzimních komunálních volbách s hned několika obskurními politickými projekty, které si vodu vzaly jako svůj politický program. Ke cti zlínských občanů je třeba říci, že všechny do jednoho ve volbách žalostně propadly.

V celém sporu podle všeho nejde o levnější vodu pro občany, ani o možnost čerpání dotací z evropských fondů, jak se snaží kritici města Zlína veřejnosti namlouvat. Ve skutečnosti se hraje o vliv nad celou společností, vyšachování statutárního města Zlína a dosazení zástupců některých menšinových akcionářů do orgánů společnosti. Tahle voda má téci do kopce – a k těm správným lidem.

Klára Konečná

Vložil: Anička Vančová

Tagy
korupce,