Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vracíme se na místo činu. Tady vznikal dokument o Zemanovi. Pamatujete Cestu do pravěku? Po šedesáti letech na stejné lodi…

13.11.2014
Vracíme se na místo činu. Tady vznikal dokument o Zemanovi. Pamatujete Cestu do pravěku? Po šedesáti letech na stejné lodi…

Autor: repro z filmu

Popisek: Z filmu Cesta do pravěku

Dokumentární film, který si vzal za cíl představit blíže osobnost a dílo geniálního českého režiséra, výtvarníka a animátora Karla Zemana, vznikal mimo jiné u fryštácké přehrady nedaleko Zlína. Právě tam se například původní Zemanovou technologií točil známý záběr mamuta, kolem něhož plují děti na loďce proti proudu času z filmu Cesta do pravěku.

Společnost Punk Film ve spolupráci s Českou televizí Brno a za podpory Města Zlína připravuje dokumentární film s názvem Filmový dobrodruh Karel Zeman. „Zabývá se  prací tohoto světoznámého režiséra,“ řekla KrajskýmListům.cz Gabriela Tomíčková, mluvčí Povodí Moravy, které se na přípravě filmu také podílí.

Rekonstrukce filmu ve stejném lodi jako před šedesáti lety

Při výrobě dokumentu došlo mimo jiné na rekonstrukci tří vybraných záběrů ze tří Zemanových filmů. Jedním z nich byla Cesta do pravěku a záběr setkání malých hrdinů s mamutem. „Povodí Moravy umožnilo letos filmařům natáčet tuto rekonstrukci za pomoci zemanovských prostředků přímo na březích vodního díla Fryšták, kde před šedesáti lety vznikl i původní záběr,“ uvedla Tomíčková.

Ve zrekonstruovaném záběru se objevili stále žijící herci z filmu Cesta do pravěku – Josef Lukáš, Zdeněk Husták a Petr Hermann. Byli na stejné lodi a ve stejné roli jako před šedesáti lety.

Mamutí trik se zvládl opět bez počítače. Studenti jen koukali

Stejný trik s iluzí obřího mamuta se točil na tom samém místě a opět bez užití počítače. Rozdíl byl jen v tvůrcích. Naučit se původní řemeslo animátorů, jehož byl Karel Zeman Králem, přišli tentokrát studenti oboru animace zlínské Univerzity Tomáše Bati pod dohledem učitele Borise Masníka. Mnozí ze studentů se při té příležitosti s klasickou výrobou triku bez počítače setkali vůbec poprvé.

Na výrobu dokumentu, který uvede Česká televize, dohlíží také dcera Karla Zemana, Ludmila, která je výtvarnice, ilustrátorka, režisérka a spisovatelka. Dokument režíruje Tomáš Hodan. Film by se měl na obrazovky dostat příští podzim.

Nezapomeňme na Barona Prášila

Karel Zeman (1910 – 1989) je úzce spjat se zlínskými filmovými ateliéry, kde spolupracoval s výtvarníky Hermínou Týrlovou nebo Bořivojem Zemanem. Mezi jeho nejvýznamnější díla, oceňovaná po celém světě, patří kromě Cesty do pravěku například Vynález zkázy, Baron Prášil, Ukradená vzducholoď nebo Čarodějův učeň.

Hrob Karla Zemana ve Zlíně

Hrob Karla Zemana ve Zlíně.

Cesta do pravěku je český fantastický film inspirovaný ilustracemi Zdeňka Buriana. Vznikl v roce 1955, později byl vyznamenán na Mezinárodním festivalu v Benátkách a v Mannheimu a prodal se do 72 států. Během návštěvy České republiky v roce 1993 vyjádřil Steven Spielberg, tvůrce Jurského parku, úžas nad tím, jak mohl Karel Zeman vytvořit takový snímek už v roce 1955. Zemanovy filmy byly inspirací i Georgi Lucasovi, autorovi Hvězdných válek.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace