Zlín už má primátora. Ten má na starosti Památník Tomáše Bati, věc má ale háček... Mimochodem, zapište si termín referenda
12.11.2014
Foto: Zlin.eu
Popisek: Primátor Zlína Miroslav Adámek
Ustavující zasedání zastupitelů už mají za sebou i ve Zlíně. Primátorem se stal Miroslav Adámek z hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Radnice zveřejnila, co bude mít ve svých kompetencích. Půjde například o Památník Tomáše Bati. Na ten teď radnice zrovna zatrhla peníze. Už se také ví, kdy se uskuteční referendum o zákazu hazardu.
Někdo radši mlčel…
Pro nového primátora Miroslav Adámka na ustavujícím zasedání hlasovalo 31 přítomných zastupitelů z celkového počtu 40. Devět zastupitelů se hlasování zdrželo. „Své zvolení chápu jako velkou důvěru a zodpovědnost. Šance pokračovat v rozdělané práci si velice vážím a udělám maximum pro to, abych byl pro Zlín a jeho obyvatele dobrým primátorem,“ slíbil krátce po volbě Miroslav Adámek.
Po dnešku jsou známá i jména nových členů rady města a jejich kompetencí. Celkem jich je jedenáct. Sedm křesel obsadilo hnutí STAN, čtyři patří hnutí ANO 2011.
O hazardu se rozhodne v lednu
Zastupitelé již také určili termín konání místního referenda o zákazu hazardu na území města. Uskuteční se v pátek 23. ledna 2015 od 8 do 20 hodin.
V současné době je hazard ve Zlíně regulován pomocí obecně závazné vyhlášky, přijaté v roce 2012. Díky ní došlo k „zastropování“ celkového počtu herních provozoven na území města a v první polovině roku 2015 dojde navíc k úplnému zákazu výherních automatů a obdobných zařízení tohoto typu v centru. V dalších částech města budou zbývající herny fungovat jen na základě výjimek a za splnění přísných podmínek. Od přijetí vyhlášky klesl počet herních automatů ve Zlíně z původních zhruba 1400 na současných asi 700.
Náklady na uspořádání referenda se budou pohybovat okolo milionu korun. „Prakticky stejnou sumu by bylo nutno vynaložit i v případě, že by se referendum konalo souběžně s volbami,“ uvedl mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.
Ve Zlíně se pořád řeší památník
Dalším ze zlínských veřejných témat je kromě jiného Památník Tomáše Bati. Je to jedna z oblastí, kterou má ve svém portfoliu právě primátor. „Chci pomoci vrátit Zlínu jeho nejzářivější diamant, je to moje priorita číslo jedna,“ říká.
Radnice shodou okolností v těchto dnech zrušila veřejnou zakázku na zpracování projektu přestavby Domu umění na Památník Tomáše Bati. Město se totiž nedohodlo se Zlínským krajem na využití části sousední budovy gymnázia, v níž má být zázemí památníku, včetně šatny, pokladny a toalet.
Dům umění ve Zlíně.
Údajně má být zádrhel v tom, že hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák nesouhlasí s tím, aby šlo o výpůjčku na půl století. Mělo by proto dojít nyní po volbách ke schůzce hejtmana s primátorem Zlína Adámkem.
Objekt je od roku 1958 zapsán na Seznam nemovitých kulturních památek. Podle původního návrhu z roku 1933 měl celý komplex obsahovat skupinu budov studijně vzdělávacího charakteru, vrcholících na ose parku objektem Památníku Tomáše Bati, který zahynul v roce 1932 při letecké katastrofě. Došlo však jen k částečné realizaci objektu Památníku a dvou studijních ústavů. I zde se uplatňoval typový skelet výrobní budovy s variabilní dispozicí etáže. Tvárnost železobetonového skeletu využil architekt Gahura k zajímavému řešení interiérů i exteriérů s působivými hladkými průběžnými zasklenými plochami. V roce 1954 byl památník přestavěn (akademický architekt J. Staša) na Dům umění a vznikly zde prostory galerie výtvarného umění a zlínské filharmonie.
Od roku 2011 se stal sídlem filharmonie nově vystavěný objekt Kongresového centra. Snahou města je uvést památník do původní podoby a umístit zde expozici zaměřenou na baťovské období.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Lucie Bartoš