Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zlín už má primátora. Ten má na starosti Památník Tomáše Bati, věc má ale háček... Mimochodem, zapište si termín referenda

12.11.2014
Zlín už má primátora. Ten má na starosti Památník Tomáše Bati, věc má ale háček... Mimochodem, zapište si termín referenda

Foto: Zlin.eu

Popisek: Primátor Zlína Miroslav Adámek

Ustavující zasedání zastupitelů už mají za sebou i ve Zlíně. Primátorem se stal Miroslav Adámek z hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Radnice zveřejnila, co bude mít ve svých kompetencích. Půjde například o Památník Tomáše Bati. Na ten teď radnice zrovna zatrhla peníze. Už se také ví, kdy se uskuteční referendum o zákazu hazardu.

Někdo radši mlčel…

Pro nového primátora Miroslav Adámka na ustavujícím zasedání hlasovalo 31 přítomných zastupitelů z celkového počtu 40. Devět zastupitelů se hlasování zdrželo. „Své zvolení chápu jako velkou důvěru a zodpovědnost. Šance pokračovat v rozdělané práci si velice vážím a udělám maximum pro to, abych byl pro Zlín a jeho obyvatele dobrým primátorem,“ slíbil krátce po volbě Miroslav Adámek.

Po dnešku jsou známá i jména nových členů rady města a jejich kompetencí. Celkem jich je jedenáct. Sedm křesel obsadilo hnutí STAN, čtyři patří hnutí ANO 2011.

O hazardu se rozhodne v lednu

Zastupitelé již také určili termín konání místního referenda o zákazu hazardu na území města. Uskuteční se v pátek 23. ledna 2015 od 8 do 20 hodin.

Hazard, ilustrační foto

V současné době je hazard ve Zlíně regulován pomocí obecně závazné vyhlášky, přijaté v roce 2012. Díky ní došlo k „zastropování“ celkového počtu herních provozoven na území města a v první polovině roku 2015 dojde navíc k úplnému zákazu výherních automatů a obdobných zařízení tohoto typu v centru. V dalších částech města budou zbývající herny fungovat jen na základě výjimek a za splnění přísných podmínek. Od přijetí vyhlášky klesl počet herních automatů ve Zlíně z původních zhruba 1400 na současných asi 700.

Náklady na uspořádání referenda se budou pohybovat okolo milionu korun. „Prakticky stejnou sumu by bylo nutno vynaložit i v případě, že by se referendum konalo souběžně s volbami,“ uvedl mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Ve Zlíně se pořád řeší památník

Dalším ze zlínských veřejných témat je kromě jiného Památník Tomáše Bati. Je to jedna z oblastí, kterou má ve svém portfoliu právě primátor. „Chci pomoci vrátit Zlínu jeho nejzářivější diamant, je to moje priorita číslo jedna,“ říká.

Radnice shodou okolností v těchto dnech zrušila veřejnou zakázku na zpracování projektu přestavby Domu umění na Památník Tomáše Bati. Město se totiž nedohodlo se Zlínským krajem na využití části sousední budovy gymnázia, v níž má být zázemí památníku, včetně šatny, pokladny a toalet.

Dům umění ve Zlíně

Dům umění ve Zlíně.

Údajně má být zádrhel v tom, že hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák nesouhlasí s tím, aby šlo o výpůjčku na půl století.  Mělo by proto dojít nyní po volbách ke schůzce hejtmana s primátorem Zlína Adámkem.

Objekt je od roku 1958 zapsán na Seznam nemovitých kulturních památek. Podle původního návrhu z roku 1933 měl celý komplex obsahovat skupinu budov studijně vzdělávacího charakteru, vrcholících na ose parku objektem Památníku Tomáše Bati, který zahynul v roce 1932 při letecké katastrofě. Došlo však jen k částečné realizaci objektu Památníku a dvou studijních ústavů. I zde se uplatňoval typový skelet výrobní budovy s variabilní dispozicí etáže. Tvárnost železobetonového skeletu využil architekt Gahura k zajímavému řešení interiérů i exteriérů s působivými hladkými průběžnými zasklenými plochami. V roce 1954 byl památník přestavěn (akademický architekt J. Staša) na Dům umění a vznikly zde prostory galerie výtvarného umění a zlínské filharmonie.

Od roku 2011 se stal sídlem filharmonie nově vystavěný objekt Kongresového centra. Snahou města je uvést památník do původní podoby a umístit zde expozici zaměřenou na baťovské období.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Lucie Bartoš