Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zlín už má primátora. Ten má na starosti Památník Tomáše Bati, věc má ale háček... Mimochodem, zapište si termín referenda

12.11.2014
Zlín už má primátora. Ten má na starosti Památník Tomáše Bati, věc má ale háček... Mimochodem, zapište si termín referenda

Autor: Zlin.eu

Popisek: Primátor Zlína Miroslav Adámek

Ustavující zasedání zastupitelů už mají za sebou i ve Zlíně. Primátorem se stal Miroslav Adámek z hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Radnice zveřejnila, co bude mít ve svých kompetencích. Půjde například o Památník Tomáše Bati. Na ten teď radnice zrovna zatrhla peníze. Už se také ví, kdy se uskuteční referendum o zákazu hazardu.

Někdo radši mlčel…

Pro nového primátora Miroslav Adámka na ustavujícím zasedání hlasovalo 31 přítomných zastupitelů z celkového počtu 40. Devět zastupitelů se hlasování zdrželo. „Své zvolení chápu jako velkou důvěru a zodpovědnost. Šance pokračovat v rozdělané práci si velice vážím a udělám maximum pro to, abych byl pro Zlín a jeho obyvatele dobrým primátorem,“ slíbil krátce po volbě Miroslav Adámek.

Po dnešku jsou známá i jména nových členů rady města a jejich kompetencí. Celkem jich je jedenáct. Sedm křesel obsadilo hnutí STAN, čtyři patří hnutí ANO 2011.

O hazardu se rozhodne v lednu

Zastupitelé již také určili termín konání místního referenda o zákazu hazardu na území města. Uskuteční se v pátek 23. ledna 2015 od 8 do 20 hodin.

Hazard, ilustrační foto

V současné době je hazard ve Zlíně regulován pomocí obecně závazné vyhlášky, přijaté v roce 2012. Díky ní došlo k „zastropování“ celkového počtu herních provozoven na území města a v první polovině roku 2015 dojde navíc k úplnému zákazu výherních automatů a obdobných zařízení tohoto typu v centru. V dalších částech města budou zbývající herny fungovat jen na základě výjimek a za splnění přísných podmínek. Od přijetí vyhlášky klesl počet herních automatů ve Zlíně z původních zhruba 1400 na současných asi 700.

Náklady na uspořádání referenda se budou pohybovat okolo milionu korun. „Prakticky stejnou sumu by bylo nutno vynaložit i v případě, že by se referendum konalo souběžně s volbami,“ uvedl mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Ve Zlíně se pořád řeší památník

Dalším ze zlínských veřejných témat je kromě jiného Památník Tomáše Bati. Je to jedna z oblastí, kterou má ve svém portfoliu právě primátor. „Chci pomoci vrátit Zlínu jeho nejzářivější diamant, je to moje priorita číslo jedna,“ říká.

Radnice shodou okolností v těchto dnech zrušila veřejnou zakázku na zpracování projektu přestavby Domu umění na Památník Tomáše Bati. Město se totiž nedohodlo se Zlínským krajem na využití části sousední budovy gymnázia, v níž má být zázemí památníku, včetně šatny, pokladny a toalet.

Dům umění ve Zlíně

Dům umění ve Zlíně.

Údajně má být zádrhel v tom, že hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák nesouhlasí s tím, aby šlo o výpůjčku na půl století.  Mělo by proto dojít nyní po volbách ke schůzce hejtmana s primátorem Zlína Adámkem.

Objekt je od roku 1958 zapsán na Seznam nemovitých kulturních památek. Podle původního návrhu z roku 1933 měl celý komplex obsahovat skupinu budov studijně vzdělávacího charakteru, vrcholících na ose parku objektem Památníku Tomáše Bati, který zahynul v roce 1932 při letecké katastrofě. Došlo však jen k částečné realizaci objektu Památníku a dvou studijních ústavů. I zde se uplatňoval typový skelet výrobní budovy s variabilní dispozicí etáže. Tvárnost železobetonového skeletu využil architekt Gahura k zajímavému řešení interiérů i exteriérů s působivými hladkými průběžnými zasklenými plochami. V roce 1954 byl památník přestavěn (akademický architekt J. Staša) na Dům umění a vznikly zde prostory galerie výtvarného umění a zlínské filharmonie.

Od roku 2011 se stal sídlem filharmonie nově vystavěný objekt Kongresového centra. Snahou města je uvést památník do původní podoby a umístit zde expozici zaměřenou na baťovské období.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace