Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hazard ve Zlíně podruhé! Jen aby milion korun nepřišel vniveč. Druhý pokus o referendum zřejmě projde

08.11.2014
Hazard ve Zlíně podruhé! Jen aby milion korun nepřišel vniveč. Druhý pokus o referendum zřejmě projde

Autor: Hans Štembera

Popisek: Ilustrační foto

Obyvatelé Zlína se nakonec nejspíše budou moci zapojit do historicky prvního zlínského referenda. Občanské sdružení Komunitní křižovatka sesbíralo dostatek podpisů k jeho vyhlášení. Týkat se bude plošného zákazu hazardu ve městě. Petičníci se mimoto obuli do STANu, který uspěl v komunálních volbách: Není náhodou sponzorován z hazardu?

Organizátoři petice dodali ke kontrole další nové podpisové archy. Počet občanů města, kteří požadující referendum, stoupl na 6 255, což je o něco málo více, než požaduje zákon. „Požadavek na referendum bude předložen radou města k projednání na nejbližším zasedání zastupitelstva,“ uvedl Tomáš Lang z Odboru kanceláře primátora, který kontrolu archů vedl.

Ani dodatečně dodané petiční archy se ale podle Langa neobešly bez chyb. Kontrola odhalila, že celkem 17 občanů se podepsalo dvakrát, dalších přes 60 oprav v původním návrhu na vyhlášení referenda provedli organizátoři petice nesprávně.

Stejně se nic nezmění. Lidé jsou skeptičtí

Referenda týkající se nejen hazardu, která proběhla po celé republice, nedopadla většinou tak, aby jejich výsledek byl pro příslušné obce závazný. Nezúčastnil se dostatečný počet lidí. Výsledek plebiscitu bude navíc platný jen v případě, že se k němu dostaví dostatečný počet lidí. „Využili jsme tuto poslední možnost, která nám při řešení hazardu ve městě zbyla, když magistrát zvolil cestu nekomunikace a cenzury v Magazínu Zlín. V něm byla obsáhle prezentována jednostranná argumentace. My udělali maximum. Teď je to na občanech Zlína, aby šli rozhodnout,“ podotkl iniciátor petice Tomáš Pasterný. U petičního stánku se prý často setkával se skepsí lidí, že se stejně nic nezmění a „ti nahoře” se vždy nějak domluví. „Záleží to ale skutečně jen na občanech, kteří mohou nyní rozhodnout, ať se ´ti nahoře´ domluví, jak chtějí,“ doplnil Pasterný.

Je STAN sponzorován z hazardu?

Pasterný se zároveň obul do hnutí STAN, které ve Zlíně zvítězilo v komunálních volbách. „Před volbami jsme nechtěli zpochybňovat kampaně jednotlivých stran. Nyní je to ale již důvodné. STAN zvítězil a myslíme, že občané mají právo vědět, jakým způsobem,“ prohlásil Pasterný. Magazín Zlín byl podle něj zneužitý k sebepropagaci. „Představitelé STANu měli jako hlavní programový bod otevřenost radnice. Není to ovšem reálné, dokud zlínský STAN nebude také otevřený,“ konstatoval Pasterný. „Na jejich webu není možné nalézt transparentní účet. Nevíme, jací sponzoři se případně podíleli na volebním výsledku STANu. Vzhledem ke vstřícnému postoji k hazardu, který STAN zaujímá, se nabízí otázka, zda není sponzorován přímo či nepřímo z hazardu. Vyzýváme proto představitele STAN, aby zveřejnili kompletní rozpočet své předvolební kampaně a použité zdroje financování,“ dodal Pasterný.

Nový rok přinese zlepšení i bez referenda

V současné době je hazard ve Zlíně regulován pomocí obecně závazné vyhlášky, přijaté v roce 2012. Díky ní došlo k „zastropování“ celkového počtu herních provozoven na území města a v první polovině roku 2015 dojde navíc k úplnému zákazu výherních automatů a obdobných zařízení tohoto typu v centru. V dalších částech města budou zbývající herny fungovat jen na základě výjimek a za splnění přísných podmínek. Od přijetí vyhlášky klesl počet herních automatů ve Zlíně z původních zhruba 1400 na současných asi 700.

Náklady na uspořádání referenda se budou pohybovat okolo milionu korun. „Prakticky stejnou sumu by bylo nutno vynaložit i v případě, že by se referendum konalo souběžně s volbami,“ uvedl mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj podnět na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tagy
hazard,
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace