Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Konečně! Zlín odsouhlasil koupi torza na největším sídlišti. Tolik melounů poputuje z městské kasy

06.11.2014
Konečně! Zlín odsouhlasil koupi torza na největším sídlišti. Tolik melounů poputuje z městské kasy

Autor: Zlin.eu

Popisek: Sídliště Jižní Svahy.

Po dlouhých měsících vyjednávání zlínští radní odsouhlasili koupi torza rozestavěného objektu a pozemků na největším zlínském sídlišti Jižní Svahy. S majitelem se dohodli na částce 53 milionů korun. Obyvatelům Zlína tak po letech svitla naděje, že rozestavěná a zarostlá budova přestane hyzdit okolí. Další peníze si to vyžádá. Lidé mohou rozhodnout, co v lokalitě vznikne.

Koupi ještě musí schválit zastupitelstvo, které vzejde z říjnových komunálních voleb. „Tohle rozhodnutí rady je tečkou za složitými jednáními, které jsme vedli řadu měsíců. Řešili jsme hlavně dva problémy: složité majetkové vztahy a cenu. Vše se podařilo, zbývá tedy už jen souhlas zastupitelstva. Osobně předpokládám, že záměr koupit torzo prohlasujeme a na jaře příštího roku půjde tento nevzhledný betonový skelet k zemi,“ prohlásil primátor Miroslav Adámek (STAN), který jednání s majitelem nemovitosti a rakouskou bankou, u které je zastavena, vedl společně se svým náměstkem Ondřejem Bětákem (STAN).

Ani Jednota to nespasila


Betonové monstrum vyrostlo na sídlišti Jižní Svahy v roce 1988. Mělo se jednat o obchodní centrum, stavbu se ale nepodařilo dokončit a budova od té doby chátrá. V průběhu let vystřídal objekt několik majitelů. Se stavbou začalo družstvo Jednota, pak nemovitost i s pozemky odkoupila rakouská investorská společnost Inter Bank Consult. Ta ale následně vše odprodala firmě EKZ Zlín. Teď by se mělo novým majitelem stát město.

Z 90 milionů na třiapadesát - tenhle lobbing se městu povedl


Na počátku jednání, která začala v minulém roce, požadoval majitel za torzo a přilehlé pozemky o rozloze asi 39 tisíc metrů čtverečních částku přesahující 90 milionů korun. Během intenzivních a složitých jednání se městu podařilo snížit cenu na konečných 53 milionů korun. „Jednání byla dlouhá, ale musím poděkovat majiteli a představitelům rakouské banky za vstřícnost. Myslím, že ocenili, že máme opravdu seriózní zájem mnohaletý problém na Jižních Svazích vyřešit,“ konstatoval Miroslav Adámek. Protože rada města záměr koupit torzo a pozemky odsouhlasila, nebude majitel jednat s jinými zájemci. „A to až do rozhodnutí zastupitelstva města,“ upřesnil Oldřich Hlaváček z Odboru právního magistrátu.

A ještě desítka na zboření. Co pak s tím?


Město už má také k dispozici odhad nákladů na zboření a odstranění „torza.“ Půjde o částku kolem deseti milionů korun. Na to, co by mohlo vzniknout na pozemcích místo „torza,“ se chce město zeptat v anketě obyvatel. „V první fázi se nabízí odpočinková zóna, která naváže na stávající Centrální park.  V dlouhodobějším horizontu je možnost zde vybudovat například zázemí pro lékaře nebo detašované pracoviště magistrátu, které by lidem usnadnilo vyřizování úředních záležitostí,“ nastínil Ondřej Běták.

Běžná cena za pozemek ve Zlíně se pohybuje okolo 2 000 korun za metr. I s náklady na demolici by se cena odkoupeného torza s pozemky měla pohybovat okolo 1 700 korun za metr.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Tagy
Zlín,
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace