Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Za výbuch muničáku ve Vrběticích by měly padat hlavy, říká starosta a dodává: Lidé mají strach

30.10.2014
Za výbuch muničáku ve Vrběticích by měly padat hlavy, říká starosta a dodává: Lidé mají strach

Autor: Naše Valašsko

Popisek: Výbuchy byly vidět z veliké dálky.

Problémy spojené s výbuchem skladu munice ve Vrběticích na Valašskokloboucku nekončí. Kvůli střepinám munice, kterou pyrotechnici našli až 800 metrů od areálu skladů, muselo být na dva dny evakuováno asi 800 lidí z okolních obcí. Z areálu se stále ozývají detonace, a to řízené i neřízené. Ve čtvrtek na místo míří ministr vnitra Milan Chovanec i ministr obrany Martin Stropnický.

Problémy s vybuchlým muničním skladem řeší i hejtman kraje Stanislav Mišák, který se obrátil na Ministersto obrany ČR i na premiéra Bohuslava Sobotku s žádostí, aby z vrbětického vybuchlého skladu zmizela veškerá munice. Navíc hejtman nechce, aby se do budoucna ve skladu ještě někdy jakákoliv munice skladovala.

Patří to armádě, ať s tím něco udělá

Objekt skladu spadá do správy Ministerstva obrany ČR, a proto s ním může nakládat pouze ministerstvo, nikoliv kraj. Vlastníkem objektu je Česká republika a hospodaří s ním Vojenský technický ústav. Že se jedná o vojenský objekt, potvrdila i Vojenská stavební správa Olomouc. Hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák vyzval už v minulém týdnu dopisem ministra obrany Martina Stropnického k nápravě vzniklé situace. Po Bohuslavu Sobotkovi zase žádá, aby prostřednictvím ministra obrany zajistil v místě přítomnost armády, která by zabezpečila jak postupně odvézt munici z vojenského areálu.

„Jelikož jde objekt ve správě Ministerstva obrany, vyzval jsem pana ministra, aby nám podal veškeré dostupné informace o stavu objektu, prověřil nájemní smlouvy na tento objekt a funkčnost požárních, havarijních a jiných bezpečnostních plánů zpracovaných pro tento objekt a vyzval jsem ho, aby byl dotčený objekt zcela vyklizen a neskladovala se v něm do budoucna žádná nebezpečná munice. Občané mají stále ze vzniklé situace obavy a jelikož ze zákona nemáme jinou možnost, obrátil jsem se důrazným apelem přímo na premiéra, aby ministerstvo obrany vyslalo do areálu armádu,“ vysvětlil hejtman Stanislav Mišák.

Lidé mají strach

Nutná dvoudenní evakuace obyvatel se dotkla hned několika obcí a jejich představitelé se shodují, že lidé mají strach.  „Z toho, co se děje jen kousek za obcí, nemám moc dobrý pocit," řekl například starosta Lipové Miroslav Pala. Rozhořčení neskrývá ani končící starosta Valašských Klobouk Dalibor Maniš. V rozhovoru pro Zlínský deník uvedl, že za to, co se ve Vrběticích stalo, by měly padat hlavy. „Myslím si, že v každém případě by mělo zareagovat ministerstvo obrany, protože to je byznys a není možné, aby ministerstvo obrany pronajímalo prostory tady k těmto účelům, těmto překupníkům. Je to trestuhodné a měly by padat hlavy. Ministerstvo by se mělo chytit za nos. Skladování ostré munice vyžaduje určitá pravidla, jako je bezpečnost, ostraha a podobně. Také od starostů ministrovi obrany putuje otevřený dopis, ve kterém žádají ministerstvo, aby se situace bezodkladně řešila, protože tato munice, v těchto prostorách nemá co dělat,“ prohlásil Maniš.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace