Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Exploze muničáku ve Vrběticích: Vyšetřovatelé začnou už brzy hledat mrtvá těla pohřešovaných zaměstnanců. Pořád to tam ale bouchá

22.10.2014
Exploze muničáku ve Vrběticích: Vyšetřovatelé začnou už brzy hledat mrtvá těla pohřešovaných zaměstnanců. Pořád to tam ale bouchá

Autor: Policie ČR

Popisek: Hasiči používají i vyprošťovací tank VT 72b, který mají v arzenálu.

Exploze skladu munice ve Vrběticích u Valašských Klobouk stále zaměstnává pyrotechniky. Sklad vyletěl do povětří ve čtvrtek 16. října dopoledne a dosud se na místo vyšetřovatelé nemohou dostat. Areál je plný výbušnin, které do okolí exploze rozmetala. Zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková uvedla, že pokud to podmínky dovolí, dostanou se kriminalisté do skladu koncem týdne. „Začnou vyšetřovat příčinu exploze a také hledat dva pohřešované muže ve věku 56 a 59 let,“ poznamenala Kozumplíková.

V době výbuchu pracovalo ve skladu pět mužů. Tři byli v osudnou chvíli mimo sklad, dva ale byli uvnitř budovy. Šance, že by byli naživu, se ale rovná takřka nule. „Exploze budovu z více než 80 procent zničila,“ řekl mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

Průzkum areálu byl možný na počátku pouze ze vzduchu, nyní mohou do areálu pyrotechnici v obrněném vozidle doprovázeném hasičským tankem. „S průzkumem začali na severní straně a pokračovali směrem ke středu areálu. Pomalu se přiblížili k epicentru čtvrtečního výbuchu,“ podotkla Kozumplíková. Postižené objekty prozkoumali i zevnitř a munici, která se v nich nacházela, na místě zneškodnili.

Pěchotní munice, munice do ručních protitankových zbraní i dělostřelecká munice a letecké pumy

Pohyb policistů v troskách skladu je extrémně nebezpečný, a to kvůli rozházené munici i tomu, že teplota několika doutnajících ohnisek stále dosahuje až 140 stupňů Celsia. Pyrotechnikům se už ale podařilo měřením zjistit, že do ovzduší neuniká žádná zdraví škodlivá látka. Prozkoumávání areálu pyrotechniky a ničení nebezpečné munice potrvá ještě několik dní. Na místě se nachází pěchotní munice, munice do ručních protitankových zbraní i dělostřelecká munice nebo letecké pumy. Čtvrteční exploze byly tak mohutné, že tlaková vlna vysklila okna v okolních obcích. Uskladněné výbušniny se rozletěly do okolí, zatím nejdál objevili pyrotechnici munici asi 800 metrů od centra výbuchu.

Část bývalého vojenského skladu si pronajímá firma Imex Group z Ostravy, která se zabývá mezinárodním obchodem s vojenským materiálem. Výše škod zatím není známa.

Stále to vybuchuje, pyrotechnikům doslova pod rukama

Epicentrum exploze muničního skladu ve Vrběticích  se znovu ukázalo jako mimořádně nebezpečné. V úterý tam kolem desáté hodiny dopoledne znovu zněly výbuchy munice. Došlo k nim pyrotechnikům doslova pod rukama, v pondělí se do těchto míst už poprvé od minulého čtvrtka dostali, jak napsaly Novinky.cz.

„Nebyly to řízené výbuchy při likvidaci munice, šlo o samovolné exploze. Tím se zřejmě teplota v epicentru znovu zvýšila, takže další výpravy do kritických míst budou muset být ještě obezřetnější,“ informovala mluvčí zlínského krajského policejního ředitelství Monika Kozumplíková.

Vyprošťovací tank hasičů VT 72b, který se již připojil ke koloně těžké techniky mířící do areálu k odstraňování nevybuchlé munice, pojistí bezpečnost zasahujících pyrotechniků. „O způsobu nasazení tohoto téměř čtyřicet šest tun vážícího speciálu s posádkou dvou mužů rozhodnou policejní pyrotechnici podle aktuální potřeby na místě zásahu,“ uvedl pro Novinky.cz mluvčí Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje Libor Netopil.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace