Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mocný docent Čuba do Senátu: Diváci Václava Moravce to nerozdýchali

21.10.2014
Mocný docent Čuba do Senátu: Diváci Václava Moravce to nerozdýchali

Foto: Hans Štembera

Popisek: František Čuba

Druhé kolo senátních voleb ve Zlíně vyhrál František Čuba (SPO). Téměř o devět procent porazil Alenu Gajdůškovou z ČSSD. Průběžné výsledky ale neměl čas sledovat, protože byl právě na jednání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Jako senátor se chce zasadit především o to, aby senioři mohli dožít svůj život a nebyli odkládání svými dětmi do domovů důchodců.

„Žádné očekávání jsem neměl. Nechal jsem to na lidech a oni rozhodli, jak rozhodli. Prostě jsem to neřešil. Bral jsem to tak, že ať to dopadne jakkoliv, tak budu spokojen, protože rozhodnou lidé. Vím ale, že jsem pro ten výsledek udělal maximum. Potom už jsem neměl žádné prognózy," uvedl v jednom ze svých rozhovorů docent Čuba.

„Tak, jak zaznělo v dokumentu s názvem Slušovický zázrak, neřeším, jestli se podniká za socialismu nebo kapitalismu. Rozhodně se nebudu nijak proti těmto tvrzením obhajovat. Myslím ale, že kdo mi to hlavně vyčítal, byla protikandidátka paní Gajdůšková, která proti tomu dělala agitaci. Pokud si to lidé myslí, je to jejich názor, protože mne volit nemuseli. Faktem ale je, že přináším konkrétní náplň a jsem připraven pomoct zlínskému regionu a budu za to v Senátu bojovat," dodal, čímž navázal na svou minulost. Ta může být pro mnohé neznámá. To však neplatí u diváků Václava Moravce a jeho nedělního pořadu, který setrvačně padá ve sledovanosti. Jak se mnozí z nich rozohnili na sociální síti Facebook, Čuba nemá v horní komoře co pohledávat. Důvod? Komunista, fízl, socialista a mnoho dalšího.

„STB, komunistický kádr, rezident z Monaka. Docela by mě zajímalo, odkud se rekrutují voliči těchto lidí," napsala Věra Kořístková. „Back to USSR," zmínil známý hudebník Varhan Orchestrovič Bauer. „Přineste kýbl - chce se mě blut - další papaláš z SPOZ - chlastací sparingpartner Zemana ... povolejte managery z Číny povedou naši zem lépe a levněji - a tyto vyžírky od hradu, senátu, parlamentu ... od roku 1989 - po současnost pozavírejte," komentoval Martin Kratochvíl. „Dobří holubi se vracejí? Nebo spíše komunističtí fizlove," napsal Petr Šarvaic. „Pan Čuba nedokázal nic. To, co dokázal bylo jenom díky podpoře komunistů a StB. Měl komunisty a StB vytvořeny takové podmínky, které neměl nikdo v celém ČSSR. Byl výkladní skříní komunistů. Jak komunismus zkrachoval, skončil i pan Čuba. Už nedokázal nic," míní třiadvacetiletý Jiří Kindl, student MFF UK Praha.

Ve druhém kole senátních voleb rozhodovala podle prezidenta Miloše Zemana mnohem více osobnost kandidátů než jejich politická příslušnost. Nízkou volební účast má Zeman už za standard. Jeho názor tlumočil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „Pan prezident se domnívá, že ve druhém kole senátních voleb rozhodovala osobnost kandidáta a daleko méně politická příslušnost. Nízká volební účast už je standardem. Je způsobena tím, že když neuspěl v prvním kole jejich oblíbený kandidát, voliči nemají zájem volit menší zlo,“ uvedl Ovčáček.

Ve druhém kole doplňovacích voleb do Senátu zvítězila vládní ČSSD, která získala deset křesel. Koaliční lidovci získali pět senátorů a k nim dva, kteří kandidovali společně se Stranou zelených. Poslední vládní strana ANO si připsala čtyři mandáty. Opoziční ODS získala dva senátory a po jednom hnutí Starostové a nezávislí a Starostové pro Liberecký kraj stejně jako Strana soukromníků ČR a Strana práv občanů.

Napište nám, jak dopadly letošní volby, na .

Vložil: Zdeněk Svoboda