Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Záhadný zátah protikorupční policie na zlínské radnici a dalších 40 místech se začíná vyjasňovat. Je to politická objednávka od těch, co se valí na radnice v celé zemi, tvrdí primátor

08.10.2014
Záhadný zátah protikorupční policie na zlínské radnici a dalších 40 místech se začíná vyjasňovat. Je to politická objednávka od těch, co se valí na radnice v celé zemi, tvrdí primátor

Foto: Policie ČR

Popisek: Policie ČR, ilustrační foto

O pořádný rozruch se na zlínské radnici postaral tým protikorupční policie, který se zajímal o oddělení informačních technologií. Podobně zasahovali kriminalisté i v sídle Zlínského kraje. Důvodem je zřejmě olomoucká firma TESCO SW, která dostává zakázky na mnoha místech České republiky. Zlínská radnice tak nebyla jediným místem zásahu, stejně tak se zátah konal i na dalších asi čtyřiceti místech v republice, například v Přerově nebo Olomouci.

Olomoucká firma TESCO SW získala ve Zlíně od roku 2009 v rámci evropských projektů, o které se policisté zajímají, jedinou zakázku. Bylo to v roce 2012 a jednalo se o projekt s názvem CzechPoint@home - portál občana, který je součástí městského webu www.zlin.eu. Výběrové řízení v roce 2012 přitom nevyhrála, smlouva s ní byla uzavřena až poté, co odstoupil vítězný uchazeč.

„Sílí ve mně přesvědčení, že policie zasahovala pár dnů před volbami na zlínském magistrátu na základě politické objednávky. A to od těch, kteří se nyní valí na radnice po celé zemi. Ve vedení našeho města jsou teď menší strany, které netíží žádný skandál. Bylo proto nutné ho vyrobit. Máme se stát kořistí," prohlásil zlínský primátor Miroslav Adámek.

Chovali se prý velmi korektně

Zatímco třeba na magistrátu v Olomouci údajně došlo k zabavování počítačů a úkony zde prováděli uniformovaní příslušníci, ve Zlíně policisté v civilu žádný počítač nezabavili a zajímali se především o písemné dokumenty. Chod magistrátu nijak nenarušili. Nikdo zatím nebyl obviněn, vyšetřování potrvá podle sdělení policistů několik měsíců.

Jestliže zlínský magistrát nesouhlasí s načasováním policejní akce, nijak nezpochybňuje samotnou práci zasahujících policistů. „Chovali se velmi korektně, vysláni k nám byli na základě rozkazu. My jsme s nimi spolupracovali v maximální míře. Pokud došlo v souvislosti s firmou TESCO SW k nějakému pochybení, je jen dobře, když to odhalí," ujistil Miroslav Adámek.

Ibehej: Šlo o zajištění důkazních materiálů

Podle mluvčího protikorupční policie Jaroslava Ibeheje provedli policisté potřebné úkony k zahájení trestního řízení. „Šlo o zajištění důkazních materiálů. Vše probíhalo pod dohledem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci," poznamenal Jaroslav Ibehej.

V podobném duchu byl i zátah policistů v sídle zlínského hejtmanství. „Vyšetřovatelé si vyžádali dokumentaci a podklady projektu Rozvoj e-governmentu ve Zlínském kraji respektive k jedné z IT zakázek," upřesnila mluvčí Zlínského kraje Gabriela Sýkorová Dvorníková.

Podivný IT projekt?

Firma TESCO SW se zapojila v roce 2012 do výběrového řízení týkajícího se projektu CzechPoint@home - portál občana. Za magistrát zodpovídala za přípravu a realizaci výběrového řízení tehdejší náměstkyně primátora Alena Zubalíková, kterou rada města pověřila 6. února 2012 schválením zadávacích podmínek, jejich podpisem a dalšími úkony. Otevírání obálek s nabídkami, které je vždy veřejné, se uskutečnilo 25. června 2012. Komisi tvořili vedle Aleny Zubalíkové i Libor Seidelmann, vedoucí Odboru informatiky, a Pavla Šafaříková, vedoucí Odboru právního. „Od otevření obálek s nabídkami bylo vše dané a začal proces vyhodnocení a příprava podkladů pro radu města," sdělila Pavla Šafaříková.

Radní rozhodovali o výběru nejvhodnější nabídky 5. listopadu 2012. Jako nejvhodnější byla schválena nabídka od společnosti Handicap výrobní družstvo invalidů. Ta však ještě téhož dne od zakázky odstoupila, smlouva byla proto uzavřena s druhým v pořadí, tak jak určuje zákon o zadávání veřejných zakázek. Druhým v pořadí byla firma TESCO SW. „Zakázku tedy získala, její část poté realizovaly dvě subdodavatelské firmy, které si společnost TESCO SW najala," doplnila Pavla Šafaříková.

Podle informací MF DNES zajímaly policie údajně o projekty spojené s výzvou 09, kterou v roce 2010 vypsalo ministerstvo vnitra. V ní se mělo mimo jiné jednat o dotace na vybudování datových sítí, zajištění přenosu dat, jejich zabezpečení a elektronizaci služeb radnic. Dotace byla určena pro statutární města, rozdělila se mezi ně zhruba miliarda korun z evropských fondů.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Tagy
korupce,