Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Rozkol hnutí M.O.R. ve Zlíně. Na rozcestí, které nemá vítěze

21.03.2013
Rozkol hnutí M.O.R. ve Zlíně. Na rozcestí, které nemá vítěze

Autor: Ivana Fojtů

Popisek: Zleva náměstek primátora Aleš Dufek, primátor Zlína Miroslav Adámek, náměstek primátora Bedřich Landsfeld a náměstek primátora Miroslav Kašný

Zlínské hnutí za Morální očistu radnice (M.O.R.) se formálně rozštěpilo. Tři členové hnutí (Eva Štauderová, Jiřina Gajdošíková a Miroslav Rafaja) se rozhodli vypovědět koaliční dohodu a zbývající čtyři členové zastupitelského klubu M.O.R. (Bedřich Landsfeld, Jiří Kadeřábek, Josef Novák a Jan Štětkář) na to zareagovali přejmenováním svého klubu na Zlínskou volbu.

„Přestože máme v našem klubu většinu a mohli bychom nadále zůstat pod značkou hnutí M.O.R., rozhodli jsme se raději klub přejmenovat. Značka M.O.R. je v očích veřejnosti příliš spjatá s  Evou Štauderovou, což znehodnocuje naší dosavadní i budoucí práci. Rovněž skutečnost, že hnutí M.O.R. je občanská iniciativa bez registrovaného členství situaci komplikuje,“ vysvětlil Bedřich Landsfeld, předseda klubu zastupitelů Zlínské volby.

Rozpad M.O.R. nese Landsfeld, náměstek primátora, těžce. „Vyjadřujeme trpké zklamání z toho, kam jsme se jako občanská iniciativa po dvou a půl letech dostali. Na rozcestí, které nemá vítěze," prohlásil Landsfeld. I přes nový název zastupitelského klubu hodlá Zlínská volba nadále prosazovat původní volební program hnutí M.O.R., a to v plném rozsahu.

Koalici to nevadí 

Po úpravě koaliční smlouvy se stane Zlínská volba partnerem dosavadních členů, kterými jsou strany TOP 09/STAN, KDU/ČSL a Zlínské hnutí nezávislých. Další strany tvořící koalici nevidí v rozštěpení hnutí M.O.R. žádný problém. „Ty čtyři kolegy, kteří plní dané slovo, známe a chceme s nimi pokračovat v práci i nadále. Pro lidi bude nynější situace mnohem čitelnější, protože bude jasné, kdo je koalice a kdo opozice. Hnutí M.O.R. je nyní společně s  ČSSD, KSČM a ODS opozicí,“ popsal nynější situaci v zastupitelstvu primátor Miroslav Adámek (nezávislý za TOP 09/STAN).

Primátor považuje rozruch vyvolaný vnitřními problémy hnutí M.O.R. za nešťastný. „Lidi vnitřní spory ve stranách a hnutích nezajímají. Očekávají od nás, že pro ně budeme pracovat. Osobní útoky je otravují a já se tomu nedivím. Proto už se, doufám, nebudeme k situaci v hnutí M.O.R. a k  tvrzením Evy Štauderové a spol. vracet,“ prohlásil. Evu Štauderovou pak přirovnal k Dominikovi Haškovi. „Ten taky pořád odchází a přitom stále chytá," dodal Adámek.

Ivana Fojtů

 

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace