Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Měli byste všichni odstoupit, vyzvala radnici Štauderová

20.03.2013
Měli byste všichni odstoupit, vyzvala radnici Štauderová

Foto: Profimedia.cz/MF DNES-Dalibor Glück

Popisek: Na zlínské radnici je dusno.

Politické šarvátky na zlínské radnici, vyvolané některými členy hnutí M.O.R., se stále vyostřují.

Zastupitelka Eva Štauderová (M.O.R.) naposledy vyzvala představitele města, že by měli všichni odstoupit.

Celou kauzu rozpoutalo odvolání jejího kolegy Miroslava Rafaji z dozorčí rady společnosti Vodovody a kanalizace Zlín (VaK). Rafaju odvolalo zastupitelstvo z důvodu střetu zájmů. Podle vedení města porušil Rafaja obchodní zákoník, a to tím, že se stal spoluzakladatelem firmy, jež podniká ve stejném oboru jako VaK. Rafaja ale nařčení ze střetu zájmů od počátku odmítá a Štauderová se za něj postavila.

Odvolání Rafaji

Koalice se do Rafaji pustila kvůli tomu, že má firmu, která má mít shodný předmět podnikání jako VaK. Jeho jednomužná firma, kde on sám dělá údržbářskou činnost, opravy kohoutků, rozvody vodoinstalací a topenářství v  domech, revize hasicích přístrojů, má mít stejný předmět podnikání jako VaK. Konkrétně se jedná o živnost vodoinstalatérství. VaK vlastní vodárenskou infrastrukturu a její provozování svěřila Moravské vodárenské. „VaK má jednoho nebo dva zaměstnance na výkon administrativní činnosti a sama výkon vodoinstalatérství neprovádí. Vlastní jen vodárenskou infrastrukturu. Vedení radnice se dopustilo účelového zjednodušení, když posuzovalo jen samotný název předmětu podnikání, ale již se nezabývalo jeho faktickým obsahem a osočuje Rafaju z  porušení zákazu konkurence zcela bezdůvodně," tvrdí Štauderová.

Rafaja podle Štauderové nikdy nevstoupil do žádného obchodního vztahu s  VaK. Jen samostatně podniká v  oboru, v  němž se vyučil a získal potřebná oprávnění. "Nijak svého postavení nezneužíval a o konflikt zájmů se nejedná. Přesto byl pro údajné porušení zákazu konkurence odvolán, což je nesmysl. Pokud by se však stejným metrem měřilo i ostatním členům orgánů městských společností, tak by v  nich téměř nikdo nezbyl. Protože na základě stejného účelového zjednodušení podle názvu živnosti se konkurence dopouští prakticky každý, kdo je v  orgánech nějaké společnosti, protože nejméně v  jednom případě je vždy předmět podnikání stejný," míní Štauderová.

Štauderová argumentuje

Vyjmenovává, že by tak musel být z  funkce odvolán například i Bedřich Landsfeld (M.O.R.), který je jednatelem Technických služeb Zlín a zároveň i jednatelem své firmy Arimex Zlín, neboť shodným předmětem podnikání je živnost volná. Stejně tak by museli ze svých funkcí odstoupit i radní Mojmír Jurák (TOP 09/STAN), který je jednatelem jazykové školy Albi. František Petr (Zlínské hnutí nezávislých), který je jednatelem Technických služeb Zlín, PSG Zlín, v  dozorčí radě PSG Zlín, v  představenstvu FC Fastav Zlín, spolu s  radním Ondřejem Bětákem (TOP 09/STAN), který je zároveň i jednatelem Steza Zlín a podobným způsobem poukázala na dalších více než deset představitelů města napříč celým politickým spektrem.

Štauderová poukázala na to, že pokud není shoda u více, tak nejméně u jedné volné živnosti s  názvem Výroba obchod a služby neuvedené v  přílohách 1 až 3 živnostenského zákona. „Jestliže nebude zkoumán faktický rozsah této činnosti, což se nestalo ani v  případě VaKu a odvolání Rafaje, pak by při stejném postupu i vůči jiným, museli odejít ze svých funkcí i mnozí jiní. Ani v  tomto případě se nemusí jednat o porušení zákazu konkurence, neboť naprosto ze stejného důvodu a účelového zjednodušení byl odvolán nepohodlný Rafaja z  dozorčí rady společnosti VaK," řekla Štauderová.

Rozkol v M.O.R.

Štauderová, Rafaja a jejich stranická kolegyně Jiřina Gajdošíková se rozhodli koalici opustit a zůstat v opozici. Zbylí členové M.O.R. - Bedřich Landsfeld, Jiří Kadeřábek, Josef Novák a Jan Štětkář hodlají naopak koaliční smlouvu dodržet. Odchodem tří odpadlíků se však koalice dostala v zastupitelstvu do menšiny. „To je prostě fakt. A pokud chceme ještě něco prosadit, musíme jednat i s opozicí o podpoře našich materiálů. Což ale není posilování vlivu ODS či jiné opoziční strany, takto prostě funguje zastupitelstvo města. A je také vinou jmenované trojice, že už koalice nemá většinu v zastupitelstvu, jak ji měla po volbách," sdělil Bedřich Landsfeld.

Štauderová však oslabení koalice tak bezproblémově nevidí. „Ve Zlíně není v  zastupitelstvu, s  výjimkou mě, Gajdošíkové a Rafaji již prakticky nikdo, kdo by s  koalicí diskutoval a kontroloval její kroky," dodala Štauderová.

Ivana Fojtů

Vložil: Anička Vančová