Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zelení bojují proti spalovně, kterou ale město prý stavět nechce

18.03.2013
Zelení bojují proti spalovně, kterou ale město prý stavět nechce

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Město tvrdí, že žádnou spalovnu stavět nechce, zelení to vidí jinak.

Zlínská Strana zelených nesouhlasí se záměrem vybudovat ve Zlíně spalovnu odpadu. Nelíbí se jí, že město se rozhodlo přispět na pořízení studie, nesouhlasí s plánovaným množstvím spáleného komunálního odpadu a tvrdí, že vedení města chce dokonce ve spalovně pálit nejen komunální odpad, ale i ten vytříděný.

Vedení města však tvrdí, že Strana zelených postavila svůj odpor na základě nepravdivých informací a že celá situace okolo spalovny je naprosto jiná.

„Vypracování studie pro spoluspalování odpadu ve formě tuhého alternativního paliva z  tříděného odpadu schválilo na své poslední schůzi zastupitelstvo města Zlína. Odbor životního prostředí a zemědělství má na základě toho poskytnout finanční příspěvek firmě Alpiq Generation ve  výši 450  tisíc korun. Zlínské Straně zelených se tento postup nezdá hned z  několika důvodů," podotkl Petr Jurča, místopředseda zlínských zelených. 

Provozovatel nemá zpracovávat studii

Důvěru podle něj nevzbuzuje už jen to, že firma Alpiq Generation, která má ambice spalovnu odpadů ve Zlíně v budoucnu provozovat, dostane zároveň i dotaci na pořízení studie. „Zpracování studie nezávislou společností by bylo jistě objektivnější. Vyzýváme proto zastupitele, aby své rozhodnutí přehodnotili a když už chtějí studii pořídit, ať ji nechají zpracovat nezávislou organizací.“

Podle náměstka primátora Bedřicha Landsfelda (M.O.R.), který má na starosti oblast životního prostředí a ekonomiku města, to ale není pravda. „Není pravda, že by ve Zlíně měla vzniknout nová spalovna. Město Zlín a partneři v tomto projektu pouze zjišťují, zda je možné nerecyklovatelný odpad energeticky využívat ve stávajících zařízeních společnosti Alpiq Generation. Není také pravda, že by město Zlín uvolnilo na vytvoření této studie částku 450 tisíc korun. Jeho podíl je výrazně nižší, činí částku 60 tisíc korun," reagoval Landsfeld.

Výstavbu neplánujeme, tvrdí město

Vedení města tvrdí, že žádnou výstavbu nové spalovny rozhodně neplánuje a ani ji neiniciuje. „Pouze hledáme možnosti, jak udržet ceny za zpracování odpadu na současné úrovni, abychom nemuseli zvedat cenu za svoz odpadu z domácností. Tuto cenu drží město už několik let na výši 500 korun za rok," upřesnil Landsfeld. Doplnil, že studii navíc zpracuje nezávislá společnost, a to podle zadání od partnerů projektu. Těmi jsou nejen město Zlín a Alpiq Generation, ale i Teplo Zlín a Technické služby Zlín.

Stranu zelených pak znepokojuje množství odpadu, které má případná spalovna zpracovat. „Minimalistická varianta spalovny odpadů (z pohledu množství spáleného komunálního odpadu) počítá s množstvím odpadů minimálně 110 tisíc tun ročně. Takové množství odpadů nevyprodukuje žádná obec s rozšířenou působností ve Zlínském kraji. Pro ilustraci - ve Zlíně jsme v roce 2011 vyprodukovali ani ne 26  tisíc tun komunálního odpadu a ani v letech předchozích číslo nepřesáhlo 30 tisíc tun," konstatoval Jurča.

Čím více odpadů, tím je to levnější

Aby se drahá spalovna odpadů zaplatila, musel by ji podle Jurči její vlastník krmit odpady - čím méně odpadů pálí, tím je jejich likvidace dražší. „Bylo by proto nezbytně nutné svážet pro spalovnu odpad z více lokalit, což by bylo vzhledem k členitosti kraje značně nákladné, jak to ostatně potvrzuje i nedávná Studie pro energetické využití odpadů ve Zlínském kraji. Z  ní také vyplývá, že má Zlín velkou rezervu v recyklaci biologického odpadu kompostováním," prohlásil Jurča.

Toto tvrzení je ala podle slov Bedřicha Landsfelda nesmyslné. „Není pravda, že se má ve Zlíně zpracovávat 110 tisíc tun odpadů ročně. Město počítá pouze se zpracováním odpadu, který se zde vyprodukuje," poznamenal náměstek primátora.

Tříděný odpad jako palivo?

Strana zelených dokonce ve svém oficiálním prohlášení uvedla, že aby se kapacita spalovny naplnila, nezavrhuje radní Bedřich Landsfeld možnost ani využití tříděného odpadu jakožto paliva. „Takové vystupování nám připadá nelogické a nepřípustné - v  době, kdy se občané Zlína naučili třídit odpad, je nemyslitelné jim říci, že je lepší tyto suroviny spálit," tvrdí Jurča. Ani s tímto argumentem však vedení města nesouhlasí a tvrdí, že vyjádření Strany zelených je plné nepravd a nepřesností. „Zastáváme názor, že odpady se mají v první řadě recyklovat. U těch, u kterých to není možné, je nejvhodnějším způsobem jejich likvidace energetické zhodnocení. Preferujeme recyklování co největší části odpadu a není pravda, že připouštíme spalování vytříděného odpadu," konstatoval Landsfeld.

Ivana Fojtů

 

 

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace