Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Močil sekretářce do dřezu na hrnky od kafe, policisté ve službě mu kopali studnu! Kolem náměstka zlínské policie krouží skandální obvinění i z korupce

07.07.2014
Močil sekretářce do dřezu na hrnky od kafe, policisté ve službě mu kopali studnu! Kolem náměstka zlínské policie krouží skandální obvinění i z korupce

Foto: Policie ČR Zlín

Popisek: Zlínská policie, ilustrační foto

Kolem náměstka zlínské policie Jaroslava Vaňka je neustále rozruch. Jeho chování podle policejních odborů poškozuje celý sbor. Kromě podezření ze střetu zájmů si jeho podřízení stěžují na jeho jednání v práci. Rozhovor s jedním z nich zveřejnil zpravodajský server Českého rozhlasu. Vaněk mimo jiné dokonce údajně močil do dřezu, na hrnky od kafe.

Tým reportéra Janka Kroupy upozornil, že náměstek zlínské policie Jaroslav Vaněk je také prezidentem hokejového klubu, který dostal od tamního podnikatele zadarmo budovu milionové hodnoty. ČRo na svých stránkách informuje, že odboráři vidí problém v tom, že od stejného podnikatele předtím zlínská policie koupila za 86 milionů budovu krajského ředitelství.

Dotyčný podnikatel Petr Tankó v tom nevidí problém, budova pro něj prý neměla valnou hodnotu. Stejně hovoří také náměstek Vaněk. Podle něj si lidé na Zlínsku prostě pomáhají. „To jste možná vy v Praze. My žijeme trošku jinak," říká.

Ministr vnitra Milan Chovanec ale nařídil ve zlínském ředitelství kontrolu. „Střet zájmů v tom na první pohled vidím. Je třeba to prošetřit a primárně prošetřit, jestli se ta budova kupovala za cenu v čase a místě obvyklou. Pokud by to tak nebylo, tak to vnímám jako velký problém," říká Chovanec.

Velmi nestandardní chování náměstka Vaňka popsal jeho někdejší kamarád

Také jednání náměstka v práci a chování k jeho spolupracovníkům ale vyvolává řadu otázek. ČRo uveřejnil nahrávky z rozhovoru, během kterého jeho podřízený, plukovník Bronislav Šabršula potvrzuje Vaňkovo velmi nestandardní chování.

Náměstkovi podřízení popsali situaci, kdy Vaněk údajně chodí svým podřízeným močit do umývadla. „Vám se taky vymočil do umývadla?" zeptal se reportér Šabršuly. „Mně ne, ale byl jsem svědkem, kdy močil sekretářce do dřezu a bohužel tam byly hrnky od kávy a od té doby jsem si tam kávu nedal," uvedl. Podotknul, že by nehovořil o „zálibě", ale Vaňkově lenosti. Kancelář měl prý uprostřed dlouhé chodby a nechtělo se mu chodit až na toalety na jejím konci.

Vaněk ale po konfrontaci tato tvrzení označil za smyšlená. „Není to pravda, jsou to lži. Je to za účelem skandalizace mojí osoby," prohlásil Vaněk.

Jeho podřízený ale potvrdil i to, že mu stejně jako ostatní musel až posluhovat. „On v rámci projevu loajality vyžadoval různé pomoci při jeho realizovaných stavbách. Když se stavěl zimní stadion, museli jsme shánět sponzory. Já sám jsem mu nakoupil za 39 tisíc plechy na oplechování, pisoáry a umývadla..." uvedl plukovník. Peníze pak dostal zpět na zvláštních odměnách k platu.

Tomuto prohlášení se Vaněk hlasitě zasmál. Je prý možné, že jeho klubu Šabršula nějaká umývadla věnoval, rozhodně ale ne v jím uvedené hodnotě. Už vůbec prý není pravda, že by mu nákup vynahradil na odměnách.

Vykrádají vám dům, zatímco policisté kopou studnu svým nadřízeným

Šabršula dále vypověděl, že pro Vaňka v pracovní době kopal studnu na jeho chatě i s několika dalšími policisty. Jeho nepřítomnost ve službě se prý nijak neodrazila na fungování policejního sboru. „Takže řídící pracovníci u policie můžou v pracovní době bez problémů kopat studnu a policie funguje dál?" zeptal se trochu nevěřícně reportér. „Tak. A nebo zkoumat tvrdost ledu na zimním stadionu," odvětil Šabršula.

Kroupa se plukovníka ptal, proč Vaňka kvůli jeho chování neposlal „k šípku". Šabršula tím však vysvětlil důvod toho, že se spolu nakonec rozešli ve zlém. Do té doby prý Vaňka bral jako vizionáře a jeho požadavky chápal tak, že kdo nepomáhá Zlínskému kraji, není loajální.

Jaroslav Vaněk Šabršulova slova označuje za lež, chce jej prý poškodit. „Vždyť je to stáťák, prachobyčejný stáťák, který používá státobezpečnostní ty, aby škodily...," připomíná bývalý příslušník SNB Vaněk, že jeho někdejší kamarád Šabršula sloužil za minulého režimu u StB.

Chování náměstka zlínské policie Vaňka poškozuje, burcují odboráři

Tým Janka Kroupy upozornil, jak stojí výše, že náměstek zlínské policie Vaněk je také prezidentem hokejového klubu, který dostal od tamního podnikatele zadarmo budovu milionové hodnoty. Server Českého rozhlasu informuje, že odboráři ale vidí problém v tom, že od stejného podnikatele předtím zlínská policie koupila za 86 milionů budovu krajského ředitelství.

Chování náměstka zlínské policie Jaroslava Vaňka podle policejních odborů poškozuje celý sbor. Vaněk je prezidentem hokejového klubu, který dostal od místního podnikatele zadarmo budovu milionové hodnoty. Jenže před tím od něj zlínská policie koupila za 86 milionů budovu krajského ředitelství. Vaněk šéfuje hokejovému klubu v Brumově-Bylnici,a právě ten dostal darem budovu od podnikatele Petra Tankó.

„Je to minimálně střet zájmů. Myslím si, že v době, kdy se naopak snažíme získat pro Policii České republiky každou korunu z Ministerstva financí, takovéto zprávy jsou značně kontraproduktivní,“ cituje server Českého rozhlasu místopředsedu nezávislého odborového svazu Daniel Bláha. Podle něj by to měly posoudit orgány činné v trestném řízení, protože by tam údajně mohly být i mnohem horší podezření.

Věc podle serveru ČRo už nechal prošetřit policejní prezident Tomáš Tuhý. „Pokud je to tak, může to vyvolávat určité pochybnosti. Proto jsem také nařídil kontrolu, která v současné době probíhá,“ uvádí Tuhý.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová