Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Močil sekretářce do dřezu na hrnky od kafe, policisté ve službě mu kopali studnu! Kolem náměstka zlínské policie krouží skandální obvinění i z korupce

07.07.2014
Močil sekretářce do dřezu na hrnky od kafe, policisté ve službě mu kopali studnu! Kolem náměstka zlínské policie krouží skandální obvinění i z korupce

Autor: Policie ČR Zlín

Popisek: Zlínská policie, ilustrační foto

Kolem náměstka zlínské policie Jaroslava Vaňka je neustále rozruch. Jeho chování podle policejních odborů poškozuje celý sbor. Kromě podezření ze střetu zájmů si jeho podřízení stěžují na jeho jednání v práci. Rozhovor s jedním z nich zveřejnil zpravodajský server Českého rozhlasu. Vaněk mimo jiné dokonce údajně močil do dřezu, na hrnky od kafe.

Tým reportéra Janka Kroupy upozornil, že náměstek zlínské policie Jaroslav Vaněk je také prezidentem hokejového klubu, který dostal od tamního podnikatele zadarmo budovu milionové hodnoty. ČRo na svých stránkách informuje, že odboráři vidí problém v tom, že od stejného podnikatele předtím zlínská policie koupila za 86 milionů budovu krajského ředitelství.

Dotyčný podnikatel Petr Tankó v tom nevidí problém, budova pro něj prý neměla valnou hodnotu. Stejně hovoří také náměstek Vaněk. Podle něj si lidé na Zlínsku prostě pomáhají. „To jste možná vy v Praze. My žijeme trošku jinak," říká.

Ministr vnitra Milan Chovanec ale nařídil ve zlínském ředitelství kontrolu. „Střet zájmů v tom na první pohled vidím. Je třeba to prošetřit a primárně prošetřit, jestli se ta budova kupovala za cenu v čase a místě obvyklou. Pokud by to tak nebylo, tak to vnímám jako velký problém," říká Chovanec.

Velmi nestandardní chování náměstka Vaňka popsal jeho někdejší kamarád

Také jednání náměstka v práci a chování k jeho spolupracovníkům ale vyvolává řadu otázek. ČRo uveřejnil nahrávky z rozhovoru, během kterého jeho podřízený, plukovník Bronislav Šabršula potvrzuje Vaňkovo velmi nestandardní chování.

Náměstkovi podřízení popsali situaci, kdy Vaněk údajně chodí svým podřízeným močit do umývadla. „Vám se taky vymočil do umývadla?" zeptal se reportér Šabršuly. „Mně ne, ale byl jsem svědkem, kdy močil sekretářce do dřezu a bohužel tam byly hrnky od kávy a od té doby jsem si tam kávu nedal," uvedl. Podotknul, že by nehovořil o „zálibě", ale Vaňkově lenosti. Kancelář měl prý uprostřed dlouhé chodby a nechtělo se mu chodit až na toalety na jejím konci.

Vaněk ale po konfrontaci tato tvrzení označil za smyšlená. „Není to pravda, jsou to lži. Je to za účelem skandalizace mojí osoby," prohlásil Vaněk.

Jeho podřízený ale potvrdil i to, že mu stejně jako ostatní musel až posluhovat. „On v rámci projevu loajality vyžadoval různé pomoci při jeho realizovaných stavbách. Když se stavěl zimní stadion, museli jsme shánět sponzory. Já sám jsem mu nakoupil za 39 tisíc plechy na oplechování, pisoáry a umývadla..." uvedl plukovník. Peníze pak dostal zpět na zvláštních odměnách k platu.

Tomuto prohlášení se Vaněk hlasitě zasmál. Je prý možné, že jeho klubu Šabršula nějaká umývadla věnoval, rozhodně ale ne v jím uvedené hodnotě. Už vůbec prý není pravda, že by mu nákup vynahradil na odměnách.

Vykrádají vám dům, zatímco policisté kopou studnu svým nadřízeným

Šabršula dále vypověděl, že pro Vaňka v pracovní době kopal studnu na jeho chatě i s několika dalšími policisty. Jeho nepřítomnost ve službě se prý nijak neodrazila na fungování policejního sboru. „Takže řídící pracovníci u policie můžou v pracovní době bez problémů kopat studnu a policie funguje dál?" zeptal se trochu nevěřícně reportér. „Tak. A nebo zkoumat tvrdost ledu na zimním stadionu," odvětil Šabršula.

Kroupa se plukovníka ptal, proč Vaňka kvůli jeho chování neposlal „k šípku". Šabršula tím však vysvětlil důvod toho, že se spolu nakonec rozešli ve zlém. Do té doby prý Vaňka bral jako vizionáře a jeho požadavky chápal tak, že kdo nepomáhá Zlínskému kraji, není loajální.

Jaroslav Vaněk Šabršulova slova označuje za lež, chce jej prý poškodit. „Vždyť je to stáťák, prachobyčejný stáťák, který používá státobezpečnostní ty, aby škodily...," připomíná bývalý příslušník SNB Vaněk, že jeho někdejší kamarád Šabršula sloužil za minulého režimu u StB.

Chování náměstka zlínské policie Vaňka poškozuje, burcují odboráři

Tým Janka Kroupy upozornil, jak stojí výše, že náměstek zlínské policie Vaněk je také prezidentem hokejového klubu, který dostal od tamního podnikatele zadarmo budovu milionové hodnoty. Server Českého rozhlasu informuje, že odboráři ale vidí problém v tom, že od stejného podnikatele předtím zlínská policie koupila za 86 milionů budovu krajského ředitelství.

Chování náměstka zlínské policie Jaroslava Vaňka podle policejních odborů poškozuje celý sbor. Vaněk je prezidentem hokejového klubu, který dostal od místního podnikatele zadarmo budovu milionové hodnoty. Jenže před tím od něj zlínská policie koupila za 86 milionů budovu krajského ředitelství. Vaněk šéfuje hokejovému klubu v Brumově-Bylnici,a právě ten dostal darem budovu od podnikatele Petra Tankó.

„Je to minimálně střet zájmů. Myslím si, že v době, kdy se naopak snažíme získat pro Policii České republiky každou korunu z Ministerstva financí, takovéto zprávy jsou značně kontraproduktivní,“ cituje server Českého rozhlasu místopředsedu nezávislého odborového svazu Daniel Bláha. Podle něj by to měly posoudit orgány činné v trestném řízení, protože by tam údajně mohly být i mnohem horší podezření.

Věc podle serveru ČRo už nechal prošetřit policejní prezident Tomáš Tuhý. „Pokud je to tak, může to vyvolávat určité pochybnosti. Proto jsem také nařídil kontrolu, která v současné době probíhá,“ uvádí Tuhý.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace