Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

MOR na zlínskou radnici! Koalice v troskách

15.03.2013
MOR na zlínskou radnici! Koalice v troskách

Foto: Facebook

Popisek: M.O.R. znamená morální očistu regionu i radnice. S tím šli členové hnutí do voleb.

Zlínským magistrátem otřásá další personální vichřice, kterou rozfoukali členové hnutí M.O.R.

Na mimořádné tiskové konferenci nejprve někteří členové koaličního politického hnutí M.O.R. oznámili, že současné vedení města oproti svým předvolebním slibům začalo aktivně spolupracovat s opoziční ODS, a proto se rozhodli koalici opustit.

Pár hodin na to svolala druhá část politického hnutí M.O.R. druhou tiskovou konferenci, kde pro změnu prohlásili, že ze strany odpadlíků jde jen o politické zviditelnění.

M.O.R. se rozštěpil

Koalici se rozhodli opustit Eva Štauderová, Jiřina Gajdošíková a Miroslav Rafaja. Hnutí M.O.R. se před volbami zavázalo, že se nebude podílet na spravování města s čelnými představiteli bývalé koalice. Také proto měli na svých billboardech nápisy – vyperme špínu z  radnice. „Proti konkrétním osobám vystupovala také TOP 09/STAN, která označila lidi, s nimiž si neumí představit spolupráci. Vyslovila tenkrát mimo jiné i jméno Zdeňka Blažka z ODS. Dnes však TOP 09/STAN obrátila, v  ODS vidí svého spojence, a tak pro něj dokonce zřizuje nové místo v Technických službách Zlín. Tímto se popírají všechny předvolební sliby," řekla Jiřina Gajdošíková, zastupitelka za hnutí M.O.R., která nastoupila na uvolněné místo po Pavlu Jungmannovi poté, co pro nesouhlas s  některými rozhodnutími rady v  říjnu 2011 na své místo v  radě i v  zastupitelstvu města Zlína rezignoval.

Při hodnocení současné situace se všichni tři shodují na tom, že radnici ovládají stále stejní lidé, především z  ODS, kteří ji ovládali za minulé éry. „Před občany naoko figuruje takzvané nové vedení radnice ve složení TOP 09/STAN, M.O.R., Zlínské hnutí nezávislých a KDU-ČSL. Režisérem celého tohoto divadélka je od počátku náměstek Aleš Dufek (TOP 09/STAN), který systematicky odstraňuje každého, kdo tuto roli nechce hrát," prohlásila Štauderová.

Odvolání Rafaji

Poslední kapkou jejich rozhodnutí pro odchod z koalice bylo podle trojice odvolání jejich zástupce Miroslava Rafaji z dozorčí rady Vodovodů a kanalizací Zlín, který se dle slov Evy Štauderové stal nepohodlným, protože začal od konce minulého roku prověřovat provozní model, díky němuž platí lidé ve Zlíně jednu z nejdražších cen vody v republice. Na jeho místo má být zvolen Miroslav Hladík, zástupce ODS, tedy strany, která o tomto nevýhodném modelu spolurozhodovala. „Paradoxní na celé situaci je, že firma pana Hladíka byla zároveň auditorem VaKu právě v  době, kdy se o provozním modelu v  letech 2002 až 2004 rozhodovalo," podotkla Štauderová.

Z mimořádné tiskové koalice trojice nespokojených zástupců M.O.R. byli překvapeni ostatní členové hnutí, kteří pracují v radě města. Vůbec o ní nevěděli. „Část hnutí M.O.R. řadu měsíců nehlasuje s koalicí, to je prostě fakt. Jde o skupinu kolem Evy Štauderové, která se chce znovu vrátit do politiky. A zviditelnit se hodlá tím, že rozbije koalici,“ konstatoval primátor Miroslav Adámek (nezávislý za TOP 09/STAN)

Část hnutí hlasuje proti

Předseda zastupitelského klubu M.O.R. a náměstek primátora Bedřich Landsfeld přiznal, že hnutí směřuje k  rozdělení. „Část našich zastupitelů už otevřeně hlasuje proti koalici, příkladů máme hodně. A je jim jedno, že tím třeba škodí občanům města. O podstatu problémů jim už nejde,“ prohlásil Bedřich Landsfeld (M.O.R.).

Kvůli části hnutí M.O.R. například neprošel posledním zastupitelstvem návrh primátora formálně sloučit jesle v ulicích M. Knesla a Budovatelská s mateřskými školami. Někteří členové hnutí hlasovali proti tomuto návrhu i přesto, že by jeho schválení znamenalo pro rodiče dětí od dvou do tří let měsíční úsporu kolem 3 500 korun, město by díky němu ušetřilo asi dva miliony korun ročně. „Část hnutí M.O.R. nehlasovalo věcně, ale z principu proti koalici. Nezajímalo je, že berou šanci rodičům malých dětí ušetřit tisíce korun tím, že by místo příspěvku za jesle platili jen školkovné. Nezajímalo je, že šlo jen o formální změnu, že jesle by fakticky zůstaly zachovány s plným rozsahem služeb jako doposud, jen by se nejmenovaly jesle, ale mateřská škola,“ konstatoval Adámek.

Střet zájmů, říká primátor

K napjatým vztahům mezi koalicí a částí hnutí M.O.R. přispělo i to, že rada města odhlasovala minulý týden odvolání blízkého spolupracovníka Evy Štauderové a člena tohoto hnutí Miroslava Rafaji z dozorčí rady společnosti Vodovody a Kanalizace Zlín. „Dostal se do morálního střetu zájmů. Sedí v dozorčí radě VaK a přitom firma, kterou vlastní, začala dělat revize hasících přístrojů Moravské vodárenské. Tedy společnosti, která VaK dlouhé roky ovládala na základě tolik diskutovaného provozního modelu, což platilo ještě do nedávné doby,“ upozornil zlínský primátor.

Miroslava Rafaju by měl podle návrhu koalice nahradit v dozorčí radě některý z  opozičních zastupitelů. „Naše hnutí šlo do voleb s tím, že v  kontrolních orgánech jako jsou dozorčí rady mají být zastoupené i opoziční strany. Poté, co se Miroslav Rafaja dostal do střetu zájmů, nám přijde v rámci transparentnosti působení města ve VaK vhodné, aby jej nahradil někdo z opozice. S tím ale Štauderová nesouhlasí,“ upřesnil Landsfeld.

Ztratí většinu

Pokud dojde k dlouhodobě avizovanému odchodu části hnutí M.O.R. do opozice, ztratí koaliční strany TOP 09/STAN, KDU-ČSL a ZHN v zastupitelstvu většinu. „Nedá se nic dělat. Budeme o předkládaných materiálech ještě více diskutovat s opozicí a jsem přesvědčen o tom, že ty hlavní získají i jejich podporu. Většina současného zastupitelstva má zájem pracovat pro město a ne politikařit,“ je přesvědčen Adámek. Podle něj bude domluva v zastupitelstvu možná i pro to, že od počátku tohoto volebního období koalice a opozice spolupracují v  různých orgánech, například komisích pro místní části. „Situace s odpadlíky z M.O.R. je tedy pro nás nepříjemná, ale ne neřešitelná. Určitě ale potvrzuje, že odpadlíci cíleně destabilizují nejen vlády, ale i městská zastupitelstva,“ dodal Adámek.

Ivana Fojtů

Vložil: Anička Vančová