Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V kardiovaskulárním centru KNTB ošetřují stále více pacientů

25.02.2014
V kardiovaskulárním centru KNTB ošetřují stále více pacientů

Foto: fnbrno.cz

Popisek: Nemocnice, ilustrační foto

Stále více pacientů s onemocněním srdce ošetřují lékaři ve zlínské Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB) díky Kardiovaskulárnímu centru pro dospělé (KVC), které zde bylo ustaveno v lednu 2010.

Zatímco například v roce 2008 kardiologové provedli 1891 koronarografií, v roce 2012 jich bylo 2187. Počty těchto výkonů se každoročně pohybují kolem 2100 až 2200 srdečních katetrizací. Celkově množství ošetřených pacientů v kardiocentru vzrostlo o 10 až 20 procent.

Výrazně poklesl počet zaváděných dočasných kardiostimulátorů

„Dělat více výkonů nám dovoluje nejen otevření nových zákrokových sálů v roce 2011 a instalování dvou angiolinek v nich, ale také vybavení dalšími moderními přístroji. Pacienti tak nemusejí na většinu zákroků dojíždět na jiná pracoviště, jako tomu bylo v některých případech dřív,“ řekl primář kardiovaskulárního centra Zdeněk Coufal.

Zlepšila se podle něho dostupnost výkonů jak v intervenční kardiologii, což jsou zákroky na koronárních tepnách, tak v arytmologii a kardiostimulaci a v intervenční radiologii, tedy zákrocích na tepnách horních a dolních končetin.

„Výrazný posun nastal právě v segmentu arytmologicko-kardiostimulačním, a to v dostupnosti operace trvalých kardiostimulátorů. Do zprovoznění nových sálů byly kardiostimulace prováděny jen jediný den v týdnu na centrálních operačních sálech a mnozí pacienti tak museli čekat do implantace trvalého kardiostimulátoru zajištěni kardiostimulátorem dočasným. Nyní můžeme stimulátory implantovat prakticky každý den. Výrazně tak poklesl počet zaváděných dočasných kardiostimulátorů, což mnohdy způsobovalo nezanedbatelná rizika komplikací pro nemocné. Například loni jsme implantovali 234 trvalých kardiostimulátorů, což je o 30 více než v roce 2012,“ sdělil primář Coufal.

Rozšířená diagnostika

Díky vybavení CT (computerový tomograf) a MR (magnetická rezonance) kvalitnějším a novým hardwarem a softwarem nastal významný posun také v diagnostice cévního postižení dolních a horních končetin a tepen, které zásobují mozek. „Mohli jsme diagnostiku podstatně rozšířit, například na podkolenní a kotníkovou oblast, tepny zásobující orgány dutiny břišní, ledvinné tepny a další,“ uvedl primář oddělení zobrazovacích metod Jiří Tesař.

„Samotná diagnostika se tak již provádí téměř výhradně neinvazivním způsobem, to znamená pro pacienta méně rizikovým, a na samotné invazivní zákroky je díky tomu možné se dopředu lépe připravit“, sdělil primář Tesař.   

Zánět srdečního svalu

Instalace nového přístroje pro MR s kardiologickým software umožnila podle něho kvalitativně novou možnost kardiologické diagnostiky. „Tato možnost je ve Zlínském kraji jediná právě v KNTB. Vyšetření je poměrně časově náročné a čekací doby byly dříve velmi dlouhé, až několik týdnů či měsíců právě proto, že se musely provádět na jiných pracovištích – Olomouc, Brno, Ostrava. V některých akutních případech, například při zánětu srdečního svalu, bylo včasné vyšetření prakticky nemožné, což ohrožovalo pacienta. Teď můžeme nemocného, který to potřebuje, vyšetřittřeba do druhého dne,“ dodal Tesař.MR vyšetření srdce umožňuje diagnostikovat některá srdeční onemocnění, která jsou jinými vyšetřovacími metodami zjistitelná s obtížemi nebo vůbec – například zmíněný zánět srdečního svalu.

Zřízení stacionáře

„Naše kardiovaskulární centrum má dobré jméno jak mezi pacienty, tak mezi odborníky. Je schopné ošetřit ještě více nemocných než dosud, ale zatím tomu brání lůžková kapacita kardiologického oddělení interní kliniky. Řešením by bylo zřízení stacionáře. V něm by vybraná skupina pacientů byla po zákroku několik hodin sledována a propuštěna domů. To znamená, že by tito pacienti nebyli hospitalizováni,“ sdělil ředitel KNTB Pavel Calábek. 

Statut „Kardiovaskulární centrum pro dospělé“ byl kardiocentru v KNTB přiřazen k 1.1.2010. Zlínské kardiocentrum bylo Ministerstvem zdravotnictví ČR na základě Věstníku z prosince 2009 zařazeno do sítě Komplexních kardiovaskulárních center pro dospělé (11 pracovišť zahrnujících i kardiochirurgii) a Kardiovaskulárních center pro dospělé (šest pracovišť bez kardiochirurgie). V lednu 2012 byla platnost statutu KVC v KNTB prodloužena do 31. 12. 2014.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Redaktor KL