Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V kardiovaskulárním centru KNTB ošetřují stále více pacientů

25.02.2014
V kardiovaskulárním centru KNTB ošetřují stále více pacientů

Autor: fnbrno.cz

Popisek: Nemocnice, ilustrační foto

Stále více pacientů s onemocněním srdce ošetřují lékaři ve zlínské Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB) díky Kardiovaskulárnímu centru pro dospělé (KVC), které zde bylo ustaveno v lednu 2010.

Zatímco například v roce 2008 kardiologové provedli 1891 koronarografií, v roce 2012 jich bylo 2187. Počty těchto výkonů se každoročně pohybují kolem 2100 až 2200 srdečních katetrizací. Celkově množství ošetřených pacientů v kardiocentru vzrostlo o 10 až 20 procent.

Výrazně poklesl počet zaváděných dočasných kardiostimulátorů

„Dělat více výkonů nám dovoluje nejen otevření nových zákrokových sálů v roce 2011 a instalování dvou angiolinek v nich, ale také vybavení dalšími moderními přístroji. Pacienti tak nemusejí na většinu zákroků dojíždět na jiná pracoviště, jako tomu bylo v některých případech dřív,“ řekl primář kardiovaskulárního centra Zdeněk Coufal.

Zlepšila se podle něho dostupnost výkonů jak v intervenční kardiologii, což jsou zákroky na koronárních tepnách, tak v arytmologii a kardiostimulaci a v intervenční radiologii, tedy zákrocích na tepnách horních a dolních končetin.

„Výrazný posun nastal právě v segmentu arytmologicko-kardiostimulačním, a to v dostupnosti operace trvalých kardiostimulátorů. Do zprovoznění nových sálů byly kardiostimulace prováděny jen jediný den v týdnu na centrálních operačních sálech a mnozí pacienti tak museli čekat do implantace trvalého kardiostimulátoru zajištěni kardiostimulátorem dočasným. Nyní můžeme stimulátory implantovat prakticky každý den. Výrazně tak poklesl počet zaváděných dočasných kardiostimulátorů, což mnohdy způsobovalo nezanedbatelná rizika komplikací pro nemocné. Například loni jsme implantovali 234 trvalých kardiostimulátorů, což je o 30 více než v roce 2012,“ sdělil primář Coufal.

Rozšířená diagnostika

Díky vybavení CT (computerový tomograf) a MR (magnetická rezonance) kvalitnějším a novým hardwarem a softwarem nastal významný posun také v diagnostice cévního postižení dolních a horních končetin a tepen, které zásobují mozek. „Mohli jsme diagnostiku podstatně rozšířit, například na podkolenní a kotníkovou oblast, tepny zásobující orgány dutiny břišní, ledvinné tepny a další,“ uvedl primář oddělení zobrazovacích metod Jiří Tesař.

„Samotná diagnostika se tak již provádí téměř výhradně neinvazivním způsobem, to znamená pro pacienta méně rizikovým, a na samotné invazivní zákroky je díky tomu možné se dopředu lépe připravit“, sdělil primář Tesař.   

Zánět srdečního svalu

Instalace nového přístroje pro MR s kardiologickým software umožnila podle něho kvalitativně novou možnost kardiologické diagnostiky. „Tato možnost je ve Zlínském kraji jediná právě v KNTB. Vyšetření je poměrně časově náročné a čekací doby byly dříve velmi dlouhé, až několik týdnů či měsíců právě proto, že se musely provádět na jiných pracovištích – Olomouc, Brno, Ostrava. V některých akutních případech, například při zánětu srdečního svalu, bylo včasné vyšetření prakticky nemožné, což ohrožovalo pacienta. Teď můžeme nemocného, který to potřebuje, vyšetřittřeba do druhého dne,“ dodal Tesař.MR vyšetření srdce umožňuje diagnostikovat některá srdeční onemocnění, která jsou jinými vyšetřovacími metodami zjistitelná s obtížemi nebo vůbec – například zmíněný zánět srdečního svalu.

Zřízení stacionáře

„Naše kardiovaskulární centrum má dobré jméno jak mezi pacienty, tak mezi odborníky. Je schopné ošetřit ještě více nemocných než dosud, ale zatím tomu brání lůžková kapacita kardiologického oddělení interní kliniky. Řešením by bylo zřízení stacionáře. V něm by vybraná skupina pacientů byla po zákroku několik hodin sledována a propuštěna domů. To znamená, že by tito pacienti nebyli hospitalizováni,“ sdělil ředitel KNTB Pavel Calábek. 

Statut „Kardiovaskulární centrum pro dospělé“ byl kardiocentru v KNTB přiřazen k 1.1.2010. Zlínské kardiocentrum bylo Ministerstvem zdravotnictví ČR na základě Věstníku z prosince 2009 zařazeno do sítě Komplexních kardiovaskulárních center pro dospělé (11 pracovišť zahrnujících i kardiochirurgii) a Kardiovaskulárních center pro dospělé (šest pracovišť bez kardiochirurgie). V lednu 2012 byla platnost statutu KVC v KNTB prodloužena do 31. 12. 2014.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace