Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„Odevšad je sem daleko, krachlo lázeňství i sociální dávky!“ Na Zlínsku mají nového senátora z KDU-ČSL. Proč porazil ódéesáka?

21.01.2014
„Odevšad je sem daleko, krachlo lázeňství i sociální dávky!“  Na Zlínsku mají nového senátora z KDU-ČSL. Proč porazil ódéesáka?

Foto: Facebook

Popisek: Patrik Kunčar

Tomio Okamuru střídá na postu senátora v obvodě číslo 80 Zlín uherskobrodský starosta Patrik Kunčar (KDU-ČSL). Ve druhém kole senátních voleb, které proběhly v sobotu 18. ledna, porazil svého finálového soka, bývalého hejtmana Libora Lukáše z ODS. V Senátu chce dopomoci rozvoji svého regionu. „Zdá se mi, že je na pokraji zájmu, daleko od Prahy. Než se k nám něco dostane, trvá to,“ sdělil Parlamentním listům.cz.

Podle některých názorů, ostatně i Lukáše samého, rozhodovala o výsledku i stranická příslušnost. „Že jsem bojoval v dresu občanských demokratů, mi nepřineslo nic. Naopak spíše negativní připomínky od těch, se kterými jsem hovořil,“ sdělil exhejtman. 

Naopak stranický kolega nově zvoleného senátora, známý poslanec Hovorka uvedl: „Rozhodly lidské charaktery kandidátů, a ne stranická příslušnost,“ řekl Parlamentním listům.cz.

Patrik Kunčar svým zvolením do Senátu vstupuje do politiky celostátní. I on bedlivě sleduje vznik nové vlády za účasti lidovců. „Doufám, že už bude co nejdříve jmenována. Aby mohla začít řešit problémy této země a běžných občanů. Věřím, že se bude jednat o vládu úspěšnou a důvěryhodnou. Po neúspěšné vládě pod taktovkou ODS a Rusnokově vládě bez důvěry si to naše republika zaslouží,“ objasnil nový senátor Parlamentním listům.cz.

Výrazné vítězství starosty

Uherskobrodský starosta vyhrál už v prvním kole, kdy získal hlas 5 363 voličů, což stačilo na 23,36 procent všech odevzdaných. Do druhého kola s ním postoupil bývalý hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš, krajský šéf ODS. Druhé kolo vyznělo poměrně výrazně pro představitele KDU-ČSL. Starosta dostal 10 113 hlasů oproti 5 860 pro exhejtmana, v procentech to znamenalo poměr 63,31 ku 36,68. Volební účast byla nízká, jen 16,36 procent.

Z Prahy je sem daleko

Už před volbami se Patrik Kunčar vyjádřil Parlamentním listům.cz ke svým plánům v případě zvolení. Chce pomoci zpropagovat region, který je dle něj na pokraji zájmu. „Z Prahy je sem daleko. Než se sem něco dostane, trvá to. Proto je potřeba vybudovat rozsáhlou silniční síť a propojení se Slovenskem,“ uvedl.

I východní Slovácko, kam volební obvod číslo 80 patří, se potýká s vysokou nezaměstnaností, což si uvědomuje i nově zvolený senátor. „Pokusím se do regionu přilákat co nejvíce firem. Víme, jak kvůli nešťastné úhradové vyhlášce vypadá lázeňství. Nedaleko od nás jsou luhačovické lázně. I zde došlo k velkému úbytku hostů, propouštění a obavám o budoucnost,“ vypozoroval.

Starosta se míní soustředit i na sociální oblast a ubytovny pro nepřizpůsobivé. „Výplata sociálních dávek, která vloni přešla po úřady práce, nefunguje. I když u nás v Uherském Brodě to zainteresované pracovnice s maximálním vypětím zvládají,“ upozornil Parlamentní listy.cz.

Rozhodla stranická příslušnost, míní politolog

Kandidátovi KDU-ČSL pomohla možná ke zvolení i značka jeho strany. Rozhodně mu minimálně neublížila. Libor Lukáš z ODS na tom byl z tohoto pohledu hůře. Jeho strana prochází krizí. „Lukášovým negativem je jeho členství v ODS. Naopak KDU-ČSL je v tomto obvodu silná, což je Kunčarova výhoda,“ řekl pro Deník po prvním kole politolog Pavel Šaradin.

Po druhém kole se v podobném duchu vyjádřil i poražený finalista Libor Lukáš. „Že jsem bojoval v dresu občanských demokratů, mi nepřineslo nic. Naopak spíše negativní připomínky od těch, se kterými jsem hovořil. Sváděl jsem boj s novými hnutími, i s negativním názorem na občanské demokraty. Což přineslo tento výsledek,“ zmínil pro ČTK.

Voliči ocenili spíše charakterové vlastnosti a předchozí politické působení

Kunčarův stranický kolega Ludvík Hovorka, poslanec zvolený za Zlínský kraj, si naopak myslí, že spíše hrály hlavní roli charakterové vlastnosti kandidátů a jejich předchozí politické působení. „Ve městě se Kunčarovi daří, což přispělo i k volebnímu výsledku. Lidi spíše než stranickou příslušnost hodnotily dvě osobnosti. Byl to souboj mezi nimi a voliči dali přednost Patrikovi. I proto, že některé věci, které se děly za doby, kdy byl Libor Lukáš hejtmanem, nebyly úplně správné. Podle mě tedy rozhodly charakterové vlastnosti, a ne stranická příslušnost,“ vysvětlil Parlamentním listům.cz.

Podobné mínění zastává i samotný vítěz senátních voleb na Zlínsku. „Senátní jsou spíše o lidech než o stranách. Kolega, i když kandidoval za ODS, tak se od té značky úplně distancoval. Já jsem logo KDU-ČSL hrdě nesl. Jsem rád, že jsem za ně mohl kandidovat," objasnil Kunčar Parlamentním listům.cz. „V prvním kole to možná bylo trochu o stranických preferencích, ale ve druhém je to už kdo s koho," doplnil.

Slušný člověk, který své schopnosti prokázal

Starostou Uherského Brodu je Patrik Kunčar od roku 2010. Ještě o rok předtím se jako opoziční zastupitel zasazoval o zachování základní školy v místní části města Havřice, kde bydlí. Zdá se, že v místě svého bydliště je oblíbený. „Vždy, když jsem s něčím potřeboval pomoci, pomohl. Neshody se snaží řešit férově a s úsměvem. Jeho největší předností je slušnost. Až jsem se bál, zda takoví lidé do politiky patří. Myslím ale, že za tři roky, co je starosta, už své schopnosti prokázal,“ domníval se v regionálním tisku František Sedláček, předseda havřických sportovců.

Starostou zůstane, ale zdarma

Mediálně zajímavou otázkou je, zda Kunčar zůstane sedět na dvou židlích, tedy senátora a starosty. Pravdou je, že komunální volby budou už za několik měsíců, letos na podzim. Kunčar chce starostovat do konce volebního období, což deklaroval ještě předtím, než nominaci na uchazeče o post senátora přijal. „Neuteču od rozdělané práce a mandát starosty dokončím. K tomuto mému rozhodnutí přispělo i to, že mi spousta obyvatel Uherského Brodu říkala, že by mi hlas dali, ale nechtějí, abych jim utekl do Prahy,“ vysvětloval Kunčar. Funkci starosty chce vykonávat od doby zvolení do Senátu zdarma.

Republika si zaslouží úspěšnou a důvěryhodnou vládu

Svým zvolením do Senátu vstupuje Kunčar do politiky celostátní. Jeho KDU-ČSL se stává součástí nové koaliční vlády. Co od ní očekává Kunčar? „Doufám, že už bude co nejdříve jmenována. Aby mohla začít řešit problémy této země a běžných občanů. Věřím, že se bude jednat o vládu úspěšnou a důvěryhodnou. Po neúspěšné vládě pod taktovkou ODS a Rusnokově vládě bez důvěry si to naše republika zaslouží,“ uzavřel Kunčar pro Parlamentní listy.cz.

Oldřich Szaban

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová