Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lidi mi pláčou na ulicích. V bídě dnes žijí mladí i staří, vypráví komunista

06.01.2014
Lidi mi pláčou na ulicích. V bídě dnes žijí mladí i staří, vypráví komunista

Autor: Facebook

Popisek: Radomír Rafaja

ROZHOVOR Kandidát do Senátu Radomír Rafaja (KSČM) nesouhlasí s výrokem Václava Klause o tom, že komunismus je odepsaná záležitost. Setkává se totiž i s tím, že si mu stěžují senioři se slzami v očích na podmínky, ve kterých musí žít. Sám chce proto lepší život nejen pro lidi vyššího věku, ale i mladé lidi bez práce. Také o tom, že agituje pro doplňovací volby na Zlínsku i v předvolebním autobuse, byla řeč v rozhovoru, který Rafaja poskytl redakci ParlamentníchListů.cz.

Nastartovali jste předvolební autobus. Proč jste zvolil právě tento způsob oslovování voličů?

Autobus jsme si pronajali od dopravního podniku a vozíme občany zdarma. To je první vlaštovka. Volební autobus je oblepený plakáty a jezdí s ním různí kandidáti. Využíváme ho při předvolebních kampaních. Když jsou volby do sněmovny, tak v něm jezdí naši kandidáti na poslance a teď v něm rozdáváme letáky v souvislosti s kampaní do Senátu. Autobus jezdí vždy na linkách v daném regionu. Já teď také jezdím tímto autobusem a rozdávám lidem materiály. Máme připravenou skládačku a pozornosti k novému roku, například perníčky s logem KSČM.

Proč jste se vlastně rozhodl jít do senátní kampaně?

Navrhli mě a navíc pracuji v komunální politice delší dobu. Jsem zastupitelem města Zlína a pracoval jsem v různých funkcích. Chci lidem pomoct a mám zkušenosti z komunální politiky.

Máte konkrétní téma, se kterým se chcete prosadit?

Chci podpořit v tomto regionu, který se zdá být trochu zastrčený, například lázeňství v Luhačovicích. Myslím si, že tyto lázně ještě neztratily svůj lesk. Mám samozřejmě i další priority: například církevní restituce nebo zdravotnictví.

V čem si myslíte, že je Vaše přednost ve srovnání s ostatními kandidáty?

Asi bych neřekl, že mám nějakou přednost, ale myslím si, že by se lidé už měli trochu vzpamatovat a už nevolit pravicové strany. Měli by konečně přijít na to, že levice chce ve svém programu udělat něco pro lidi. Všechny hlasy, které dostal pan Babiš v parlamentních volbách, byly hlasy protestní, protože lidé měli už dost pravicových vlád. Proto lidé volili menší zlo a novým hnutím dali hlas.

Bývalý prezident Václav Klaus ve svém novoročním vystoupení řekl, že je komunismus už odepsanou součástí dějin. Co si o tom myslíte Vy?

O tom nejsem přesvědčený, protože protestní hlasy zaznívají. Kdyby se občané po roce 1989 měli dobře, tak by neměli proč stávkovat a nemuseli by být nespokojení. I já jsem si myslel, že nastane změna, ale když mluvím s lidmi, tak slyším, že se moc dobře nemají. Starší lidé přede mnou kolikrát pláčou na ulici. Mají nízké důchody a všechno se zdražuje. Když žijí dva a mají dohromady například patnáct tisíc, tak ještě veškeré platby zvládnou hradit, ale když zůstane důchodce sám, tak se ocitne na pokraji bídy. Nenaslouchám přitom jen starším lidem, stěžují si i mladí, kteří nemají práci a bydlení. Řekněte mi, kdo z těch, kteří si založí rodinu, má dva miliony korun na byt? O tyto věci se dnes nikdo nezajímá.

Parlamentní listy.cz, Daniela Černá

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace