Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Lidi mi pláčou na ulicích. V bídě dnes žijí mladí i staří, vypráví komunista

06.01.2014
Lidi mi pláčou na ulicích. V bídě dnes žijí mladí i staří, vypráví komunista

Autor: Facebook

Popisek: Radomír Rafaja

ROZHOVOR Kandidát do Senátu Radomír Rafaja (KSČM) nesouhlasí s výrokem Václava Klause o tom, že komunismus je odepsaná záležitost. Setkává se totiž i s tím, že si mu stěžují senioři se slzami v očích na podmínky, ve kterých musí žít. Sám chce proto lepší život nejen pro lidi vyššího věku, ale i mladé lidi bez práce. Také o tom, že agituje pro doplňovací volby na Zlínsku i v předvolebním autobuse, byla řeč v rozhovoru, který Rafaja poskytl redakci ParlamentníchListů.cz.

Nastartovali jste předvolební autobus. Proč jste zvolil právě tento způsob oslovování voličů?

Autobus jsme si pronajali od dopravního podniku a vozíme občany zdarma. To je první vlaštovka. Volební autobus je oblepený plakáty a jezdí s ním různí kandidáti. Využíváme ho při předvolebních kampaních. Když jsou volby do sněmovny, tak v něm jezdí naši kandidáti na poslance a teď v něm rozdáváme letáky v souvislosti s kampaní do Senátu. Autobus jezdí vždy na linkách v daném regionu. Já teď také jezdím tímto autobusem a rozdávám lidem materiály. Máme připravenou skládačku a pozornosti k novému roku, například perníčky s logem KSČM.

Proč jste se vlastně rozhodl jít do senátní kampaně?

Navrhli mě a navíc pracuji v komunální politice delší dobu. Jsem zastupitelem města Zlína a pracoval jsem v různých funkcích. Chci lidem pomoct a mám zkušenosti z komunální politiky.

Máte konkrétní téma, se kterým se chcete prosadit?

Chci podpořit v tomto regionu, který se zdá být trochu zastrčený, například lázeňství v Luhačovicích. Myslím si, že tyto lázně ještě neztratily svůj lesk. Mám samozřejmě i další priority: například církevní restituce nebo zdravotnictví.

V čem si myslíte, že je Vaše přednost ve srovnání s ostatními kandidáty?

Asi bych neřekl, že mám nějakou přednost, ale myslím si, že by se lidé už měli trochu vzpamatovat a už nevolit pravicové strany. Měli by konečně přijít na to, že levice chce ve svém programu udělat něco pro lidi. Všechny hlasy, které dostal pan Babiš v parlamentních volbách, byly hlasy protestní, protože lidé měli už dost pravicových vlád. Proto lidé volili menší zlo a novým hnutím dali hlas.

Bývalý prezident Václav Klaus ve svém novoročním vystoupení řekl, že je komunismus už odepsanou součástí dějin. Co si o tom myslíte Vy?

O tom nejsem přesvědčený, protože protestní hlasy zaznívají. Kdyby se občané po roce 1989 měli dobře, tak by neměli proč stávkovat a nemuseli by být nespokojení. I já jsem si myslel, že nastane změna, ale když mluvím s lidmi, tak slyším, že se moc dobře nemají. Starší lidé přede mnou kolikrát pláčou na ulici. Mají nízké důchody a všechno se zdražuje. Když žijí dva a mají dohromady například patnáct tisíc, tak ještě veškeré platby zvládnou hradit, ale když zůstane důchodce sám, tak se ocitne na pokraji bídy. Nenaslouchám přitom jen starším lidem, stěžují si i mladí, kteří nemají práci a bydlení. Řekněte mi, kdo z těch, kteří si založí rodinu, má dva miliony korun na byt? O tyto věci se dnes nikdo nezajímá.

Parlamentní listy.cz, Daniela Černá

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace