Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Za Maděru, na maděru! ODS na Zlínsku skončila, nastupuje nejstarší Pirát

06.01.2014
Za Maděru, na maděru! ODS na Zlínsku skončila, nastupuje nejstarší Pirát

Foto: Piráti

Popisek: Luděk Maděra

V okamžiku, kdy se Tomio Okamura (Úsvit přímé demokracie) stal poslancem, zanikl jeho mandát senátora. Na Zlínsku se proto na plné obrátky rozjel boj o přízeň voličů. Důrazně o sobě dávají vědět i Piráti. Podpořit svého kandidáta v třídenní kampani do Senátu přijeli členové strany z celé republiky, včetně předsedy Ivana Bartoše. Neoficiální heslo akce znělo: „Za Maděru, na maděru!“

Na Zlínsku odstartovali Piráti kontaktní kampaň v pátek v Otrokovicích. A z výsledků právě páteční štace po místních restauracích byli její aktéři velmi spokojení. „Kdyby volby vypadaly tak, jako nás lidé přijímali včera, tak toho senátora máme. Byli jsme všude vítaní, Luďka lidé znali a měli přehled i o naší politice. Pořád se dá ještě vnímat dozvuk poslaneckých voleb, takže lidé o Pirátech měli informace,“ prohlásil v sobotu před začátkem víkendové kampaně Bartoš, který věří, že právě v senátních volbách na Zlínsku by jeho strana mohla zabodovat.

Podpořit svého kandidáta přijeli členové strany z celé republiky. „Všichni byli o Vánocích s rodinami a dětmi, tak je to i pro kluky příjemné říct, že jedou dělat kampaň do Zlína,“ vysvětlil šéf Pirátů Ivan Bartoš. Silná podpora ale měla i další pádný důvod. Luděk Maděra by byl totiž vůbec prvním skutečně pirátským senátorem, dřívější kandidát Libor Michálek byl totiž zvolen za koalici podporovanou kromě Pirátů i jinými stranami.

V sobotu agitovali před otrokovickou Billou

O víkendu se pak rozjela parta členů strany po skupinách do jednotlivých měst regionu. „Že by přijelo dvacet Pirátů z republiky někde agitovat, tak to se nám ještě nestalo. Je to i pro nás příjemné,“ podotkl Bartoš. V sobotu kolem poledne zakotvila část Pirátů včetně Maděry a Bartoše také u otrokovické Billy. Rozdávali letáky, oslovovali veřejnost, hráli na harmoniky a kdo měl štěstí, dostal i Pirátské razítko od stylově oblečeného člena strany s papouškem na rameni.

S občany diskutoval samozřejmě také kandidát a informační aktivista Maděra. „Celé roky bojuji o to, aby se musel dodržovat zákon o svobodném přístupu k informacím. Problém je, že na obecních, městských i krajských úřadech mohou rozkrást veškerý majetek a nikdo se to nedozví. Státní správu může kontrolovat NKÚ, takže se někdy problémy na veřejnost dostanou, ale NKÚ nesmí kontrolovat samosprávu. Návrh v Parlamentu byl, ale Senát to zamítl,“ vysvětloval Luděk Maděra, který zároveň upozornil na to, že úřady podle něj nejsou schopny poskytovat pravdivé informace občanům. Kandidáta na senátora také zajímá, jaké odměny se na úřadech rozdávají a konkrétně žádal i krajský úřad ve Zlíně o seznam odměn, které si tam vyplatili, bohužel neúspěšně. A protože se mu byrokratická mašinérie vůbec nelíbí, právě o změnu by se chtěl zasadit i v senátorském křesle.

ODS skončila, šanci má prý Maděra

Právě na Luďka Maděru vsadila strana také kvůli jeho vytrvalé snaze o svobodný přístup k informacím. „Ve Zlínském kraji je známý tím, že dlouhodobě pracoval pro magistrát, tam upozorňoval na korupci a následně ho vyhodili. Dlouhodobě bojuje za právo zveřejňování informací, dotáhl to až k Nejvyššímu soudu. Úřady si s ním hrají ale na kočku a na myš. My si nemyslíme, že jeden člověk může něco rychle zlomit, ale naše filosofie je, že ukážeme lidem, jaká je pravda,“ vysvětlil Bartoš.

„Kdyby se Luděk dostal do Senátu, tak nebudeme vidět veškeré události jen z televize, ale primárně je budeme zveřejňovat, jakmile je senátoři dostanou na stůl, což se neděje. Co ví obyčejný člověk o Senátu? Většinou se nedozví nic,“ dodal. Maděra bude muset ale zdolat silnou konkurenci. Podle Bartoše ale někteří kandidáti už tak moc nebezpeční nejsou. „Co se týká ODS, tak jejich kandidáta vidím jako poslední záchvěv. Hvězdy zlínských politiků padají a v budoucnu možná podobná trajektorie vývoje jako u ODS zasáhne i ČSSD. Myslím si, že ODS na Zlínsku skončila,“ okomentoval situaci Bartoš. Jejich předvolební kampaň v regionu skončila v neděli odpoledne.

Daniela Černá

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová