Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Za Maděru, na maděru! ODS na Zlínsku skončila, nastupuje nejstarší Pirát

06.01.2014
Za Maděru, na maděru! ODS na Zlínsku skončila, nastupuje nejstarší Pirát

Autor: Piráti

Popisek: Luděk Maděra

V okamžiku, kdy se Tomio Okamura (Úsvit přímé demokracie) stal poslancem, zanikl jeho mandát senátora. Na Zlínsku se proto na plné obrátky rozjel boj o přízeň voličů. Důrazně o sobě dávají vědět i Piráti. Podpořit svého kandidáta v třídenní kampani do Senátu přijeli členové strany z celé republiky, včetně předsedy Ivana Bartoše. Neoficiální heslo akce znělo: „Za Maděru, na maděru!“

Na Zlínsku odstartovali Piráti kontaktní kampaň v pátek v Otrokovicích. A z výsledků právě páteční štace po místních restauracích byli její aktéři velmi spokojení. „Kdyby volby vypadaly tak, jako nás lidé přijímali včera, tak toho senátora máme. Byli jsme všude vítaní, Luďka lidé znali a měli přehled i o naší politice. Pořád se dá ještě vnímat dozvuk poslaneckých voleb, takže lidé o Pirátech měli informace,“ prohlásil v sobotu před začátkem víkendové kampaně Bartoš, který věří, že právě v senátních volbách na Zlínsku by jeho strana mohla zabodovat.

Podpořit svého kandidáta přijeli členové strany z celé republiky. „Všichni byli o Vánocích s rodinami a dětmi, tak je to i pro kluky příjemné říct, že jedou dělat kampaň do Zlína,“ vysvětlil šéf Pirátů Ivan Bartoš. Silná podpora ale měla i další pádný důvod. Luděk Maděra by byl totiž vůbec prvním skutečně pirátským senátorem, dřívější kandidát Libor Michálek byl totiž zvolen za koalici podporovanou kromě Pirátů i jinými stranami.

V sobotu agitovali před otrokovickou Billou

O víkendu se pak rozjela parta členů strany po skupinách do jednotlivých měst regionu. „Že by přijelo dvacet Pirátů z republiky někde agitovat, tak to se nám ještě nestalo. Je to i pro nás příjemné,“ podotkl Bartoš. V sobotu kolem poledne zakotvila část Pirátů včetně Maděry a Bartoše také u otrokovické Billy. Rozdávali letáky, oslovovali veřejnost, hráli na harmoniky a kdo měl štěstí, dostal i Pirátské razítko od stylově oblečeného člena strany s papouškem na rameni.

S občany diskutoval samozřejmě také kandidát a informační aktivista Maděra. „Celé roky bojuji o to, aby se musel dodržovat zákon o svobodném přístupu k informacím. Problém je, že na obecních, městských i krajských úřadech mohou rozkrást veškerý majetek a nikdo se to nedozví. Státní správu může kontrolovat NKÚ, takže se někdy problémy na veřejnost dostanou, ale NKÚ nesmí kontrolovat samosprávu. Návrh v Parlamentu byl, ale Senát to zamítl,“ vysvětloval Luděk Maděra, který zároveň upozornil na to, že úřady podle něj nejsou schopny poskytovat pravdivé informace občanům. Kandidáta na senátora také zajímá, jaké odměny se na úřadech rozdávají a konkrétně žádal i krajský úřad ve Zlíně o seznam odměn, které si tam vyplatili, bohužel neúspěšně. A protože se mu byrokratická mašinérie vůbec nelíbí, právě o změnu by se chtěl zasadit i v senátorském křesle.

ODS skončila, šanci má prý Maděra

Právě na Luďka Maděru vsadila strana také kvůli jeho vytrvalé snaze o svobodný přístup k informacím. „Ve Zlínském kraji je známý tím, že dlouhodobě pracoval pro magistrát, tam upozorňoval na korupci a následně ho vyhodili. Dlouhodobě bojuje za právo zveřejňování informací, dotáhl to až k Nejvyššímu soudu. Úřady si s ním hrají ale na kočku a na myš. My si nemyslíme, že jeden člověk může něco rychle zlomit, ale naše filosofie je, že ukážeme lidem, jaká je pravda,“ vysvětlil Bartoš.

„Kdyby se Luděk dostal do Senátu, tak nebudeme vidět veškeré události jen z televize, ale primárně je budeme zveřejňovat, jakmile je senátoři dostanou na stůl, což se neděje. Co ví obyčejný člověk o Senátu? Většinou se nedozví nic,“ dodal. Maděra bude muset ale zdolat silnou konkurenci. Podle Bartoše ale někteří kandidáti už tak moc nebezpeční nejsou. „Co se týká ODS, tak jejich kandidáta vidím jako poslední záchvěv. Hvězdy zlínských politiků padají a v budoucnu možná podobná trajektorie vývoje jako u ODS zasáhne i ČSSD. Myslím si, že ODS na Zlínsku skončila,“ okomentoval situaci Bartoš. Jejich předvolební kampaň v regionu skončila v neděli odpoledne.

Daniela Černá

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace