Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Lidé využili možnost nechat si vyšetřit zdarma funkci plic

03.12.2013
Lidé využili možnost nechat si vyšetřit zdarma funkci plic

Autor: archiv

Popisek: Nové infuzní pumpy v Krajské nemocnici Tomáše Bati

Osmnáct zájemců dnes přišlo do plicních ambulancí zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), aby si nechali vyšetřit zdarma funkci plic.

Tuto možnost jim nabídlo plicní oddělení při příležitosti Světového dne CHOPN – chronické obstrukční plicní nemoci, ke kterému se tímto způsobem připojilo. U žádného z vyšetřených nenašli lékaři patologický nález.

Zjistit stav svých plic si nechal pomocí vyšetření spirometrem také pětašedesátiletý muž ze Zlína

„Dnešní akce má charakter prevence. Cílem je přimět co nejvíc lidí, aby se lépe starali o svoje zdraví. Těší nás, že příležitost nechat se vyšetřit zadarmo lidé využili. Vždy je lepší nemocem předcházet, a když už se objeví, zahájit včas léčbu,“ řekl primář plicního oddělení KNTB Vladimír Řihák.

Zjistit stav svých plic si nechal pomocí vyšetření spirometrem také pětašedesátiletý muž ze Zlína – Malenovic. „Trápí mě suchý kašel. Chodíval jsem dřív k plicní lékařce do svitovského areálu, ale už jsem tam dlouho nebyl. Když jsem si v novinách přečetl o dnešní akci, tak jsem preventivně k vyšetření raději přišel,“ sdělil.

O rok starší Libuše Jurčíková ze Zlína se o dnešní akci dozvěděla také z novin. „Mám roky sennou rýmu. Už jsem kdysi na spirometru ve zlínské nemocnici byla, tak jsem si to přišla preventivně zopakovat,“ prozradila známá zlínská dlouholetá sportovkyně – běžkyně.

V důsledku nemoci zemře 1700 lidí ročně

„Mám problém s imunitou a sedá mi to na průdušky. Nijak se neléčím, proto jsem využila možnost nechat si plíce vyšetřit,“ prozradila důvod své návštěvy třiašedesátiletá Zlíňanka. Zlínské novinky informovala Karla Havlíková, tisková mluvčí KNTB.

CHOPN je druhá nejrozšířenější infekční choroba na světě. V současné době jí trpí přibližně 600 milionů lidí. V České republice se jedná zhruba o 700 až 800 tisíc dospělých.

Odborníci předpokládají, že počet pacientů s CHOPN následkem zvyšujícího se počtu kuřáků ve společnosti ještě více poroste. V roce 2020 bude CHOPN dokonce třetí nejčastější příčinou úmrtí. V České republice v důsledku CHOPN zemře každoročně asi 1 700 lidí.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace