Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jedinečná nálada doby největšího rozkvětu lázní, počátku 20. století… Zrekonstruované Sluneční lázně se otevřou na konci května

13.05.2024
Jedinečná nálada doby největšího rozkvětu lázní, počátku 20. století… Zrekonstruované Sluneční lázně se otevřou na konci května

Foto: Lázně Luhačovice a.s. (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Sluneční lázně v Luhačovicích

Lázeňská tradice, typická architektura Dušana Jurkoviče a moderní pojetí trávení volného času. To všechno najdou návštěvníci v nově zrekonstruovaných Slunečních lázních v Luhačovicích, které se slavnostně otevřou na konci května.

Obnovený areál Slunečních lázní v Luhačovicích, který vznikl rekonstrukcí nevyužívaných lázeňských objektů, začne už brzy sloužit jako unikátní doklad lázeňství a kulturní atmosféry počátku 20. století. V celém areálu se i po rekonstrukci podařilo zachovat jedinečnou náladu z doby největšího rozkvětu lázní.

Výjimečné architektonické dílo Dušana Jurkoviče

„Hlavním cílem obnovy Vodoléčebného ústavu a Říčních a slunečních lázní byla záchrana výjimečného architektonického díla Dušana Jurkoviče. Již nyní mohou hosté navštívit muzeální expozici a brzy zpřístupníme celý areál. Poslední květnový víkend proběhne slavnostní zahájení Sluneční sezóny s programem pro veřejnost,“ sdělil generální ředitel Lázní Luhačovice Jiří Dědek.

 

Interiér Slunečních lázní

Srdcem Slunečních lázní je restaurovaný objekt Vodoléčebného ústavu s expozicí, která se věnuje historii místa, dílu slovenského architekta Dušana Jurkoviče a také vztahu hudebního skladatele Leoše Janáčka k Luhačovicím.

„Dominantou hlavní prohlídkové trasy je hodnotně zrestaurovaná Jurkovičova Odpočívárna vybavená replikami původního mobiliáře z roku 1902. Nechybí artefakty z původního mlýna, na jehož místě byl Vodoléčebný ústav vystavěn, ani autentický model znázorňující podobu areálu z roku 1910,“ přiblížila ředitelka Slunečních lázní Hana Felcmanová.

Leoš Janáček a Luhačovice

Druhé podlaží je věnováno Leoši Janáčkovi a jeho tvorbě s možností poslechu hudebních ukázek, včetně televizního záznamu Glagolské mše.

„Návštěvníci mohou památku volně procházet, zdržet se libovolně dlouho na kterémkoliv místě. V případě zájmu je možné objednání komentované prohlídky s průvodcem,“ pokračovala Felcmanová.

Bývalá plovárna s bazénem a kabinkami v bezprostřední blízkosti Vodoléčebného ústavu byla funkční až do roku 1995, kdy přestala vyhovovat hygienickým předpisům. „Po rekonstrukci již bazén nebude sloužit ke koupání, ale vzniká zde okrasný biotop,“ zmínila ředitelka Slunečních lázní.

 

Odpočívárna

Vodoléčebný ústav i Sluneční lázně jsou kulturní památkou. Budova bývalé Vodoléčby je zároveň zapsána na indikativním seznamu návrhů na národní kulturní památku. Celý areál má ambici stát se dalším turisticky atraktivním místem Luhačovic pro následující generace.

„Kromě standardního návštěvnického využití by měl poskytovat ideální zázemí pro konání kulturních akcí pro dospělé i děti, tematické dny a výstavy. Na těch mimo jiné spolupracujeme i s Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně,“ dodala Hana Felcmanová.

Rekonstrukce Slunečních lázní vyšla na více než 150 milionů korun. Přibližně 70 milionů pokryla dotace z Integrovaného regionálního operačního programu, zbytek financovala akciová společnost Lázně Luhačovice.

Zdroj: Tisková zpráva

Vložil: Markéta Vančová