Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Znojemsko získá do roku 2015 skoro půl miliardy

08.10.2013
Znojemsko získá do roku 2015 skoro půl miliardy

Autor: KIDSOK

Popisek: Železniční souprava - ilustrační foto

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) plánuje v letech 2014 až 2015 revitalizaci a modernizaci tratě Břeclav – Znojmo.

„Trať ze Znojma do Břeclavi se v příštích dvou letech dočká oprav na dvou nevytíženějších úsecích – ze Znojma do Hrušovan nad Jevišovkou a z Mikulova do Břeclavi,“ uvedl starosta Znojma Vlastimil Gabrhel ČSSD)  „Vzhledem k situaci na SŽDC, kde např. chybí prostředky na modernizaci mezinárodní koridorové tratě Brno – Česká Třebová, považuji částku cca čtyři sta miliónů korun pro Znojemsko za velký úspěch," dodává starosta.

Krajská podpora investičních akcí

V minulých dnech znojemský starosta na kraji prověřoval námitky zastupitele Kacetla, které zazněly na minulém zastupitelstvu, že prý „zrychlení vlaků na této trati je pro krajské úředníky nežádoucí“.  „Ukázalo se, že Kacetlovo vyjádření na zastupitelstvu nebylo pravdivé resp. bylo celé vytržené z kontextu. Jediné, co je pravda, je fakt, že šinkanzeny na trati mezi Znojmem a Břeclaví zatím jezdit nebudou. Já osobně to ale nepovažuji za tragédii,“ vysvětluje starosta.

„Rádi bychom uvedli na pravou míru výroky doktora Kacetla na znojemském zastupitelstvu, že Jihomoravský kraj nepodporuje tuto investiční akci. Opak je pravdou. O zvýšení traťové rychlosti na této trati JMK se SŽDC v historii několikráte diskutoval a navrhoval její postupnou realizaci alespoň formou údržbových neinvestičních prací a postupným zabezpečováním přejezdů,“ potvrzuje starostova slova Rostislav Snovický, vedoucí odboru dopravy Krajského úřadu Jihomoravského kraje. Podle pana Snovického byl Jihomoravský kraj kontaktován před několika měsíci SŽDC s návrhem provést revitalizaci resp. modernizaci tratě Břeclav - Znojmo a Jihomoravský kraj nejenže s tímto návrhem souhlasil, nýbrž mu vyslovil i plnou podporu a přislíbil aktivní součinnost při její realizaci.

Tristní napojení na Znojmo

Do modernizace tratě plánuje SŽDC investovat přibližně jednu miliardu korun. „Podle dříve zpracovaných studií a odhadů by si kompletní modernizace tratě vyžádala náklady cca čtyři až čtyři a půl miliardy korun. Tyto prostředky ovšem SŽDC na tuto modernizaci nemá a je zřejmé, že v dohledné době ani mít nebude,“ dodává Snovický. O modernizaci tratě informovalo město Znojmo na svých webových stránkách.

„Problém je, že trať Břeclav-Znojmo není uvedena v tzv. 2. fázi Dopravní sektorové strategie České republiky, která je jednak podkladem pro čerpání prostředků z fondů EU, jednak výhledem do dalších plánovacích období,“ doplňuje starosta Gabrhel. „Žádný zástupce SŽDC ani Ministerstva dopravy proto není schopen v současné době garantovat rozsáhlejší úpravy tratě Břeclav – Znojmo,“ uvádí znojemský starosta.

„Chtěl bych připomenout, že o tristním železničním napojení ze Znojma směrem do České republiky jsem diskutoval přímo s ministrem dopravy v demisi Zdeňkem Žákem. Vítám proto ochotu investovat do modernizace tratě ze Znojma do Břeclavi, i když by se podle kritiků mělo investovat daleko více. Přání jsou jedna věc a realita druhá. Reálná možnost větších investic v tuto chvíli neexistuje, a proto věřím, že i částečná modernizace přispěje k vyššímu komfortu a spokojenosti cestujících,“ dodává starosta.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace