Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pavel Zedníček a jeho Zlatý střevíček. Ve Zlíně běží už 62. ročník dětského filmového festivalu

29.05.2022
Pavel Zedníček a jeho Zlatý střevíček. Ve Zlíně běží už 62. ročník dětského filmového festivalu

Foto: Se svolením Zlín Film Festival (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Herec Pavel Zedníček se svým Zlatým střevíčkem

Největší a nejstarší festival filmů pro děti a mládež na světě odstartoval ve čtvrtek 26. května. Hned v průběhu úvodního slavnostního večera dostal oblíbený herec Pavel Zedníček od jeho organizátorů ocenění Zlatý střevíček za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež.

Herec, bavič, moderátor a dabér, který vyrůstal ve Zlíně, přijal ocenění s nadšením. „Děkuji. Udělalo mi to velkou radost. Nejen protože ta cena je zlínská, ale i protože mám vystudovanou střední průmyslovou školu kožařskou, dá se tedy říct, že jsem od bot. Ve škole jsem si vyrobil střevíček kožený, teď mám i zlatý.“

Hvězda dětských filmů

Pavel Zedníček patří k legendám českého divadla. Je známý z desítek filmových a televizních rolí, z produkce pro děti si zahrál třeba ve filmech a seriálech Chobotnice z II. patra, Konec velkých prázdnin, Špačkovi v síti času, O Janovi a jeho podivuhodném příteli, Lotrando a Zubejda, Arabela se vrací, ale i v mnoha dalších.

 

Pavel Zedníček na zlínském červeném koberci

„Málokdo ale ví, že se málem kdysi stal zmiňovaným obuvníkem. Jeho dětství je totiž silně spjato se Zlínem, kde vyrůstal a studoval kožařskou školu. A na této škole učitelé objevili jeho nezaměnitelný herecký talent. A právě do Zlína, tam, kde jeho herecká dráha kdysi začala, si přijel letos Zlatý střevíček převzít,” vykresluje jeho životní dráhu web festivalu.

„Zlín je nejkrásnější město, co znám”

Právě touto větou Pavel Zedníček shrnuje svůj vztah k rodnému městu. A hned pro web festivalu přidává vzpomínku: „Bydleli jsme na Mokré, já jsem chodil do školy na Mladcovou. Každý den do školy jsme chodili pěšky přes les, přes Stráže. A občas jsme přišli pozdě, protože jak jsme šli přes ten les, tak jsme blbli. A já jsem pak domů nesl poznámku: Přišel pozdě do školy. A máma odepisovala: Já jsem ho ale vypravila včas.“

„Střední školu kožařskou jsem si vybral právě kvůli tomu, že byla alespoň trochu tvůrčí. A udělal jsem dobře, protože na této škole byli tři skvělí profesoři, kteří zde vedli dramatický kroužek. Tak jsem se také přihlásil, jezdili jsme po vesnicích a hráli. Když jsme byli v posledním ročníku, tak mi jeden profesor řekl po jednom představení v Lípě, že za ten výkon, co jsem tam předvedl, by se nemusel stydět ani herec Divadla pracujících ve Zlíně. A to mě nakoplo. Až tak, že jsem se potom přihlásil na JAMU. Měl jsem v tomhle štěstí. Tehdy nade mnou pánbíček držel ruku a vedl mě,” pokračuje pro web Zlín Film Festivalu Zedníček.

 

Pavel Zedníček a Eliška Balzerová

Herecká dráha

Po přijetí na JAMU se seznámil s hereckou partou kolem Jiřího Bartošky a Karla Heřmánka a už během studií vystupoval v Divadle Husa na provázku. Školu absolvoval v roce 1973 a brzy zamířil za svými kolegy ze studií, kteří se po názorovém rozchodu s brněnskou divadelní scénou rozhodli naplnit své představy o divadle v Činoherním studiu v Ústí nad Labem.

Sehraná trojice Bartoška-Heřmánek-Zedníček se v průběhu 70. let dostávala do stále většího povědomí, a tak v roce 1977 přišla nabídka angažmá v Divadle Na zábradlí, kterou společně využili. Pavel Zedníček zde vytvořil řadu významných rolí, jakými byl např. Hamlet nebo Don Juan. Nerozlučný trojlístek spolu hrál dlouhá léta a stačil ještě založit v roce 1992 Divadlo Bez zábradlí. Krátce nato se ale jejich cesty přece jen rozdělily. Pavel Zedníček poté hostoval v řadě divadel,⁠ například v Činoherním klubu, Činoherním studiu, Divadle ABC, divadle Globe nebo v Národním divadle. V současnosti hraje především v Divadle Kalich, popisuje web ČSFD.

Nestárnoucí filmové evergreeny

K jeho hereckým počinům, které televize reprízují stále dokola už dlouhé roky, patří třeba již zmiňovaná pohádka Lotrando a Zubejda. „Režisér Karel Smyczek pohádku skvěle natočil podle povedeného scénáře Zdeňka Svěráka. Pohádka měla úžasné herecké obsazení a krásné písničky Jardy Uhlíře, které zlidověly. Sešel se v něm tehdy parádní kolektiv a na to natáčení moc rád vzpomínám. Točili jsme mimo jiné i v Bulharsku a byla tam řada kuriózních situací. Třeba velbloud, který v životě neviděl moře a musel jím procházet,” líčí zážitky z natáčení v rozhovoru pro web festivalu.

 

Selfíčka...

A jaké filmy či pohádky nejvíc ovlivnily jeho samotného? „Rozhodně mě nejvíc jako dítě ovlivnila Vzpoura hraček, kterou natočila Hermína Týrlová. To mě jako malého kluka moc bavilo. Mám také moc rád filmy a pohádky s Janem Werichem. Později grotesky, Vlasta Burian, Laurel a Hardy apod.,” pokračuje.

Plány do budoucna

Na čem teď Pavel Zedníček aktuálně pracuje? „Mám toho v letošním roce před sebou hodně. Točím pokračování Vinařů, od srpna pokračování seriálu Einstein, v prosinci pokračování dětského pořadu Servíruje Servác pro Českou televizi. Nezastavím se až v novém roce. Ale to je dobře, protože už dva roky se nic nedělo. Nehrálo se divadlo, netočilo se. Uvidíme, jaká bude situace teď, jestli se do divadla lidé zase vrátí. Ale snad se to zase vrátí do normálu,” uzavírá.

Zlín Film Festival

Zlín Film Festival potrvá až do středy 1. června 2022. Během sedmi dní tak město opět ožívá filmy z celého světa, bohatým doprovodným programem pro celou rodinu i školní kolektivy a v neposlední řadě také návštěvou mnoha významných osobností.

 

Zahajovací ohňostroj

Po dvou letech, kdy se festival ,naživo' konal v září, se tedy ve festivalovém kalendáři opět vrací k původnímu jarnímu termínu. „Jsme rádi, že můžeme konečně festival znovu nabídnout divákům v období, na které jsou zvyklí, a že v jeho průběhu opět oslavíme Den dětí,“ uvedl prezident Zlín Film Festivalu Čestmír Vančura a dodal, že s návratem do tradičního termínu výrazně vzrostl zájem o návštěvu ze strany škol. „Výrazně se zvýšil i počet mimozlínských škol, které se chystají na festival na školní výlet. Proti roku 2019 jsme v této oblasti zaznamenali nárůst téměř o 50 procent,“ vypočítává Vančura.

Do Zlína po dvou letech zamířila i řada porotců a 59 filmových delegací z celého světa, které doprovází své filmy. „Kapacity všech ubytovacích zařízení ve městě i v jeho okolí jsou tak v tuto chvíli zcela vyčerpány,“ potvrdila výkonná ředitelka festivalu Jarmila Záhorová.

Živé zážitky

Tématem festivalu je letos festival samotný. „Chceme silně apelovat na osobní vzájemnou komunikaci s důrazem hlavně na mladší generaci a vyzvat lidi, aby zhasnuli monitory, omezili e-komunikaci na sítích a šli do kina, na koncert nebo zažít jinou aktivitu,“ pokračuje Záhorová.

 

Oblíbenou disciplínou je lovení podpisů oblíbených herců. Snímek je z páteční autogramiády Václava Neužila, Lenky Krobotové, Ester Geislerové a Šimona Biliny.

Ve svém filmovém programu nabídne festival celkem 276 snímků z 49 zemí světa. Mezi festivalová ocenění byla letos zařazena i zcela nová Divácká cena Patrona dětí za ztvárnění silného dětského příběhu. „V průběhu festivalového týdne budou mít návštěvníci možnost přímo v kinech hlasovat pro jedenáct vybraných snímků z festivalového filmového programu,“ vysvětlila umělecká ředitelka festivalu Markéta Pášmová a doplnila, že ten nejúspěšnější z nich bude vyhlášen v závěru festivalu na slavnostním galavečeru.

Doprovodný program

Doprovodný program pak nabídne celou řadu možností rodinám, které spolu chtějí trávit volný čas. V tradičních lokacích se budou moci setkat s filmem, divadlem, výstavami, koncerty, filmovými i jinými workshopy i s tvořivými dílnami. Speciálně pro mladé navíc festival letos nově otevírá zónu, kde se náctiletí mohou těšit na filmy, určené právě pro ně, youtubery, virtuální realitu, večerní party na nádvoří zámku, arénu pro e-sporty před zámkem a na spoustu dalších aktivit. „Chceme teenagerům nabídnout možnost aktivně strávit volný čas a být přitom v chillu,” vysvětlují.

„Připravena je i kolekce TOP TEEN TEN aneb 10 filmů, které bys neměl minout, dokud je ti …náct,“ pozvala na zlínský zámek Markéta Pášmová a doplnila i další festivalovou událost: „V sobotu 28. května nás čeká uvedení digitálně restaurované verze Šíleně smutné princezny, které bude předcházet oblíbený Červený koberec a autogramiáda s hlavním představitelem Václavem Neckářem.“

 

Fakulta technologická Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně připravila stánek Cesta do pravěku, kde si děti pod bedlivým okem studentů mohou vyzkoušet různé pokusy

Ve festivalovém programu nechybí ani další tradiční akce, jako jsou aukce Salonu filmových klapek, Festivalový půlmaraton MONET+ Zlín nebo Malování na chodníku. Určitě ale stál za pozornost i páteční koncert kapely Čechomor nebo sobotní divadelní představení Art Divadla Bez zábradlí v hlavní roli s Karlem Heřmánkem, který Zlatý střevíček převezme 1. června během závěrečného slavnostního galavečera.

Herec a ředitel Divadla Bez zábradlí Karel Heřmánek ztvárnil několik výrazných rolí ve filmových pohádkách a filmech pro děti, např. Sedmero krkavců, O zapomnětlivém černokněžníkovi, Krakonoš a lyžníci, snad nejznámější je ale legendární postava Lucifera v pohádce S čerty nejsou žerty. „Zlín mám rád hlavně díky úspěšnému hostování našeho Divadla Bez zábradlí. Je to krásné kulturní město s hlubokou tradicí. Po ocenění, které mne čeká, ho budu mít ještě raději,“ reagoval Karel Heřmánek na informaci o ocenění.

Kompletní filmový i doprovodný program je k dispozici na www.zlinfest.cz a ve festivalové aplikaci Zlinfest.

(zdroje: Zlín Film Festival, ČSFD)

Vložil: Andrea Morkusová