Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je mu půl roku a už váží 130 kilo. Zlínská Zoo je otevřená i přes zimní počasí. Pozoruhodnou úrodu mláďat uvidíte také

03.01.2022
Je mu půl roku a už váží 130 kilo. Zlínská Zoo je otevřená i přes zimní počasí. Pozoruhodnou úrodu mláďat uvidíte také

Foto: Se svolením Zoo Zlín (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Slůně Zyqarri je zatím stále závislé na mateřském mléce, sem tam však ochutnává seno nebo jablíčka, ty má moc rád. Narostly mu už zuby, takže vše dokáže požvýkat, zkouší také drobné větvičky ovocných stromů.

Je tomu sedm měsíců, co světlo světa spatřilo v Zoo Zlín mládě slona afrického. Což je téměř zázrak. Žádné české Zoo se ještě slona afrického odchovat nepovedlo. Je to znak, že sloní banda je ve Zlíně nadmíru spokojená, a kdyby mohla hodit hodnocení na Facebooku, odnese si Zoo Zlín nejvyšší počet lajků a k nim výborný komentář. Sloni si užívají i zimu. A nejen sloni. Ve Zlíně, jak to tak vypadá, si zimu (a jaro, léto... a vlastně i podzim) užívají úplně všichni. A i přes zimní počasí si to tam každý může zajet na chvíli užívat s nimi.

Tak co tam uvidíme? Hlavní hvězdou je samozřejmě slůně, které se narodilo loni v červnu. Vykouklo na svět právě v Zoo Zlín. Minulý rok se něco podobného podařilo jen dvěma dalším evropským Zoo, ale českým se to nepovedlo ještě nikdy. Premiantem a skautem v porodnosti slonů afrických v České republice je tedy právě Zoo Zlín. Slůně pojmenovali chovatelé ze sloního pavilonu Zyqarri, což je po africku anděl. Jasně že po africku, v laponštině by to nedávalo smysl. Familiérně mu pak v Zoo říkají Zyky.

 

Slůně a celé stádo uvidíte každý den v pavilonu nebo ve venkovním výběhu. „První letošní sníh Zykyho pořádně překvapil. Vůbec nechtěl vyjít z pavilonu, nedůvěřivě vše pozoroval. Teď už ale návštěvu zasněženého výběhu zvládá naprosto bez problémů. Kromě matky Kali nejčastěji vyhledává nejmladší slonici Ulu, vytvořili si spolu hezký vztah,“ přiblížila chovatelka slonů Anna Žákovská.

Zyky má narozeniny, skoro

A protože jsou v Zoo Zlín na Zykyho skutečně pyšní, nejradši by slavili jeho narození každý den. Jenže to by za chvíli položilo rozpočet celé Zoo na lopatky. A tak vznikl kompromis. Oslavily se Zykyho půlnarozeniny. Tedy půlrok života (nikomu to neříkejte, ale chovatelé z pavilonu slonů by začali obcházet s transparenty pavilon hadů, kdyby se Zykymu nepřipravila nějaká pěkná půlroční oslava jeho bytí v Zoo Zlín).

A tak před měsícem přišla setsakra bujará oslava. Alespoň pro slony. „Vůbec poprvé v historii Zoo jsme se rozhodli oslavit půlrok od narození, první české africké slůně je totiž opravdu výjimečné a mimořádné. Pro našeho oslavence jsme nachystali vybrané lahůdky, základ dortu tvořily seno, dýně a žluté melouny, nechyběly banány, mrkev, čínské zelí a řapíkatý celer. Dort doplnily také jablíčka a speciální granule, které sameček naprosto zbožňuje,“ uvedla Romana Mikešová, vedoucí marketingu.

 

Šest měsíců je už velký důvod k oslavě, svému ‚afričákovi‘ tak Zoo Zlín v pondělí 6. prosince nachystala překvapení v podobě ovocnozeleninového dortu

Přesně ve 12:00 slony k dortu pustili. Matka Zykyho Kali se od dortu ani nehnula. Bylo vidět, že křepčí radostí. Alespoň v duchu, navenek se odborným kapacitám takové sloní křepčení zatím popsat nepodařilo (studují ho v Africe, kdyby ho studovali v Zoo Zlín, popíšou stohy papíru a Nobelovu cenu mají jistou už letos). Zyky si z dortu vyzobával svoje pamlsky a vypadal tuze spokojeně.

 

Současnou rodinnou skupinu chvostanů bělolících v zlínské Zoo tvoří pětiletý samec Rasty, devítiletá samice Oliv, jejich druhý potomek, patnáctiměsíční samička Adélka, a letošní skoro tříměsíční mládě

Zyky zastíní všechny ostatní?

Ale to mu, i přes jeho okouzlující osobnost, nemůžeme dovolit. V Zoo Zlín se odehrál další zázrak v oboru porodnictví. Protentokrát v tropickém pavilonu mezi bandou chvostanů bělolících, což jsou primáti. Samice Oliv povila již třetí mládě. Zatím se ovšem neví, jakého pohlaví, protože chvostani, navzdory svému jménu, se moc nechvástají a své mládě Oliv doposud skrývala v náruči vegetace tropického pavilonu. Ale pozor. Mládě povyrostlo a Oliv ho začala nosit na zádech. Pozorný návštěvník (a patřičně trpělivý návštěvník) může zahlédnout Oliv i s přírůstkem na zádech. Své porodnické zářezy Zoo Zlín zanesla do své kroniky i u kapybar. Tam se urodila tři mláďata. Dva kluci a jedna holka. A ještě jeden zářez. Před skoro třemi měsíci přibyl i nový nájemník v pavilonu s mravenečníky. Má se k světu stejně jako samotná Zoo.

 

Na konci listopadu se rozrostla skupina kapybar v zlínské zoo o tři mláďata - jednu holku a dva kluky. Kapybary jsou největší hlodavci na světě. Žijí v malých skupinkách o 30 jedincích. Skupinu obvykle tvoří dospělý samec s harémem partnerek.

Jako samotná Zoo?

Ale ano. Proticovidová opatření dala Zoo Zlín pěkně zabrat, jako ostatně všem zoologickým zahradám. Ale když se brány otevřely? Ze Zoo Zlín hlásí rekordní přírůstky nejen mláďat, ale i návštěvníků. Za devět měsíců jich přišlo na koukanou 600 000. Jak pravilo vedení této skvělé Zoo, tohle ještě neviděli. Nebýt prvních měsíců roku, kdy bylo povinně zavřeno, zapsal by se rok 2021 do místní kroniky zlatým písmem.

„Vzhledem k nařízenému uzavření jsme zahradu letos mohli otevřít až 12. dubna. Přišli jsme tak o tříměsíční návštěvnost, ztratili jsme Velikonoce. Pokud bychom k současnému počtu návštěvníků připočetli jen průměrnou návštěvnost za tato období, rok 2021 by byl rokem rekordním. A to je naprosto fantastický výsledek,“ uvedl ředitel Roman Horský. Jak dále dodal, podporu návštěvníků vnímá nejen jako velké povzbuzení, ale také jako závazek. „Letos na jaře nás lidé doslova zachránili finančními příspěvky, teď nám pomáhají svou návštěvou. Solidarita návštěvníků je opravdu neuvěřitelná, chceme proto všem poděkovat a v příštím roce nabídnout řadu překvapení. K takovým bude patřit například nová expozice Jaguar Trek, proměna africké oblasti před pavilonem žiraf nebo rozšíření trasy oblíbeného vláčku,“ přiblížil novinky ředitel Horský. 

 

Jazyk mravenečníka měří až 60 centimetrů, slouží k vybírání mravenců z mravenišť. Velké drápy na třech ze čtyř prstů směřují při chůzi nahoru, zvíře našlapuje na klouby prstů. Jsou to samotáři, více mravenečníků se potkává jen v období páření. 

Nudíte se? Nepořizujte si medvídka mývala, jděte do Zoo

Co s načatým časem i životem, toť věčná otázka. Někdo půjde na rande, někdo stráví mládí u Netflixu, další staví vzdušné zámky v Minecraftu. Ti moudřejší z nás zamíří do Zoo ve Zlíně. Podívat se na Zykyho a jeho dovádění ve sněhu. Zpočátku se sněhu bál, ale protože je to Zyky ze zlínské Zoo, už se nebojí, ale kurážně si razí cestu závějemi (obzvlášť s oblevou ho strach přešel už definitivně). Celý leden a únor je v Zoo Zlín otevřeno, vždy od 8:30 do 16:00. To je spousta prostoru pro spokojené vzdychání nad krásou života.

Vložil: Kamil Fára