Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Náš závod je závodem dělníků. Kdo myslíte, že to řekl, Marx? Kdepak, Tomáš Baťa. Též se tak jmenuje unikátní výstava ve Zlíně

28.02.2020
Náš závod je závodem dělníků. Kdo myslíte, že to řekl, Marx? Kdepak, Tomáš Baťa. Též se tak jmenuje unikátní výstava ve Zlíně

Foto: vystavybata.cz (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: V září proběhla v Kongresovém centru Zlín konference ´Baťův odkaz v Evropě´, kde byla představena úvodní prezentace výstavy ´Baťa: Náš závod je závodem dělníků´

ROZHOVOR Výstava na zlínském zámku představuje unikátní stoletou fotodokumentaci reálií Baťovy továrny. Dosud neprezentovanou kolekci sedmi desítek sto let starých dokumentárních fotografií personálu a provozů firmy T. a A. Baťa, Zlín ze sbírek Jiřího Madzii představuje nová výstava ´Baťa: Náš závod je závodem dělníků´, která je k vidění na zlínském zámku jen do neděle 1. března. Pak se vypraví do světa, jak nám řekl její autor. A prozradil toho mnohem víc.

„Baťův systém je filozofií úspěchu, je synonymem růstu a rozvoje, je vyznáním víry ve znalosti a zkušenosti, je evangeliem práce, ze které vyplývá naše bohatství. Talent a temperament, touha a trpělivost. To, co nám bylo dáno a především to, co námi bylo vydáno, je naše budoucnost. Hledejme v sobě to nejlepší, to budiž naše nabídka a služba druhým. Vše lidské, občanské, podnikatelské i politické, je-li provázané, přímočaré a poctivé, teprve tehdy může být prospěšné. Baťův systém není mrtvý. To budeme dříve my a naše společnost, když se nebudeme držet jeho zásad,“ řekl autor výstavy Jiří Madzia se kterým níže přinášíme malý rozhovor.

 

Tomáš Baťa. Kéž by takoví ´kapitalisté´ byli i dnes...

Baťa jako vzor funguje stále

Výstava je tak malým pohlavkem současnému byznysu, který je principům baťovského podnikání vzdálený na míle. Tomáš Baťa byl jedním z největších podnikatelů své doby. Zavedl originální metody řízení výroby a obchodu a také systém motivace pracovníků, dokázal ovlivnit množství budoucích ekonomů. Jeho postupy byly na tehdejší podnikání revoluční a jsou stále užívány jako příklady top managementu. Doposud je celý koncept Baťova podnikání pokladem naší historie.

 

Snímek z Baťova závodu, i ten najdete na výstavě, uvedený do kontextu a opatřený popiskou

Tomáš Baťa se nevěnoval pouze výrobě obuvi, ale montoval se do mnoha odvětví, pro příklad doprava, stavebnictví, chemický, textilní, potravinářský, dřevařský průmysl a mnohé další. Staral se o své dělníky, pro které zajišťoval prakticky veškeré služby potřebné pro spokojený život. Stavěl školy, byl zastáncem celoživotního vzdělávání. Systém členění práce v podnicích byl faktickou ukázkou jeho génia. Nastavil zodpovědnost za výrobky tak, aby každý dělník, i každá dílna vyráběla co nejlepší produkty. Baťa zařídil, že se jméno města Zlín skloňovalo na čtyřech kontinentech a v 60 zemích světa. Celý Baťův svět zabil až nástup nacismu a vpád německé armády do země. Poslední hřebík do rakve mu pak zatloukl komunismus. Své velikosti, natož principu řízení firmy Baťova společnost už nikdy nedosáhla.

Fotografie, které veřejnost nezná

Na výstavě mohou návštěvníci nahlédnout do útrob tehdejší slávy Baťovy společnosti. Fotografie měl doposud v držení Jiří Madzia, veřejnosti je zprostředkoval až s počátkem letošního roku. Výstava nezůstane jen ve Zlíně, ale rozjede se do světa. Více informací o výstavě najdete ZDE.

 

Jiří Madzia: Historii je potřeba poznávat, popisovat, publikovat a připravovat pro budoucí pokolení

Jiří Madzia je absolvent filmové režie a produkce a marketingových komunikací. Zajímá se o historii, film a informační technologie. Sbírá baťovské, filmové a zlínské historické a umělecké artefakty. Je spoluautorem několika publikací. Pracuje jako asistent režie. Žije ve Zlíně.

 

Jiří Madzia na konferenci ´Baťův odkaz v Evropě´ v Kongresovém centru Zlín, foto Facebook

Jak jste přišel k osobě Tomáše Bati, co bylo vaším prvním impulsem?

Historii jsem měl rád už jako malý kluk. Bavilo mě si o ní číst, vyprávět, představovat si ji, hledat další zdroje. Do Zlína mne před patnácti lety přivedlo studium režie a produkce ve zlínských ateliérech, které byly v roce 1936 založeny Tomášovým bratrem a nástupcem Janem Antonínem jako Filmový ateliér Baťa. Historii nebylo možno v někdejší Baťově průmyslové metropoli uniknout. Ve filmové škole jsem měl štěstí na úžasné učitele, bratry Jiřího a Petra Novotného, syny Jaroslava Novotného, jednoho ze zakladatelů ateliérů, kteří mě vedli k hlubšímu poznávání Baťovy rodiny, firmy a města. To byly spouštěcí momenty a základ pro další činnost.

´Výstava Baťa: Náš závod je závodem dělníků´ je vaší první o Baťovi?

Ano, je to moje první výstava přímo o firmě Baťa, respektive o jejím spoluzakladateli Tomáši Baťovi. Už před lety jsem se podílel na výstavách, které se firmy Baťa dotýkaly, ať už to byly Filmové žně, 75 let filmových ateliérů ve Zlíně či Osobnosti zlínského filmu. Tvrdím, že historii je zapotřebí poznávat, popisovat, publikovat a připravovat pro budoucí (studijní, uměnovědné, muzeální) využití. Nepatří do archivů a trezorů, ale mezi lidi, jen tak bude živá a mít smysl. A promyšlená výstava tomu může být užitečným prostředkem.

Vy tu výstavu ´prodáváte´? Vycházíme z info na stránkách výstavy, mimochodem, moc pěkných, kde se píše ´Ceny smluvní´. Co si pod tím máme představit?

Děkuji za pozitivní zpětnou vazbu. Ano, zájemci mají možnost si výstavu pronajmout. Její příprava a výroba byla velmi nákladná, další nemalé peníze stojí propagace, přeprava, pojištění. To vše z vlastních prostředků, bez jakýchkoliv dotací. Jako příležitostnou výhodu lze navíc získat komentované prohlídky anebo doplňující originální artefakty. Nejde o výdělečný, ale o populárně-naučný projekt. Výtěžek výstavy je určen na záchranu a výzkum artefaktů firmy a rodiny Baťových.

Co připravujete teď, když výstava v prostorách zlínského zámku končí?

Výstava sice ve Zlíně končí, je ovšem putovní. Měla by zamířit do baťovských satelitů po celém světě a tam připomenout, z čeho baťovský fenomén povstal, jak se vyvíjel a čím vším nás dnes může inspirovat. Mám před sebou ještě hodně zajímavých baťovských materiálů ke studiu. Lze předpokládat, že další veřejná prezentace třeba znovu formou výstavy na sebe nenechá dlouho čekat. Téma je to stále atraktivní. A třebaže se změnila doba, baťovský odkaz zůstává, přetrvává v idejích, ze kterých se zrodil. Trvalé hodnoty nezvrátí čas, ani nezlomí režimy. Jsou ukotveny hlouběji, než by je dokázaly poznamenat proměny společnosti a světa. I to je smysl mé badatelské práce.

Vložil: Kamil Fára