Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Z+H = H+Z. Dojemný konec velkého přátelství. Jednomu osud nadělil stovku, druhému o patnáct méně. Tajnosti slavných

24.07.2018
Z+H = H+Z. Dojemný konec velkého přátelství. Jednomu osud nadělil stovku, druhému o patnáct méně. Tajnosti slavných

Foto: ČT / Facebook

Popisek: Miroslav Zikmund. ČT s ním natáčela doma ve Zlíně

Chybí jenom pár měsíců, aby se legendární český cestovatel, filmař a publicista Miroslav Zikmund dožil sta let. Jeho věrný souputník Jiří Hanzelka ho opustil již před patnácti lety, a tak od té doby vypráví o úžasném životě, plným neuvěřitelných dobrodružství a zážitků, sám. Svoji úžasnou paměť a kondici nedávno předvedl posluchačům kanálu ČT 24 v repríze unikátního pořadu Hyde Park Civilizace. Je veliká škoda, že tento mimořádně kvalitní projekt vysílá ČT pouze na svém nejméně sledovaném zpravodajském kanálu.

Vzácný host se tentokrát neobjevil ve studiu, ale výtečný moderátor Daniel Stach s ním hovořil v jeho vile ve Zlíně. Seděli v pracovně, obklopeni třinácti tisíci svazky. Mezi nimi nechybělo 192 vydání knih, které Miroslav Zikmund napsal společně s Jiřím Hanzelkou (a později sám). Pak zavzpomínal, že se se svým věrným souputníkem poprvé setkal v roce 1938, při zápisu na Vysokou školu obchodní v Praze a bavili se o tom, co by chtěli dělat, až ji vystudují. Shodli se na tom, že zahraniční obchod. „To byl takový pěkný sympatický blonďáček,“ popsal svého pozdějšího celoživotního kamaráda. Jenže čáru přes rozpočet jim udělali Němci, kteří zavřeli vysoké školy. Nakonec se oba setkali až po válce.

 

Miroslav Zikmund s Danielem Stachem, možná v tuto chvíli nejlepším moderátorem, kterého ČT má

Z obchodníků cestovatelé

Na první cestu společně vyrazili v dubnu 1947 jako obchodní zástupci, propagující naše výrobky, mimo jiné automobily Tatra. „My jsme chtěli nabízet vše, co bylo československé,“ pochlubil se. Nejen auta, ale třeba i fotoaparáty. Podařilo se jim uzavřít řadu velkých kontraktů, například na šest tisíc Tatrovek, bohužel je posléze komunističtí papaláši zrušili. „To byla ta nešťastná doba, my jsme se pak vrátili do úplně jiného Československa,“ posteskl si a připomněl, že zkušené prvorepublikové obchodníky u nás nahradili mladí svazáčtí modrokošiláci a podle toho to také dopadlo.

 

Zvláštní zpráva

Již při první velké výpravě, trvající čtyři roky, navštívili 42 zemí, ujeli přes sto tisíc kilometrů a pořídili množství velmi cenných reportáží, fotografií a filmů. Když se na další cestu vydali po dvanácti letech od té první, byli již skutečnými mediálními hvězdami. Pak byl ale na dlouho konec. V roce 1968 se jako členové KSČ postavili na stranu reformních komunistů a nemohli kvůli tomu dále cestovat ani publikovat. Jejich situaci ovlivnila také Zvláštní zpráva č. 4, v níž podali svědectví z cest po Sovětském svazu. Mimochodem, byli prvními, kdo tuto obrovskou zemi celou projeli automobilem. Tehdejší vedení ÚV KSČ zprávu označilo za protisocialistický pamflet a oba cestovatele ze strany vyloučilo. Svoji vášeň pro objevování cizích zemí a kontinentů mohli obnovit až po roce 1989, kdy se oba dočkali návratu na výsluní a zasloužených poct. Když prezident Miloš Zeman udělil v roce 2014 Miroslavu Zikmundovi Řád T.G.M., málokdo věděl, že se s prvním československým prezidentem osobně setkal.

 

Byl to bezvadný kluk

V závěru působivého rozhovoru Miroslav Zikmund zavzpomínal na svého kolegu Jiřího Hanzelku, s nímž už bohužel více než patnáct let nemůže spolupracovat. Bez patetických frází popsal jejich hluboké přátelství, které bylo dnes a denně stvrzováno nejen společnými dobrodružstvími, ale i mnoha riziky a nebezpečími, jímž čelili a kdy jim šlo často o život. Trvalo až do okamžiku, kdy byl Jiří Hanzelka natolik nemocný, že nemohl pokračovat ve společných projektech. Na otázku Daniela Stacha, co by mu řekl, kdyby tam seděl s nimi, odpověděl: „Asi bych mu poděkoval, že to byl bezvadný kluk.“

 

Vložil: Adéla Hofmanová