Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Předpremiéra Úsměvů smutných mužů ve Zlíně měla úspěch. Film boduje i v kinech, na CSFD.cz získal neuvěřitelných 79 %

17.07.2018
Předpremiéra Úsměvů smutných mužů ve Zlíně měla úspěch. Film boduje i v kinech, na CSFD.cz získal neuvěřitelných 79 %

Foto: Zlín Film

Popisek: Na dotazy diváků odpovídali zleva doprava: Ivan Franěk, s mikrofonem režisér Dan Svátek, Josef Formánek, Jaroslav Dušek

FOTOGALERIE Tvůrci, herci a sponzoři představili zlínským divákům syrový snímek režiséra Dana Svátka o cestě ze závislosti na alkoholu. Více než půlhodinovou debatou diváků s tvůrci a herci filmu Úsměvy smutných mužů skončila 10. 7. ve zlínském Golden Apple Cinema jeho předpremiéra. Vůbec první projekce snímku podle autobigrafické románové předlohy spisovatele Josefa Formánka o cestě ze závislosti na alkoholu se uskutečnila právě ve Zlíně, město a okolí vytváří filmu atraktivní kulisu. Natáčelo se v prostorách radnice, v parku Komenského, areálu bývalého Svitu, Baťově institutu, filmových ateliérech a náměstí Míru. Ve Zlíně se odehrává děj klipu k písni Kříž.

Již před zahájením promítání se divákům představila početná delegace tvůrců a herců. V týmu režiséra Dana Svátka a Josefa Formánka přítomné přišli pozdravit skvělí herci jako Jaroslav Dušek, Ivan Franěk, Karel Ondrka, Isabela Smečková Bencová, Jakub Šimůnek aj. Ve filmu excelovali dále David Švehlík, Simona Babčáková a řada skvělých, a to i zlínských herců, ale i Fraňkova filmová partnerka zpěvačka Lenka Graf či zpěvák Zdeněk Černý.

Na předpremiéru se dostavil hejtman zlínského kraje Jiří Čunek a další významní hosté. Přítomni byli podporovatelé, sponzoři i zástupci generálního partnera filmu, kterým je Centropol. Na plátnech kin se film objevil ve čtvrtek 12. července 2018.

Přes dno lahve na samotné dno života

„Úsměvy smutných mužů přiblíží příběhy úspěšných chlapů, kteří se přes dno lahve dostali na samotné dno života. Na dno, odkud vede už jen cesta vzhůru. Na válečné stezce s chlastem potkává Josef třeba Honzu, bývalého reprezentanta v triatlonu a účastníka nejtěžšího závodu světa – Ironmana. Úředník a geniální matematik Milan zase věří, že je vyslancem z vesmíru. Někoho zradila žena, někdo hrál v německém gay pornu a svůj příběh má i Tomáš, který zašel ve vztahu se svou nevlastní dcerou až příliš daleko. Všichni z různých důvodů chlastali ve velkém stylu první ligu, někdo sám doma jiný jako tahoun v hospodě. Pod dohledem přísné primářky a v pevném režimu teď společně poznávají, jak lehké bylo opojnému alkoholu propadnout a jak naopak těžká je cesta ze závislosti ven. Ze závislosti už ale cesta ven nevede, jediná šance je nahradit alkohol něčím jiným. Co takhle uběhnout maraton?“ píše v anotaci k filmu jeho distributor, Bontonfilm.

Drsný, syrový, bez romantických přísad

 „Film mě zajímal hned z několika důvodů, svým tématem a pak také hlavní postavou Josefa, protože pan Formánek byl pro mě zajímavý už dávno předávno jako zakladatel časopisu Koktejl. To, co jsem 90 minut sledoval, bylo z hlediska obsahového vnímání odpudivý. Chlast je opravdu zákeřná kurva první kategorie, protože člověk do stavu jako měl Josef sklouzává v podstatě nenápadně a příběh je opravdu drsný, syrový, bez romantických přísad. Ničí ti zdraví, rodinu, přátelství vlastně všechny hodnoty které mají v životě cenu. A z Úsměvů to všechno jde, je to hodně intenzivní, na mnoho scén se vysloveně nepříjemně kouká, což je dobře a věřím že to byl i Danův záměr. Já bych ocenil aby se tohle promítalo na školách, tam se to v mnoha případech láme. Dan Švehlík je moc dobrej, ale to samé můžu říct i na adresu Jardy Duška a Ondry Malého, to je další tragická figura filmu. V jednu chvíli mu člověk tak přeje a drží palce... Konečně po dlouhý době zase český film, který přináší kvalitní a především silný zážitek,“ zhodnotil snímek na CSFD.cz divák s nickem Enšpígl.

Vložil: Markéta Vančová