Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kam se hrabou Karlovy Vary. Ve Zlíně začíná nejstarší český filmový festival. A je skutečně na co se těšit

25.05.2018
Kam se hrabou Karlovy Vary. Ve Zlíně začíná nejstarší český filmový festival. A je skutečně na co se těšit

Foto: zlinfest.cz

Popisek: Dnes začne Zlín Film Festival

Zlín opět na celých devět dní ožije ruchem největší a nejstarší přehlídky filmů pro děti a mládež na světě. Již 58. mezinárodní festival filmů pro děti a mládež začíná v pátek 25. května a potrvá do soboty 2. června. Kromě soutěžních snímků a přehlídky československé kinematografie pro děti a mládež přináší festival do Zlína opět pestrý doprovodný program pro celou rodinu a filmové hvězdy z České republiky i ze zahraničí.

I letos slibuje právě startující Zlín Film Festival divákům i hostům řadu výjimečných filmových, kulturních, společenských a sportovních zážitků pro všechny věkové kategorie. „Našim posláním je představit divákům celosvětovou filmovou tvorbu pro děti a mládež, zpřístupnit ji dětskému divákovi, vytvořit mu nabídku kvalitní alternativy k běžně dostupnému audiovizuálnímu obsahu,“ uvádí prezident Zlín Film Festivalu Čestmír Vančura a dodává: „Rádi bychom mladým divákům prostřednictvím filmu nabídli pohled na svět, jak to vidí autoři titulů, které jsme pro letošní rok vybrali a spolu s doprovodným programem snad i něco navíc. Prostřednictvím odborného programu potom chceme také přispívat k rozvoji české kinematografie pro děti a mládež.“

Samé novinky

Již tradičně se bude možné s filmovým i doprovodným programem možné setkat na různých místech po celém městě. Návštěvníky během festivalu opět čeká i celá řada novinek. „Kromě toho, že nabídneme celou řadu snímků ve světových premiérách, tak se mezi soutěžní kategorie letos nově zařadí evropské dokumenty pro děti a mládež. Vůbec poprvé v historii obdrží Zlatý střevíček současně dvě osobnosti a městem se rozezní československá filmová hudba,“ jmenuje výkonná ředitelka Zlín Film Festivalu Jarmila Záhorová a doplňuje i další novinky: „Změny se dočkala letos i zóna Hravé podzámčí v Sadu Svobody, která bude více zaměřená na pohybové aktivity pro děti. Poprvé se uskuteční i speciální Industry party v 94. budově továrního areálu, budeme se věnovat bezpečnosti v on-line prostředí a sílícímu trendu youtuberingu. Nově bude možné sledovat festivalové dění prostřednictvím speciálního televizního kanálu na YouTube a mobilní aplikace.“

 

300 filmů za devět dní

V rámci filmového programu čeká na návštěvníky festivalu celkem 300 snímků z 55 zemí světa, z toho 169 soutěžních. „O ceny u nás bude soutěžit 33 celovečerních snímků, 62 krátkých filmů animovaných a 74 krátkých studentských filmů,“ doplňuje umělecká ředitelka Markéta Pášmová.

100 roků Československa

Hlavním tématem 58. ročníku filmového festivalu bude již avizovaná oslava stého výročí Československa, která se promítne hned do tří tematických sekcí a obsahuje celkově 43 československých snímků. „V první z nich představíme kolekci osmnácti českých a slovenských dětských filmů a pohádek sestavenou hereckými a filmovými osobnostmi, doplněné jejich autentickými vzpomínkami. Řada z nich přijede svůj oblíbený film na festival uvést,“ informovala Markéta Pášmová. Další sekce věnované českému filmu vyzdvihnou fenomén československé filmové hudby a samostatný retrospektivní sekce bude zaměřena i na tvorbu Oty Hofmana, který by letos oslavil 90. narozeniny. Festival se zaměří i na 120. výročí vzniku prvních českých filmů. Speciální komentovaný blok filmů Jana Kříženeckého z konce 19. století pro Zlín Film Festival připravuje Národní filmový archiv. V krásném prostředí místního parku se budou v Biografu za klavírního doprovodu promítat československé němé komedie z prvních desetiletí.

Pro děti a mládež

Pozornost filmového festivalu bude soustředěná také na Rakousko, jeho kinematografii a kulturu. V sekci Rakouský výlet bude promítáno 15 rakouských celovečerních filmů pro děti a mládež. Přirozeným protipólem tradiční evropské kinematografii bude uvedení nové sekce věnované americkému nezávislému filmu pro mládež American Teen.

199 filmů bude mít ve Zlíně premiéru

Premiérově bude uvedeno celkem 199 filmů, z toho 18 ve světových, mezinárodních či distribučních premiérách, mezi něž patří například zahajovací islandský film Falkoni, Backstage (Slovensko, Česká republika), Jinam (Kanada), Matty a Sami: Lež má krátké nohy (Německo), Výprava k jezeru (Turecko), Lovci čarodějnic (Srbsko, Makedonie) nebo snímek 72 hodin v Bangkoku českého režiséra a producenta Lubomíra Haltmara. Hudební kompozici k tomuto snímku ztvárnil italský skladatel a dirigent Andrea Morricone.

Právě Maestro Andrea Morricone, bude jedním z významných hostů festivalu, který na festivalu představí nejen tento snímek, ale také svoji tvorbu. Při této příležitosti převezme od organizátorů ocenění Zlatý střevíček za mimořádný přínos světové kinematografii.

Porota z celého světa

Soutěžní filmy budou i letos posuzovat odborníci i dětští porotci z různých zemí světa. „Českou republiku reprezentuje herečka Anna Geislerová a spolu s filmaři z Německa, Rakouska, Indie a Polska se bude věnovat filmům pro děti a mládež. Střihač a producent Adam Dvořák bude spolu s dalšími kolegy posuzovat evropské první filmy a herečka, režisérka a hudebnice Johana Švarcová se bude zabývat studentskými soutěžními snímky,“ jmenuje Markéta Pášmová a dodává: „Naše dětské poroty jsou rovněž mezinárodní a jako každoročně je tvoří celkem 13 představitelů z České republiky, Nizozemí, Ruska, Norska a Polska.“

Mezi dalšími vzácnými hosty festivalu nebudou letos chybět například Iva Hüttnerová, Ivana Chýlková, Zuzana Krónerová, Jaromír Hanzlík, Ivana Andrlová, Maroš Kramár, Magda Vášáriová, Marek Němec, Vladimír Kratina, Zdeněk Piškula, Eva Josefíková, Marek Adamzcyk, Filip Cíl a řada dalších. Přijede také 136 delegací doprovázejících soutěžní i nesoutěžní snímky.

Dětští herci

Součástí nesoutěžního programu bude opět i sekce Young Stars, ve které pravidelně organizátoři představují mladé a nadějné herce, se kterými se mohou diváci ve Zlíně i osobně potkat. Film ZOO doprovodí do Zlína šestnáctiletý irský herec Art Parkinson, známý například z kultovního seriálu Hra o trůny či devatenáctiletý texaský rodák Josh Wiggins, který si zahrál například ve snímcích Nová šance (The Bachelors) nebo Průšvihář (Hellion). Na festival přijede uvést soutěžní snímek Cesta divočinou (Walking Out).

Stovky akcí

Na programu festivalu jsou letos opět stovky akcí a projekcí, které se budou odehrávat na více než dvou desítkách míst nejen ve Zlíně. „Již od poloviny března probíhá festival po celé České republice právě prostřednictvím projektů, jako je Salon filmových klapek nebo Kinematovlak, který odstartoval 15. května ze Zlína a svoje putování ukončí 1. června v Mladé Boleslavi,“ říká Čestmír Vančura. Během samotné festivalové přehlídky ve Zlíně se uskuteční i projekce ve vybraných městech ve Zlínském kraji, kde dopolední představení pro školy bude doplňovat večerní komponovaný pořad speciálně připravovaný pro každé z měst. Průvodcem večera bude Vítězslav Tichý a jedním z vzácných hostů bude pan Jan Kačer. (Jeho filmový debut v příběhu odehrávající se ve Zlíně a jeho okolí zde po válce natáčel s režiséry J. Kadárem jeden za zakladatelů FAB Zlín Elmar Klos.) Filmové projekce 58. ZFF přivezou organizátoři festivalu od 8. do 12. června do Mikulova, kde se v rámci festivalových Ozvěn představí 20 snímků.

Zdroj: TZ

Vložil: Štěpán Cháb