Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Segrado jako Radegast, Pavel Nový mu bude šéfovat v roli Peruna. A Duška vytáhli ze cvokhausu. Na Zlínsku se točí jak o život

11.05.2018
Segrado jako Radegast, Pavel Nový mu bude šéfovat v roli Peruna. A Duška vytáhli ze cvokhausu. Na Zlínsku se točí jak o život

Foto: Facebook

Popisek: David Švehlík jako jeden ze čtyř hlavních hrdinů filmu Úsměvy smutných mužů, který již míří do kin

VIDEO S cílem oživit filmovou tvorbu v regionu rozhodl Zlínský kraj o udělení podpory šesti filmovým projektům. Dotaci v celkovém objemu 10 milionů korun rozdělí mezi čtyři celovečerní snímky, pohádku a dětský seriál. Podpořené projekty musí vzniknout do konce roku 2019, a to alespoň z části na území Zlínského kraje. Podmínkou je i zapojení místních řemeslníků nebo studentů filmových škol. První klapky lze očekávat už letos v létě.

Historie Zlínských filmových ateliérů je bohatá a krásná, a odkazuje právě na slavnou éru českého filmu. Za vznikem ateliérů nestál nikdo jiný, než Tomáš Baťa, génius naší historie, který věděl jak vydělat, jak vytvořit kvalitu, ale zároveň i to, jak zkvalitňovat život lidem v oblasti i v celé republice. Zlínskými filmovými ateliéry prošli snad všichni, kteří u nás ve filmu něco znamenali. Jen tak namátkou Martin Frič, Vladimír Borský, Hermína Týrlová, Vladimír Slavinský nebo taková legenda jako Karel Zeman. A nebýt nacismu a komunismu, neskloňuje se možná ve světě slovo Hollywood, ale Zlín. A právě tuto historii chce Zlínský kraj alespoň trochu oživit.

Valašská pohádka Největší dar

„Pro natočení naší pohádky je podpora z regionu klíčová. Projekt chceme kompletně realizovat na Zlínsku, takže získané finance, a to i nad rámec dotace, zůstanou v regionu. Věřím, že pro kraj bude mít přínos i zachycení místní přírody a tradic, které se ve filmu objeví,“ říká režisérka a scenáristka pohádky Největší dar, Marta Gerlíková. Její produkce získá od kraje milion korun. Logicky, jde totiž o valašskou pohádku, v níž si zahraje Pavel Nový.

Po odlehčené rodinné letní komedii Děda a snímku Tehdy spolu, který naopak vyprávěl daleko méně veselý příběh o mladé Židovce, která za války hledá ve valašských kopcích úkryt před deportem, vzniká na Valašsku v krátké době už třetí celovečerní film, jak poznamenal Deník. Pohádkový příběh se vrací hluboko do doby, kdy zemi ovládali pohanští bohové. Nejen na Valašsku dobře známý Radegast, ale plno jiných dobrých i zlých, laskavých i hašteřivých, veselých i vážných. „To jsou hrdinové pohádky Největší dar. A kromě nich malá vesnice se svými svéráznými obyvateli a zvyky,“ doplňuje Marta Gerlíková.

Radegasta si zahraje František Segrado

A jak to dopadne, když se bohové začnou plést do života lidem a lidé do života bohům? Zvítězí nad bohyněmi jara, léta a podzimu Morena, bohyně zimy, a ovládne zemi led a mráz? Dozví se hlavní bůh Svarožic o Morenině řádění včas a vrátí koloběh čtyř ročních období do rovnováhy? To všechno jsou otázky, na které divákům pohádka Největší dar přinese odpověď. „Jedno můžu prozradit už nyní. Moranu se nakonec podaří zastavit, ale bude k tomu potřeba něco daleko silnějšího, než jsou kouzla bohů. Pomůže jediná prostá dívka, která má ten největší dar, na který ani Moreniny čáry nestačí,“ prozradila Gerlíková. Diváci se mohou těšit na řadu známých českých herců. V pohádce si zahrají Bolek Polívka, Anna Polívková, Jiří Dvořák, Zuzana Slavíková, Petr Čtvrtníček, Anna Čtvrtníčková, Pavel Zedníček či David Suchařípa. „Víme také, že nikdo jiný než náš zemitý a bodrý František Segrado nemůže hrát boha Radegasta. Na jeho pojetí role se všichni moc těšíme,“ netajila Marta Gerlíková.

Proč Radegasta prostě nemůže hrát nikdo jiný, se podívejte ve videu:

Pavel Nový pak bude hrát boha Peruna. „Bude mi ctí zahrát si v pohádce v kraji provoněném frgály a dobrou slivovičkou,“ reagoval s úsměvem na nabídku známý herec. Pohádkový film Největší dar se bude natáčet na Valašsku, mezi vybrané lokality patří například Mikulův mlýn na Mikulůvce, usedlost Na Sihle ve Velkých Karlovicích či Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Dokončení pohádky plánují filmaři na konec roku 2019, informoval Deník.

Jardu Duška se povedlo vytáhnout z blázince a míří do kin

Druhý milion byl přidělen na výrobu snímku Úsměvy smutných mužů – hořké komedie z prostředí protialkoholní léčebny podle stejnojmenného knižního bestselleru Úsměvy smutných mužů Josefa Formánka. Film vypráví osudy čtyř mužů, kteří se potkají při nelehkém úkolu. Jako vyvrhelové v protialkoholní léčebně se ocitají takříkajíc na okraji společnosti, ale ani to jim nebrání užívat si legrace naplno. Snímek Dana Svátka má premiéru naplánovanou na květen. Přesné datum není dosud známo, přestože je třetina května za námi - je tedy pravděpodobné, že bude premiéra posunuta.

Film o úspěšných mužích, kteří spadli až na samé dno, se však odehrává nejen na půdě protialkoholní léčebny, ukazuje, jak snadno se může člověk dostat na scestí a jak nelehká je cesta zpět. Jen rozhodnutí léčit se mnohdy nestačí. Jedna z cest, jak se z toho dostat ven, vede přes sport, v tomto případě běhání. Divákům se představí naprosto odlišní chlápci v nejlepších letech – spisovatel Josef (David Švehlík), sportovec Honza (Ondřej Malý), úředník Milan (Jaroslav Dušek) a výtvarník Tomáš (Ivan Franěk). Kromě nich se diváci mohou těšit v malých či větších rolích na Mariku Šoposkou, Táňu Medveckou, Aloise Švehlíka, Petru Nesvačilovou, Rosťi Nováka st., Mariku Procházkovou, Jiřího Maryšku či Simonu Babčákovou, napsaly Lidovky.cz. 

Film měl v konci natáčení potíže s financováním, což vyřešil portál Hithit. V kampani  Pomozte dostat Jardu Duška z blázince vybrali diváci 516 416 Kč, přičemž cílová částka byla 480 tisíc, takže se vybralo ještě více. Na slibný snímek se skvělým obsazením a podle výborné předlohy přispělo 548 lidí…

Nadějně vypadá i Smečka Tomáše Polenského 

Dva miliony obdrží tvůrci celovečerního filmu Smečka, což je celovečerní hraný debut režiséra Tomáše Polenského, takřka rodáka - absolventa Vyšší odborné školy filmové ve Zlíně, absolventa FAMU a v současné době doktoranda na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. O snímku se nám podařilo zjistit, že je zatím ve stadiu příprav, režisér právě shání hlavního představitele: „Drazí přátelé. Pro celovečerní film o šikaně na hokeji sháním na hlavní roli kluka, blonďáka střední atletické postavy, maximálně 180 cm. Měl by vypadat na šestnáct. Nevíte o někom šikovném s hereckým talentem? Zkoušeli jsme už všechny střední herecké školy,“ píše režisér na svém Facebooku a mimoděk tak i odhaluje, o čem jeho film bude.

Zahraje si i Zoo Lešná, již za pár týdnů

Dva miliony dostane i rodinné drama Erhart a celovečerní film pro děti kombinující hrané, loutkové a animované prvky s názvem Zloděj otázek. Také ovšem štáb stojící za dětským seriálem Malí velcí detektivové. Právě jeho natáčení vypukne v regionu už za pár týdnů, režie se ujal známý slovenský režisér a herec Juraj Nvota, pro nějž je to první seriálový počin. Jde o příběh dětí, které se dostanou na stopu pašerákům exotických zvířat. Třináct dílů, ve kterých se objeví kromě dětských herců i Bolek Polívka nebo Milan Lasica, by se mělo na obrazovkách ČT objevit příští rok.

Scenáristou je Pavel Taussig, autor námětu oscarového Kolji. Hlavním hrdinům seriálu je 10 až 12 let; a musí vydržet natáčení, které je naplánované na víc než 60 dnů. Při jejich výběru byly výhodou, ale ne podmínkou, herecké zkušenosti. „Byli jsme překvapení, jak velký byl zájem. Přihlásilo se nám tři sta dětí, ve druhém kolem jsme vybrali 110 dětí,“ uvedla produkční Filmových ateliérů Zlín Eva Plutová. Z nich se režisér vybral 26 mladých herců a hereček do závěrečného kola. „Točit budeme přes léto v České republice i na Slovensku, hlavně ve Zlíně a v Bratislavě,“ dodala Plutová.

Jsou i další projekty, které Zlín vrací na filmovou mapu

Kromě seriálu o malých detektivech školácích ve Zlíně Česká televize natáčí v koprodukci s městem dokument Zlínský klenot. Pohádku z valašského prostředí, jak jsme již uvedli, zde chce vytvořit Marta Gerlíková, autorka celovečerního filmu Děda. Zlínská produkční Karolína Zalabáková zase připravuje s režisérem Janem Bártkem komediální seriál z posledního roku střední školy s názvem Jakože hustě. Nyní pracují na scénáři. A zlínští animátoři ze studia Kouzelná animace se budou podílet na filmu Fany byla při tom. Ten vzniká v koprodukci Německa, Belgie, České republiky a Lucemburska.

„Teším sa na všetky scény s dětmi a zvieratmi,“ řekl Juraj Nvota, který bude co skoro natáčet, a dodal: „Zlín je filmové mesto, najmä počas filmového festivalu. Filmom žijú všetci Zlínčania. Má to atmosféru. Kto tu bol raz, rád sa vracia.“

Návrat?

„Je dobře, že se Zlínský kraj znovu výrazným způsobem vrací na mapu filmového průmyslu a že díky krajským dotacím opět dostanou tvůrčí příležitost lidé v našem regionu,“ uvedl radní Zlínského kraje Miroslav Kašný, zodpovědný za kulturu, památkovou péči, spolupráci s církvemi, mládež a sport. Návrh krajské rady na vytvoření pobídky pro filmaře podpořilo také krajské zastupitelstvo.

Příští rok si dáme repete. Možná

Vysoký zájem filmařů mluví ve prospěch zopakování výzvy i v dalších letech. Zda k tomu opravdu dojde, zatím není jisté. „Zlínský kraj má za sebou historicky první rozdělení finanční podpory z nového dotačního programu. Teprve vyhodnocení této zkušenosti ukáže, zda má smysl v podobných aktivitách pokračovat. Osobně věřím, že to smysl má. Už teď je vidět přínos v tom, jakou míru zájmu o Zlínsko dokázala výzva mezi filmaři vyvolat,“ vysvětluje Jindřich Motýl, předseda Regionálního filmového fondu – neziskového spolku, který patří mezi hlavní iniciátory vzniku nových filmových pobídek v regionu.

Podporu filmařům dávají i obce

Kromě dotací mají filmaři ve Zlínském kraji k dispozici také další formy podpory. Bezplatnou pomocnou ruku jim už druhým rokem nabízí regionální filmová kancelář. Vstřícné jsou i místní úřady. Například osmnáct měst a vesnic z kraje poskytuje v rámci projektu ´Filmová obec´ štábům zábory zdarma nebo pomoc se svozem odpadu z místa natáčení. Zlínský kraj tak aktivně potvrzuje svůj zájem na znovuoživení více než osmdesátileté filmové tradice.

Vložil: Markéta Vančová