Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jiří Čunek byl sakra konkrétní. Andrej Babiš i s celou vládou odjel ze Zlínského kraje s hlavou plnou úkolů

07.03.2018
Jiří Čunek byl sakra konkrétní. Andrej Babiš i s celou vládou odjel ze Zlínského kraje s hlavou plnou úkolů

Foto: kraj Zlínský

Popisek: Andrej Babiš navštívil Zlínský kraj

Nerovnoměrné financování zdravotnictví, problémy v dopravě, zemědělství, školství, kultuře, životním prostředí či sociální oblasti představil v pondělí 5. března hejtman Jiří Čunek na pracovní návštěvě vlády ČR ve Zlínském kraji, vedené premiérem Andrejem Babišem.

„Pro nás je důležité, aby současní ministři viděli v celém kontextu problémy, které musíme řešit ve Zlínském kraji, ať už s ohledem na legislativu či nedostatek financí," uvedl hejtman Jiří Čunek a dodal: „Společné pracovní jednání bylo úspěšné a máme jasný příslib 25 milionů od premiéra Babiše na pořízení magnetické rezonance pro Kroměřížskou nemocnici."

Ekoteroristé brání rozvoji kraje

„Na konkrétních příkladech jsme při našem jednání ukázali vládě, že urychlení výstavby liniových staveb, dálnic, tratí a dalších komunikací neznamená jen zrychlit výkupy, ale znamená to hlavně změnit zákony týkající se životního prostředí," sdělil hejtman Čunek s tím, že takzvaní ochránci životního prostředí mají v současné době tolik práv, že mohou zdržet výstavbu důležitých dopravních spojnic o mnoho let, jak je tomu u stavby dálnice D49 kvůli křečkovi. Ministerstvo dopravy tak dostalo jasné doporučení, že všechny námitky se musí koncentrovat do jednoho řízení, které musí mít ohraničený časový rámec. V rámci tohoto řízení, řekněme do jednoho roku, se všechny námitky musí vyřešit, tak, aby se buď stavělo, nebo nestavělo, ale ne aby se stále čekalo.

Přidejte učitelům!

V oblasti školství se mluvilo převážně o potřebě vyrovnání platů pedagogických i nepedagogických pracovníků v rámci republiky, probírala se také inkluze, jejíž pravidla by se podle hejtmana Čunka měla změnit tak, aby nešikanovala ostatní děti.

Čunek uhodil na Babiše – nesmíme si to tu nechat spadnout

Požadavků na záchranu kulturních památek je dvakrát více, než je peněz v příslušných dotačních programech EU. „Nejsnadnější cestou by tedy bylo, to, že tam, kde se peníze v programech nevyčerpají, tak by se měly převést tam, kde je jich nedostatek," navrhl hejtman Jiří Čunek. Zlínský kraj potřebuje téměř půl miliardy na vybudování depozitářů a expozic v Zámku Kinských, na revitalizaci kulturních památek Velké Moravy ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti, na revitalizaci hospodářského dvora v Rymicích při Muzeu Kroměřížska či na opravu expozice tragédie na Ploštině. Mezi tématy se ale objevila také podpora ohrožené existence gobelínové manufaktury ve Valašském Meziříčí, která potřebuje zakázky a podporu ze strany státu, aby nezanikla.

Zlín trápí skládky

„Další problém, který jsme vládě představili, je uzavření skládek do konce roku 2024, což je už za šest let. To znamená, že všechen komunální odpad, který je spalitelný nebo nějakým jiným způsobem zpracovatelný, tak se s ním musí takto nakládat a nemůže se odvézt na skládky," připomněl hejtman Čunek. V tomto odvětví by tak bylo potřeba, aby vláda spojila odpadové hospodářství a energetiku a tvořila koncepci, zda chce podporovat malé či velké spalovny, zda chce podporovat zařízení, které jsou pyrolýzou, tedy speciálním spalováním odpadu při kterém se vytěží plyn nebo olej. „Chceme, aby vláda vyhlásila program, který bude podporovat zavedení nových technologií tohoto typu," dodal zlínský hejtman.

Mor prasat na Zlínsku

Dalším projednávaným tématem byl africký mor prasat, při kterém se ukázalo, jak stát není na náhlé situace připraven, protože rozhodnutí jsou pomalá a zdlouhavá. „Kdybych jako hejtman nevstoupil do situace svým rozhodnutím o vyhlášení stavu nebezpečí, kdy jsme udělali za jeden měsíc velké množství opatření, tak by africký mor prasat byl možná nejenom v celé ČR, ale i za jejími hranicemi," informoval vládu Jiří Čunek, hejtman Zlínského kraje.

Zdroj: Tisková zpráva

Vložil: Štěpán Cháb