Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jiří Čunek byl sakra konkrétní. Andrej Babiš i s celou vládou odjel ze Zlínského kraje s hlavou plnou úkolů

07.03.2018
Jiří Čunek byl sakra konkrétní. Andrej Babiš i s celou vládou odjel ze Zlínského kraje s hlavou plnou úkolů

Autor: kraj Zlínský

Popisek: Andrej Babiš navštívil Zlínský kraj

Nerovnoměrné financování zdravotnictví, problémy v dopravě, zemědělství, školství, kultuře, životním prostředí či sociální oblasti představil v pondělí 5. března hejtman Jiří Čunek na pracovní návštěvě vlády ČR ve Zlínském kraji, vedené premiérem Andrejem Babišem.

„Pro nás je důležité, aby současní ministři viděli v celém kontextu problémy, které musíme řešit ve Zlínském kraji, ať už s ohledem na legislativu či nedostatek financí," uvedl hejtman Jiří Čunek a dodal: „Společné pracovní jednání bylo úspěšné a máme jasný příslib 25 milionů od premiéra Babiše na pořízení magnetické rezonance pro Kroměřížskou nemocnici."

Ekoteroristé brání rozvoji kraje

„Na konkrétních příkladech jsme při našem jednání ukázali vládě, že urychlení výstavby liniových staveb, dálnic, tratí a dalších komunikací neznamená jen zrychlit výkupy, ale znamená to hlavně změnit zákony týkající se životního prostředí," sdělil hejtman Čunek s tím, že takzvaní ochránci životního prostředí mají v současné době tolik práv, že mohou zdržet výstavbu důležitých dopravních spojnic o mnoho let, jak je tomu u stavby dálnice D49 kvůli křečkovi. Ministerstvo dopravy tak dostalo jasné doporučení, že všechny námitky se musí koncentrovat do jednoho řízení, které musí mít ohraničený časový rámec. V rámci tohoto řízení, řekněme do jednoho roku, se všechny námitky musí vyřešit, tak, aby se buď stavělo, nebo nestavělo, ale ne aby se stále čekalo.

Přidejte učitelům!

V oblasti školství se mluvilo převážně o potřebě vyrovnání platů pedagogických i nepedagogických pracovníků v rámci republiky, probírala se také inkluze, jejíž pravidla by se podle hejtmana Čunka měla změnit tak, aby nešikanovala ostatní děti.

Čunek uhodil na Babiše – nesmíme si to tu nechat spadnout

Požadavků na záchranu kulturních památek je dvakrát více, než je peněz v příslušných dotačních programech EU. „Nejsnadnější cestou by tedy bylo, to, že tam, kde se peníze v programech nevyčerpají, tak by se měly převést tam, kde je jich nedostatek," navrhl hejtman Jiří Čunek. Zlínský kraj potřebuje téměř půl miliardy na vybudování depozitářů a expozic v Zámku Kinských, na revitalizaci kulturních památek Velké Moravy ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti, na revitalizaci hospodářského dvora v Rymicích při Muzeu Kroměřížska či na opravu expozice tragédie na Ploštině. Mezi tématy se ale objevila také podpora ohrožené existence gobelínové manufaktury ve Valašském Meziříčí, která potřebuje zakázky a podporu ze strany státu, aby nezanikla.

Zlín trápí skládky

„Další problém, který jsme vládě představili, je uzavření skládek do konce roku 2024, což je už za šest let. To znamená, že všechen komunální odpad, který je spalitelný nebo nějakým jiným způsobem zpracovatelný, tak se s ním musí takto nakládat a nemůže se odvézt na skládky," připomněl hejtman Čunek. V tomto odvětví by tak bylo potřeba, aby vláda spojila odpadové hospodářství a energetiku a tvořila koncepci, zda chce podporovat malé či velké spalovny, zda chce podporovat zařízení, které jsou pyrolýzou, tedy speciálním spalováním odpadu při kterém se vytěží plyn nebo olej. „Chceme, aby vláda vyhlásila program, který bude podporovat zavedení nových technologií tohoto typu," dodal zlínský hejtman.

Mor prasat na Zlínsku

Dalším projednávaným tématem byl africký mor prasat, při kterém se ukázalo, jak stát není na náhlé situace připraven, protože rozhodnutí jsou pomalá a zdlouhavá. „Kdybych jako hejtman nevstoupil do situace svým rozhodnutím o vyhlášení stavu nebezpečí, kdy jsme udělali za jeden měsíc velké množství opatření, tak by africký mor prasat byl možná nejenom v celé ČR, ale i za jejími hranicemi," informoval vládu Jiří Čunek, hejtman Zlínského kraje.

Zdroj: Tisková zpráva

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace